DROBNOHĽAD| Paulie Garand – Harant z kotliny, ktorý dobýva rap

Česká a slovenská rapová scéna prešla v posledných dekádach značnými zmenami. Kedysi rap či hip-hop patrili na okraj spoločnosti, nedalo sa nimi v našich končinách zarobiť a automaticky boli prepojené so zlými živlami a problémami. To sa ale zmenilo.

Pričinilo sa o to mnoho mien, ktoré v úvode tohto tisíročia pomaly, ale isto budovali scénu na Slovensku či v Českej republike. Vďaka tomu následne mohli prichádzať na svetlo sveta nové a nové mená. Niekto sa prezentuje ofenzívnym a vulgárnym rapom, niekto rozpráva svoj životný príbeh, iný má zlomené srdce, ďalší sa snaží ľuďom otvoriť dušu a prihovoriť sa im – dostať sa pod povrch.

Dnes si povieme o českom raperovi Pauliem Garandovi, ktorý je na scéne už pomerne dlho, ale vzhľadom na to, že sa nevenuje komerčným záležitostiam ako mnohí iní, nie je na očiach toľko, ako by sa možno patrilo. Preto si zaslúži priestor. Paulie Garand sa civilným menom volá Pavel Harant, pochádza zo severu Čiech – konkrétne z mesta Liberec alebo ako on často vo svojich skladbách hovorí z LBC.

Narodil sa v roku 1987 a dnes je členom zoskupenia Ty Nikdy, TNKDLBL – Ty Nikdy Label patrí do kategórie nekomerčného rapu a súčasťou sú napríklad aj Slováci Boy Wonder a Matys. Chalani sa zameriavajú na hlbšie témy, ktoré síce po väčšine netrhajú čísla hitparád a nehrajú sa v rádiách, ale majú svoju fanúšikovskú obec, ktorá na nich nedá dopustiť.

Paulie dal o sebe prvý raz výraznejšie vedieť v roku 2006, keď vydal demo Mozoly. Hneď na to bol členom kapely BPM, s ktorou vydal albumy ako Slova a Horizonty. Garand rozhodne nezaháľa, k dnešnému dňu vydal konkrétne šesť sólových albumov. Chronologicky  Harant (2010), V hlavní roli (2012), Molo (2014), Boomerang (2015), Nirvana (2017) a DANK (2018). Práve DANK je jeho doposiaľ posledným hudobným počinom, ktorý bude vo väčšom odprezentovaný v tomto kalendárnom roku.

Zaujímavosťou je, že tento rodák z Liberca nielen texty tvorí a rapuje, ale je aj veľmi dobrým producentom, pričiňuje sa o natáčanie jednotlivých videoklipov a je veľkým fanúšikom filmárčiny, ktorej sa tiež okrajovo venuje. Málokto možno vie, že už šesť rokov je na trhu jeho značka oddelenia Garand Brand, ktoré je medzi Paulieho fanúšikmi pomerne rozšírená.

Paulie Garand má momentálne 31 rokov a očakáva sa, že na scéne ešte niekoľko rokov pobudne, pravidelne navštevuje aj letné festivaly, pričom nezvykne chýbať ani na prestížnom Hip Hop Žije. Ak by sme mali vybrať najzaujímavejšie skladby tohto českého rapera, pravdepodobne by sme tu boli veľmi dlho, ale niekoľko piesní od tohto autora si spomenúť rozhodne môžeme.

Paulieho takpovediac dvorný DJ je Kenny Rough, ich spolupráca trvá už niekoľko rokov a nič nenasvedčuje tomu, že by tomu malo byť inak. Slovenskí fanúšikovia môžu Garanda poznať z úspešnej spolupráce na Egovom albume Precends, kde sa obaja predstavili spolu s Lucasom Dopeom na skladbe Runway. Veľmi populárne sú kladby ako Familia, Hladina, Bali, Penicilin, Boomerang či Pavučina lží.

Ktovie, kde by Paulie Garand bol, keby do marketingu a PR dával toľko času, energie a financií ako niektorí jeho kolegovia zo Slovenska či z Českej republike, ale jemu to neprekáža. Ako viackrát naznačil, hudbou chce povedať viac ako len vydať skladbu a následne na nej zarobiť.

Fanúšikom rapu z našej krajiny sa môže toto meno spájať aj s piesňou Kolem stolu, na ktorej je Paulie so Separom a chalanmi z Nerieš. Ak si budete po tomto článku Paulieho podrobnejšie pozerať, neobíďte ani skladby ako Manifest (na feate s talentovaným Jakubom Děkanom) či Molo (na feate s Egom) alebo ofenzívne ladenú skladbu Prdele v plamenech (spolu so Separom). Ak máte čas, rozhodne si ich pozrite na platforme YouTube.

Mohlo by ťa zaujímať:  Keď sa Rytmus spojil s Poliakmi a Nemcami, vznikol nezabudnuteľný skvost

Dodajme, že na sociálnych sieťach patrí Paulie Garand medzi populárnych umelcov. Na Facebooku má k dnešnému dňu 158 tisíc fanúšikov, pričom na Instagrame sa aktuálne môže pochváliť 109,2 tisícmi sledovateľov. Zaujímavosťou o tomto raperovi je fakt, že vo svojich piesňach často spomína alebo cituje veľké mená filmového, seriálového či dokonca literárneho sveta.

Netreba sa preto čudovať, keď v jeho piesňach narazíte na mená ako Al Pacino, Quentin Tarantinto, mafiánsky seriál Peaky Blinders (v češtine Gangy z Birminghamu) či divadelná hra Čakanie na Godota od Samuela Becketta. Spomenutí sú ale aj Michael Jackson, Amy Winehouse, a rovnako tak aj Pulp Fiction, Akty X či Nespútaný Django. Jednoducho, je to v tomto ohľade veľmi pestré a samotné skladby to obohacuje aj touto nie často vídanou cestou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *