Nezabúdaj, že máš právo povedať nie: Pozitívne sebectvo, ktorému by si sa mal priučiť aj ty!

Sebectvo je ale škaredý výraz, však? (Zdroj: Freepik/freepik)

#Odmalička ti vštepovali do hlavy, že nemáš byť sebecký? Pravdepodobne sa to s tebou vlečie až do súčasnosti, kedy pomáhaš ostatným, rozdal by si sa, a na seba samého ti už nezostáva toľko času, koľko by si si predstavoval… Pamätaj na to, že aby si tu mohol byť pre ostatných, musíš byť v prvom rade v pohode ty sám. Neboj sa hovoriť nie, a nájdi rozumnú mieru pozitívneho sebectva, ktoré ti uľahčí život!

Je to o uhle pohľadu

Sebectvo je ale škaredý výraz, však? Vyvoláva v tebe pocit bezohľadnosti a uprednostňovania seba samého? Sebectvo nie je vlastnosť, ktorou by sa človek chválil, no pokiaľ ho prestaneš vnímať v negatívnom kontexte, príde ti, že je to vlastne fajn.

Ak sa postavíš do opačného svetla, uvidíš jeho pozitívne stránky. Sebaláska, sebaúcta, plnenie tvojich snov… Neznie to skvelo? Uvedom si, že brať ohľad sám na seba, a nebáť sa občas uprednostniť svoje potreby pred ostatnými, je v poriadku. A nemusíš sa za to nikomu ospravedlňovať!

Je za tým genetika?

Jedni zastávajú teóriu, že áno, druhí zasa, že nie. Zamysli sa – generácie žien v rodine, ktoré sa snažili potlačiť svoju osobnosť. Tvoji predkovia, ktorí sa obetovali, pretože sebectvo bolo pokladané ako neslušnosť… Veď dobrá výchova má pomôcť k tomu, že človek vyhovie každému… Na úkor seba…

V tomto duchu niektorí ľudia vychovávajú deti dodnes. No napríklad takí mileniáli sa snažia o prevrat v tejto problematike – učia sa, ako „stupiť na brzdu“, a postarať sa najprv o blaho seba samého. Škoda, že sa to v mnohých prípadoch deje až po tom, čo skončia vyhorení, s potrebou niečo zmeniť…

Zmeň to!

Neboj sa urobiť prvý krok predtým, než kompletne vyhoríš. Ak niečo nestíhaš, nemôžeš, alebo nechceš, odmietni. Je to v poriadku. Nemusíš sa cítiť previnilo…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vysoké IQ nie je všetko! Ako spoznáš človeka s nízkou emocionálnou inteligenciou?

Urč si svoje hranice, presaď si svoje potreby a uspokoj ich. Je to základ toho ako nevyhorieť. Neboj sa, že to okolie nepochopí – časom si zvykne na nové hranice, a pristúpi na pravidlá. Pomôže to možno aj ľuďom okolo teba, aby si uvedomili ako lepšie žiť.

Vieš, čo chceš?

Nachvíľu spomaľ, a zamysli sa. Chceš sa venovať škole? Plánovať kariéru? Skúšať nové veci? Chodiť do fitka? Nauč sa sústrediť na seba samého, a počúvaj svoju intuíciu.

Predstav si, aký život chceš žiť, uvedom si, čo je potrebné zmeniť, a zrealizuj to! Rešpektuj svoje potreby a priania. Ak sa bojíš samoty a odlúčenia od spoločnosti, môžeš do tejto výzvy zapojiť aj svoje okolie.

 

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame