Čo sa stane, keď absolútne prestaneš jesť cukor a piť alkohol? To ti prezradí toto šokujúce video

Photo by Brigitte Tohm on Unsplash

#Veľa sladkostí škodí. To nám je presa jasné. A predsa len s radosťou siahame po rôznych čokoládach, bonboniérach, zákuskoch či keksoch. Bohato nás nimi zásobuje nielen každá návšteva, ale sami ich poctivo hádžeme do nákupného košíka, a to najmä v časoch nervového vypätia. Dôvodom ich nadmernej konzumácie môže byť čokoľvek. Rozchod s frajerom či frajerkou, skúškové obdobie, vlčí hlad… To však nie je všetko.

Ak máš pocit, že ti konzumácia cukru presahuje (nielen) cez hlavu, čítaj ďalej. Ukážeme ti, čo sa s tebou bude diať, keď dáš cukru absolútnu stopku. A nielen cukru. Vyhneš sa aj alkoholu či potravinám, ktoré obsahujú rôzne konzervanty. Tých je viac než dosť.

S tvojím telom, ale aj psychikou sa začnú diať nevídané zmeny. A nie všetky budú spočiatku ružové. Určite však v konečnom dôsledku stoja za to.

Cukor sa skrýva aj tam, kde by si ho vôbec nečakal

Cukor dnes nájdeš doslova všade. Nielen v sladenej minerálke, ale aj v kečupoch, rôznych omáčkach, pizzy a cestovinách. Ak sa rozhodneš ho viac nekonzumovať, môžeš do toho pustiť prakticky aj hneď. Musíš „len“ zabudnúť na rafinovaný cukor, ktorý sa ukrýva v sladkostiach, čokoládach, sladených nápojoch či vynikajúcich koláčikoch od tvojej mamy.

Photo by Rod Long on Unsplash

Veľmi ma zaujalo video, v ktorom sa Sacha Harland z kanálu LifeHunters rozhodol pre skutočne majstrovský kúsok. Na mesiac sa rozhodol absolútne vzdať cukru, alkoholu, ako aj potravín s obsahom konzervantov. Pred samotným experimentom absolvoval kompletnú lekársku prehliadku, aby zistil, ako je na tom jeho telo. Sasha síce vyzeral relatívne zdravo, no prehliadka ukázala, že má mierne zvýšený cholesterol aj krvný tlak.

Závislosť od cukru nie je jednoduché prekonať

Spočiatku trpel ako zviera, bol neustále unavený, nervózny a nejedol prakticky nič, len zopár kúskov zeleniny a ovocia, ktoré zapíjal rôznymi šťavami. Až po pár dňoch si vytvoril systém. Sasha tvrdil, že prvé dni mal čo robiť, aby nepodľahol pokušeniu, bol neustále hladný a vďaka tomu nevrlý na svoje okolie.

„Nemyslel som si, že to bude až také ťažké,“ tvrdí vo videu. V jeho ceste za zdravším ja ho podporuje doktorka Marlou Bosma, ktorá hovorí o tom, že čím viac jeme sladké, tým sa v nás vytvorí väčšia závislosť. Kvôli konzumácii cukru sa nám zvýši hladina glukózy v krvi, čo vedie k stúpaniu inzulínu a tým sa dostávame do začarovaného kolotoča.

Zarážajúce na celom experimente je, že až na 25. deň Sasha konečne prestal mať chuť na sladké. Jeho telo sa pomaly začalo prestavovať. Začal mať viac energie, prestal byť náladový. Chlapec to nakoniec vydržal. Napriek provokácii od kamarátov to zvládol a tvrdí, že je sám prekvapený výsledkami zdravotnej prehliadky, ktorá potvrdila badateľné zlepšenie jeho zdravia. Sasha schudol 4 kilá, a upravila sa mu nielen hodnota krvného tlaku, ale aj hladina cholesterolu a hemoglobínu. Sám potvrdil, že to stálo za to.

Video obsahuje len anglické titulky, no určite mu aj ty bez problémov porozumieš. Je je síce staršie, no má takmer 10,5 miliónov pozretí. Sú dôkazom toho, že Sashov experiment má čo povedať mnohým z nás.

Dal by si sa nahovoriť na niečo podobné?

Odporúčame