Ešte chvíľku si pospím: Toto je 7 dôvodov, ktoré ti ráno nedovolia vytrepať sa z postele

Photo by Kinga Cichewicz on Unsplash

#„Ešte chvíľu si pospím.“ To je veta, ktorú notoricky pozná každý spáč. Ak si aj ty každých päť minút odkladáš budík na neskôr a z postele sa vyhrabeš až vtedy, keď už vážne meškáš, treba sa zamyslieť nad tým, prečo je to tak. Ak si ráno v strese, s najväčšou pravdepodobnosťou budeš pod stresom celý deň.

Ranným vtáčaťom sa však môže stať každý z nás. Stačí, ak zo svojho života vykoreníš týchto 7 (zlo)zvykov, ktoré ti bránia ráno vstať z postele.

#1 Do postele ideš až príliš neskoro

Spánok je základ. Netreba sa hrať na hrdinu a samého seba presviedčať, že tebe v pohode stačia aj dve hodiny. Nestačia. Dovoľ telu si poriadne oddýchnuť. Preto si dopraj aspoň 7 hodinový spánok.

Photo by JESHOOTS.com from Pexels

#2 Nič ťa nebaví

Nie všetci majú vnútornú silu a vôľu na to, aby čelili problémom. Niekto sa radšej zababuší do perín, v snahe prečkať toto búrlivé obdobie. Chuť prespať svoj život majú najmä tí, ktorým chýba vnútorný cieľ. Preto sa ho pokús objaviť. Čím skôr, tým lepšie. Potom aj raňajšie vstávanie bude oveľa ľahšie.

#3 Trpíš spánkovým apnoe (a možno o tom ani len netušíš)

Kvôli nemu v spánku niekoľkokrát prežívaš intervaly, počas ktorých prakticky nedýchaš. Nečudo, že sa zobudíš. Keďže k spánkovému apnoe môže dôjsť za hodinu 10 až 15-krát, je logické, že si ráno nevyspatý a nechce sa ti vstať z postele.

Photo by Ben Blennerhassett on Unsplash

#4 Chýba ti večerná rutina

„Umyť zuby, vycikať sa, prezliecť sa a spať.“ Možno aj ty si pamätáš tieto slová od rodičov. Večerná rutina by sa však nemala viazať len na detské obdobie. Aj v dospelosti by sme si mali vytvoriť pravidelné večerné rituály, ktorých cieľom je dohnať nás do postele. Osprchuj sa, pusti si príjemnú hudbu. Do postele si miesto telefónu zober knihu. A neponocuj! To je základ.

#5 Nedostatok spánku sa snažíš dobehnúť cez víkend

Čo ti chýba cez týždeň – to už cez víkend nedospíš. Stráviť celý víkend v posteli nie je práve to najšťastnejšie riešenie. Ak vstaneš napoludnie, či ešte neskôr, len si zbytočne narušíš prirodzený biorytmus. A večer sa ti bude zaspávať oveľa horšie.

#6 Všetko robíš v posteli

Posteľ by mala slúžiť primárne na spanie či na zdieľanie intímnych chvíľ s milovanou polovičkou. Nemala by sa však zmeniť na jedáleň zmiešanú s pracovným kútikom. To všetko má rušivý vplyv na tvoju psychiku. Ak v posteli robíš všetko, nespojíš si ju s oddychom. To sa môže premietnuť do problémov so spánkom a s následným horším ranným vstávaním z postele.

Photo by Suliman Sallehi from Pexels

#7 Priveľa piješ

A opica má na raňajšie vstávanie priam devastačný vplyv. Ak sa chceš stať ranným vtáčaťom, skús obmedziť alebo úplne vypustiť alkohol. Je oveľa príjemnejšie pozerať sa ráno na svet triezvym pohľadom, než reptať na osud a bojovať s opicou.

Ráno má svoje čaro. Len ho sám musíš objaviť. V skutočnosti na ranom vstávaní nie je nič zložité. Stačí len správna motivácia a sila zvyku. Ak vydržíš pár dní či týždňov, už viac nebudeš hrešiť, keď zaznie drnčanie budíka.

Zdroj: readunwritten.com
Odporúčame