Aby zachránila planétu, začala šiť vaky: Dominika premenila školský projekt na módnu značku, ktorú Slováci milujú

Dominika (foto: https://www.instagram.com/dominika.oris)

#Slovenská značka WakiVaky sa snaží znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu výrobou krásnych a ekologických batohov. O tom, čo stojí za vytvorením takýchto unikátnych kúskov, nám prezradila v rozhovore zakladateľka značky.

Môžeš nám na úvod prezradiť, čo stojí za nápadom založiť značku WakiVaky? 

Značku som založila pred piatimi rokmi na vysokej škole. V tom čase som sa prihlásila na voliteľný predmet, v rámci ktorého sme mali vymyslieť nejaký podnikateľský nápad. V tíme sme mali aj pani Valiku z univerzity tretieho veku, ktorá sa venovala šitiu. V tej dobe som potrebovala vak na chrbát, tak sme sa dohodli, že ho skúsime vyrobiť. Nápad sa hneď ujal a vaky od nás chcelo stále viac ľudí. Materiál sme zo začiatku čerpali z vlastných zdrojov a od ľudí, ktorí sa chceli zbaviť nepotrebného textilu.

Takže zo školského projektu sa stala módna značka. Zmenila sa odvtedy vaša ponuka? 

Začali sme vakmi na chrbát, no dnes do našej ponuky patria aj ľadvinky, tašky, vrecká na potraviny či obaly na tabak. Momentálne vyvíjame obaly na notebook a peňaženky, takže naša ponuka sa čoskoro rozrastie aj o tieto produkty. Okrem toho z textilu vyrábame rôzne reklamné a propagačné predmety pre firmy.

Podobných produktov je dnes na trhu mnoho. Čím sú vaše vaky špeciálne?

Špeciálne sú najmä spôsobom výroby. Upcyklujeme textilný odpad a iný nepotrebný materiál, ktorý by sa inak vyhodil na skládky alebo spálil. Tým riešime jeden z najväčších ekologických problémov, ktorý vďaka fast fashion stále narastá. Zameriavame sa aj na prednášky a workshopy z tejto oblasti. Chceme ľuďom ešte viac priblížiť dôležitosť znižovania odpadu a recyklácie. No a špeciálne sú aj naše strihy a dizajny. Tie sú veľmi originálne a kvalitne spracované, takže si u nás prídu na svoje aj náročnejší zákazníci.

Zdroj: facebook.com

Preferujete pri výrobe nejaký konkrétny materiál? 

Najskôr to bolo oblečenie a látky, ktoré má mnoho ľudí doma ešte z čias, keď si šili veci sami. Tieto zdroje sú však značne obmedzené a najmä sú dostupné len v malých veľkostiach, takže z nich nemôžeme vyrobiť viacero rovnakých produktov, čo nám komplikuje najmä predaj cez e-shop. Začali sme preto oslovovať firmy, ktoré pracujú s textilom a ktorým vzniká textilný odpad vo väčších množstvách. Dostali sme sa napríklad k super kvalitnému materiálu, ktorý sa používa na výrobu interiérov luxusných áut, či k extra odolnému, ktorý sa používa na výrobu záchranárskeho a hasičského oblečenia. Takisto šijeme zo stanov od firmy Tent Inn, ktoré sa zničia počas letných festivalov. Využiť sa dá naozaj hocičo.

Ručné šitie batohov je zdá sa veľmi náročné. Prezraď nám, čo všetko stojí za výrobou jedného vaku?

Áno, náš výrobný proces je pomerne náročný. Najskôr musíme selektovať získaný materiál – to znamená priviezť ho do našej dielne, dôkladne prezrieť, vystrihnúť použiteľné časti, prípadne oprať a potom testovať jeho funkčnosť. Keď je materiál pripravený, vymyslíme strih a dizajn produktu. Následne to všetko odvezieme našim krajčírkam, ktoré sú roztrúsené kade-tade po Slovensku. Často sa preto stretávame aj s logistickými a komunikačnými problémami. No a keď sú výrobky hotové, musíme ich znova priviezť do našej dielne v Pezinku, kde ich skontrolujeme. Odtiaľ sú už distribuované našim zákazníkom.

Koľko členný tím stojí za vašou značkou?

V súčasnosti máme sedem krajčírok – s tromi spolupracujeme pravidelne a ostatné kontaktujeme najmä pri väčších zákazkách, alebo keď sa nám nahromadí výroba. Okrem toho tvorí náš tím asi šesť dievčat. Ninka a Miška sú našimi grafičkami, Sára a Maťka chodia predávať vaky do stánku, ja a Majka si rozdeľujeme úlohy z oblasti manažmentu. Dievčatá sú však ešte študentky, takže pracujú len, keď môžu. Ja sa projektu venujem naplno.

Kde všade sa dajú vaky kúpiť? 

Predávame najmä na území Slovenska a Česka, sem tam prídu objednávky z Rakúska a ďalších európskych štátov, no posielali sme vaky už aj na Nový Zéland či Island. Zákazníci si produkty môžu kúpiť prostredníctvom nášho e-shopu alebo osobne na rôznych festivaloch a trhoch, ktorých sa počas roka zúčastňujeme.

Máš nejaké ciele do budúcna?

Prednedávnom sme úspešne ukončili crowdfundingovú kampaň, v rámci ktorej sa nám podarilo vyzbierať peniažky na stroje, aby sme mohli spracovávať aj hrubé materiály. Tým chceme ešte viac zefektívniť a skvalitniť našu výrobu. Takisto máme k dispozícií kvalitné látky vo väčších množstvách, takže sme pripravení aj na objemnejšie zákazky. Stále chceme pokračovať v osvete a edukácií o dôležitosti recyklácie a upcyklácie textilného odpadu, preto veríme, že sa nám podarí zmeniť aj zmýšľanie ľudí nakupujúcich vo fast fashion reťazcoch.

Ďakujeme za rozhovor a v závere ti položím ešte jednu otázku – odkázala by si niečo našim čitateľom? 

Nejdem tu dávať rozumy o tom, čo je to slow fashion a aké dôležité je prejsť na tento spôsob nakupovania. Kto má záujem, ten sa to určite dočíta na internete. Poteší nás, keď budete sledovať naše sociálne siete a poviete o tom aj vašim známym. No a v neposlednom rade vás pozývam na kus reči do nášho stánku WakiVaky, s ktorým počas leta cestujeme po rôznych slovenských festivaloch a akciách.





Zdroj: wakiwaky.sk
Odporúčame