Čo môžeš urobiť hneď, neodkladaj na zajtra: Takto vyhráš nad neustálou prokrastináciou

Photo by Hannah Wei on Unsplash

#Najťažšie je niečo začať. Neraz to ani nie je samotná činnosť, čo nás vyčerpá, ako skôr neustále premýšľanie o nej. Nepríjemná úloha či problém, ktorého riešenie odkladáme na dobu neurčitú, sa nám však pripomína so železnou pravidelnosťou a to vie teda poriadne vyčerpať. Môže to byť však inak.

Ak sa nechceš už ráno budiť ako zbitý pes a konečne mať dostatok energie na činnosti, ktoré ťa napĺňajú, musíš zabojovať s prokrastináciou či neustálym odkladaním povinností na potom. Pretože práve nečinnosť vie paradoxne vyčerpať najviac. Ak chceš poraziť svojho najväčšieho nepriateľa, skús vyskúšať aspoň jeden z týchto osvedčených spôsobov:

#1 Osvoj si 2-minútové pravidlo

Photo by Hannah Wei on Unsplash

Prekvapivo sú neraz tie najjednoduchšie veci práve tie najefektívnejšie. Ak sa ti na stole kopí kopec úloh, do ktorých sa ti vôbec nechce, vyskúšaj dvojminútové pravidlo. Všetko, čo zvládneš urobiť do dvoch minút, urob hneď.

Uprac si pracovný stôl, prečítaj si pár strán zo skrípt či choď vysypať kôš. Práve toto jednoduché pravidlo ti pomôže zbaviť sa množstva drobných a otravných úloh, čo rozhodne nie je na zahodenie.

#2 Zapracuj na organizácii

Podľa mnohých odborníkov môže byť dôvodom prokrastinácie aj slabá či nulová organizácia. Preto venuj plánovaniu každý deň aspoň pár minút času. Keď si svoje povinnosti budeš písať na papier a uvidíš všetko, čo máš robiť čierne na bielom, skôr si uvedomíš, čo si vyžaduje tvoju prioritnú pozornosť.

Pozeranie seriálov medzi tvoje denné povinnosti rozhodne nepatrí. Okrem organizácie je veľmi dôležitá aj správna motivácia. Skús sa odmeniť. Po každej dôležitej úlohe, ktorú sa ti podarí dotiahnuť do konca, sa odmeň nejakou drobnosťou. Môže to byť šálka kávy či obľúbeného čaju.

#3 Začni tým najťažším

Photo by Studio Republic on Unsplash

To, čo ti ťahá najviac pozornosti a do čoho sa ti najmenej chce, skús urobiť ako prvé. Najlepšie hneď ráno. Nechuť býva veľká, avšak ráno mávame najviac energie. Ak sa ti podarí premôcť „obrovského draka,“ budeš mať o to väčšiu motiváciu pustiť sa aj do ostatných činností. Preto to, do čoho sa ti vôbec nechce, urob ako prvé.

#4 Nebuď na seba až taký prísny

Za prokrastináciou sa môže ukrývať aj strach zo zlyhania. Mnohí z nás sa tak boja toho, že niečo pokazia, až sa pre istotu nepúšťajú do ničoho. Perfekcionizmus však nie je dobrým priateľom. Skús preto pripustiť určitú chybovosť a nebičuj sa za každú maličkosť. Kto nič nerobí, nič síce nepokazí, no na druhej strane sa ani nepohne z miesta.

#5 Vyber si tri najdôležitejšie úlohy

Photo by Burst on Unsplash

Vidieť diár zaplnený množstvom úloh nemusí pôsobiť motivujúcim dojmom. Preto si skús z neho každý deň vybrať aspoň tri úlohy, ktoré sú dôležité a vyžadujú tvoju neodkladnú pozornosť. Ostatné z nich môžeš odložiť na neskôr, alebo ich zvaliť presunúť na niekoho iného.

Avšak tých troch dôležitých vecí sa drž ako kliešť. Ak sa ti ich podarí vyplniť, bude sa ti dýchať oveľa ľahšie. Okrem toho, pocit satisfakcie, ktorý tým získaš, rozhodne nie je na zahodenie.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame