„Všetky h*ovná“: Song, ktorý Nerieš otvoril dvere do veľkej hry?

Chalani z Nerieš prešli už dlhú rapovú cestu. (Instagram/neriesdrbookay)

#Chalani z Nerieš patria medzi najviac autentických interpretov slovenskej rapovej scény. Skutočne, môžete byť fanúšikmi kohokoľvek, ale Mateja Straku s Gabryellom istotne aspoň trochu máte radi.

Poďme sa vrátiť k jednému z ich prvých songov, ktoré prispeli k tomu, že dnes patria k vedúcim postavám SK rapu.

Nerieš prešli cez všetky h*vná

Písal sa rok 2015 a Mateja S. s Gabryellom poznali v rámci slovenskej rapovej scény len skalní fanúšikovia. Dnes, o viac ako sedem rokov neskôr sa to zdá byť až nemysliteľné. Obaja prešli dlhú cestu, ako ľudskú, tak profesnú, a ich skladby patria medzi poslucháčmi k pravidelne počúvaným a oceňovaným.

Výpovednú hodnotu a kvalitu, ale mali aj pri svojich začiatkoch. Dôkazom toho je song „Všetky h*vná“, ktorý nájdete na YouTube a má viac ako 5 miliónov views. Zaujímavosťou je, že produkčne sa oň postaral Maiky Beatz, dlhoročne jeden z najlepších beatmakerov v našich končinách.

„Vkladám do toho srdce, celý svoj život, už ako malé decko, ráno vstávam a večer zaspávam, nehádam sa s ňou, preto je mojím liekom na všetko, mojím všetkým, na dlhej ceste mi fúka do plachiet vietor,“ začína silným spôsobom skladbu Matej Straka. Celý song je veľmi osobný, emotívny a má prvky príbehovosti. Flow a lyrika sú na vysokom leveli, pričom obaja chalani idú do hĺbky a dozvedáme sa množstvo záležitostí z ich súkromia.

Aj cez všetky h*vná (h*vná),
stále sme tu (stále sme tu),
nezmenení (nezmenení),
takí istí (takí istí),
akí sme boli, keď sme začínali neovplyvnení,

Dovolíme si tvrdiť, že tento banger, ktorý viacero ľudí počúva dodnes, prispel k tomu, že sú Nerieš tam, kde sú. Keď sa totiž fanúšikovia o nich dozvedali, množstvo z nich narazilo práve na tento track. Na skladbu, ktorej nechýba doslova nič. Je o dospievaní, skúsenostiach, zmenách a o tom, že keď nasledujete svoj sen, prinesie to so sebou úskalia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chýbajú rapové battles a diss tracky slovenskej scéne?

Táto Gabova pasáž to celé podčiarkuje vynikajúcim spôsobom: „Ani nechci vedieť koľkokrát, som sa chcel na to všetko fakt vyj*bať, pustiť pero, skrčiť papier, nej*bnúť do toho už ani halier. A povedať si, teraz už naozaj vážne…“ 

Aj v roku 2022 platí, čo platilo o Matejovi s Gabom v roku 2015. Sú autentickí, na nič sa nehrajú, dbajú na kvalitu, a snažia sa, aby ich skladby mali výpovednú hodnotu. Pre nich hudba nie je iba forma zárobku, je to ich vášeň, ich život a najväčšie hobby.

Viac rapového obsahu nájdeš na tomto odkaze.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame