Dana odišla z banky a začala vyrábať originálne šperky: Jej výtvory nosia známe Slovenky, sú i v prezidentskom paláci

Dana Vrabcová (zdroj foto: archív D.V.)

#Pracovala ako analytička v banke, dnes sa naplno venuje šitiu a predaju šperkov. Postupne sa z toho stal biznis. Založila si totiž značku Štebotavo, pod ktorou tieto výtvory predáva. Názov značky čiastočne čerpala aj zo svojho priezviska. Dana Vrabcová ju vytvorila pred šiestimi rokmi, pričom doteraz sa riadi tým istým heslom: vyrába štebotavé šperky pre štebotavé babyTakto totiž pomenúva svoje zákazníčky, ktoré si jej umelecké diela kupujú.

Šperky, ktoré spievajú

Zo začiatku ich šila najmä pre kamarátky vo svojom voľnom čase. Postupne ju však oslovovalo čoraz viac ľudí a koncom roka 2014 predávala svoje šperky prostredníctvom Facebooku. Dnes už má Dana vlastnú značku a keďže má v priezvisku Vrabcová, lepší názov ako Štebotavo neexistoval.

Zdroj foto: Dana Vrabcová

„Riadim sa sloganom Šperky, ktoré spievajú. Ich nositeľky oslovujeme familiárne štebotavé baby. Reakcie na značku sú veľmi dobré, evokuje v ľuďoch niečo veselé, pozitívne, farebné. A také sú aj štebotavé šperky,“ vysvetľuje Dana.

Na jej e-shope nájdeš ručne vyšívané náušnice akýchkoľvek veľkostí či farieb. Rôznorodé hodvábne náhrdelníky, šujtáš či visiace náušnice s výrazným zdobením. Malé, veľké, tón v tóne či bláznivo farebné.

„Šité šperky sú náročné na čas a precíznosť, táto technika naozaj vyžaduje cit a cvik. Obrovskou výhodou je, že aj zdanlivo masívne šperky sú mimoriadne ľahučké – obsahujú v podstate najmä textil a krištáľ.“

Zdroj foto: Dana Vrabcová

Rodinná firma

Na ich výrobu Dana nie je sama, v značke pracuje celá rodina. Najčastejšie jej vypomáha manžel, najmä po večeroch.

„Mám jednu skvelú kolegyňu, ktorá za mnou prišla s tým, že by chcela pracovať pre Štebotavo. Ide jej to výborne, veľmi mi pomáha. Občas zapojím do procesu aj ďalšie kamarátky, plus mám ešte jednu externú šikovnú dámu, ktorá mi príležitostne pomáha.“

Stále však platí, že väčšinu z nich šije sama a každý jeden výtvor prechádza jej rukami. Keďže v tom má najviac praxe, jednoduché malé náušnice dokáže ušiť napríklad za hodinu. Vyšívané šperky, ako napríklad jeden hodvábny náhrdelník tvorí až desať.

Zdroj foto: Dana Vrabcová

Kov je dôležitý

Na výrobu šperkov používa najmä šujtáš, ručne farbený hodváb, krištále a koráliky prestížnych svetových značiek ako sú Swarovski či Preciosa. Každý šperk však musí obsahovať kovové komponenty. Napríklad také náušnice by bez kovových háčikov boli nenositeľné.

„Kovové komponenty volím tak, aby žiadne uško pre krásu netrpelo. Šperky obsahujú minimum kovu, v drvivej väčšine sú to len háčiky, puzetky či zapínania.“

Zdroj foto: Dana Vrabcová

Dlaždicové náušnice

Pri tvorbe jej inšpiráciu prináša takmer všetko. Napríklad materiál, ktorý používa. Farebné kamene či kamienky, čo sa neuveriteľne lesknú. Inokedy je to fotka zákazníčky, ktorá nemá konkrétnu požiadavku.

„Len mi pod fotku napíše – také, aby sa mi podľa teba hodili čo najviac. Ďalej sa inšpirujem napríklad šatami, ktoré má zákazníčka vybrané na konkrétnu udalosť. Ja už len musím dotvoriť celok,“ tvrdí.

V neposlednom rade sa veľmi rada inšpiruje farebnými paletami či kultúrnymi pamiatkami. Tak vnikli napríklad jej šperky inšpirované Marokom alebo dlaždicami.

Zdroj foto: Dana Vrabcová

Aj v prezidentskom paláci

Medzi štebotavé baby patria aj rôzne známe osobnosti. Dokonca niektoré známe tváre pomohli Dane Vrabcovej s rozbehom značky. Vďačná je napríklad televíznej moderátorke Miriam Kalisovej či moderátorke Diane Hágerovej.

„Štebotavé náušničky vlastnia tiež napríklad moderátorka Barbora Krajčírová, moderátorka Adela Vinczeová, redaktorka a moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová či moderátorka Janette Štefánková, ale aj viaceré známe dámy z biznis prostredia alebo politiky. Viaceré moje náušnice sa napríklad prechádzajú i po prezidentskom paláci.“ 

Zdroj foto: Dana Vrabcová

Šperky inšpirované polárnou žiarou

Značka Štebotavo sa v podstate neriadi módnymi trendmi. Dana Vrabcová si vždy pripraví niekoľko modelov v aktuálnej farbe roka, ale to je asi tak všetko. „Nikdy nie som bezhlavo upätá na to, čo aktuálne diktuje módna kritika alebo odporúčajú špičkové magazíny. Vždy sa jednoducho snažím, aby sa z mojich originálov nevytratilo to moje,“ ozrejmuje talentovaná šperkárka.

Danka sa nebojí plniť niektoré špeciálne požiadavky svojich zákazníčok. Vytvárala napríklad aj pánsku brošňu či náušnice ladiace so športovými barefoot topánkami. S veľkou radosťou som napríklad šila i šperky inšpirované havajskou prírodou či polárnou žiarou. No a v neposlednom rade som v uplynulom roku mala príležitosť vytvoriť celú kolekciu šperkov k novému modelu automobilu Škoda SCALA.

Zdroj foto: Dana Vrabcová

O pár rokov aj kamenná predajňa

Momentálne svoje šperky predáva cez vlastnú stránku alebo na známej stránke pre šikovné ruky – Etsy.com. V budúcnosti plánujeme rozbehnúť predajné trhy a stavbu kamennej predajne,prezrádza Danka. Aktuálne predáva totiž šperky šité na mieru a v prípade, ak by vlastnila kamennú predajňu, by musela mať veľa výrobkov skladom.

Mojím najväčším snom je však skĺbiť túto záľubu, ktorá je zároveň aj mojím povolaním s rodinným životom. Tiež túžim po tom, aby si moje šperky našli majiteľky, ktoré ich budú hrdo nosiť, odkrýva zakladateľka jej túžby.

Zdroj foto: Dana Vrabcová

Ešte dve kolekcie

Aby sa značka Štebotavo rozširovala a neustále zdokonaľovala, Danka si stanovila jeden veľký cieľ. „Bola by som veľmi rada, keby sa mi každý rok podarilo vytvoriť aspoň dve ucelené kolekcie, ktoré by boli pre klientky ihneď k dispozícii. Stále totiž bojujem s nedostatkom času,“ prezrádza šikovná Bratislavčanka, pôvodom zo Šurian.

Všetkým odkazuje jediné. Prajem vám, aby ste v živote objavili niečo, čo vám prináša šťastie.

Zdroj foto: Dana Vrabcová
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame