„Ego, slovenský rap ťa potrebuje, aby mohol napredovať.“ (ANALÝZA)

Ego nás nestíha pozitívne šokovať. Po albume PROTOTYPES vydali s Coderom okamžite ďalší projekt, ten nesie názov POHODA. Fanúšikovia si pôvodne mysleli, že si z nich slovenský interpret strieľa, pretože v čase publikovania ďalšieho albumu začínal v Trenčíne rovnomenný festival. Napokon je ale všetko inak a Egáč skutočne vydal v priebehu niekoľkých dní dva projekty.

Ego a Coder: Part 2 

Ešte ani nevychladli naše dojmy z albumu PROTOTYPES, ktorý je publikovaný iba niekoľko dní a už sme napočúvali aj ďalší Egov hudobný projekt s veľavravným názvom POHODA. Ak by ste si chceli prečítať analýzu k prvému spomínanému CD, nájdete ju na tomto odkaze. A ešte vám ju pripájame aj sem:

Ego a Coder posúvajú náš rap na vyšší level. Kde má progres hranice? (ANALÝZA)

Čo povedal o novom albume Ego? „Môj štvrtý sólový album je na streamoch. Tento album bol nahrávaný v ranných hodinách, s čistou mysľou a jasným cieľom priniesť POHODU do tvojej duše a vrcholové spracovanie do svojho playera,“ nechal sa počuť člen skupiny Kontrafakt na svojom profile na sociálnej sieti Instagram.

Nejdeme polemizovať, ale domnievame sa, že Coder poslal Egovi toľko prepracovaných beatov, že si Michal jednoducho povedal, že má toľko materiálu, že by mohol urobiť aj dva hudobné projekty. Veď prečo nie? Ale späť do reality. Ego v rýchlom tempe publikuje nové CD, opäť mu sekunduje mladý producent Coder. Nechceme sa opakovať, ale konceptovo sa jedná o album súvisiaci s PROTOTYPES.

Oba hudobné počiny si môžete vypočuť za sebou a budú vám dávať zmysel ako celok. Opäť sa stretávame s tým, že Coder s Egom nám dávajú vedieť, v akej tónine sú konkrétne skladby vytvorené. Ak ste sa do toho poriadne započúvali pred pár dňami na PROTOTYPES, teraz by ste to mohli precítiť o to viacej. Je prinajmenšom zaujímavé sledovať, ako Ego vníma hudbu na rôznych úrovniach. Na leveloch, o ktorých niektorí jeho kolegovia ani neuvažujú, respektíve ich necítia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kali a Peter Pann stále majú svoj sen. Takýto bude ich nový album!

Hostia na albume nie sú 

Deväť skladieb a necelých 20 minút hudby. Ale vôbec to nevadí. Na albume POHODA nenájdete ani jedného hosťa, ako Ego spomenul, album tvoril sám, využíval hudby a produkciu od Codera, pričom texty písal v ranných hodinách, kedy svet takpovediac spí a navôkol je pokoj a ticho. Ono, podľa nášho názoru to na jednotlivých songoch aj cítiť.

Z celého albumu ide pohodový vibe, tak ako interpret sľubuje. Viacero songov ide do poriadnej hĺbky a viete tam nájsť referencie smerom k rodine či priateľom. Z Ega cítiť vďačnosť a to, že je rád, kde sa momentálne v živote nachádza.

Výbornou vecou je pieseň „RAPSTAR“, pričom myslíme si, že viackrát by ste si mali vypočuť aj „ĎAKUJEM“. Keď to poriadne napočúvate, nepochybujeme o tom, že sa vám to dostane pod kožu. V istom ohľade môžeme diskutovať o tom, že CD PROTOTYPES viac pojednáva o dianí vo svete a v spoločnosti a CD POHODA skôr o dianí v Egovom súkromí, respektíve v súkromí každého z nás.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa JUDr. Michal Straka (@egoemo)

Ego, ďakujeme! 

Pre niekoho je to kalkul, pre iných je to marketingový ťah, pre ďalších je to zbytočné. Vydať dva albumy prakticky za týždeň je nečakané, ale k Egovi sa nepredvídateľné hudobné kroky vo svojej podstate hodia, nemáme pravdu? Obe CD fungujú ako celok, ale zároveň skrývajú rozdielne prvky. Keď si ich pustíte napríklad v aute počas šoférovania, dovolíme si tvrdiť, že vám dajú ešte väčší zmysel. Ktovie prečo pri jazde hudba „hitne“ viac. O tom možno niekedy inokedy.

Ego, ďakujeme! Áno, túto analýzu zakončíme poďakovaním. Člen skupiny Kontrafakt vydal dva nové albumy, dal príležitosť talentovanému producentovi Coderovi, otvoril témy, ktoré možno pre viacerých jeho kolegov boli tabu, hral sa tóninami, prechodmi, jazykmi či tempom. Priviedol do SK rapu prvky, ktoré tam pravdepodobne uvidíme častejšie. Kto čakal, že Egáč vydá nové CD len pár dní po tom, čo vydal tretí sólový album?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Keď majstri referencií Pil C a Fobia Kid pozdravili princezné

Moment prekvapenia, aj o tom to je. Zamyslime sa nad tým, ako dlho je Michal Straka súčasťou slovenského rapu. A stále prichádza s niečím novým, stále nás prekvapuje a baví. A byť tak veľmi dlho originálny a nerobiť to isté, je náročnejšie, ako by sa mohlo zdať. Ego nie je dokonalý ani nebude, avšak, Egáč, nikdy sa nemeň! Slovenský rap ťa potrebuje, aby mohol napredovať.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Photo credits: Ego IG, Coder IG

Odporúčame