Útok žraloka: Poradíš si, ak na teba zaútočí tento dravec?

žralok

Útok žraloka môže byť fatálny (Zdroj: GettyImages)

#Existuje veľa vecí, ktorých sa ľudia desia. Jednou z nich je aj útok žraloka. Ten môže byť často fatálny a končiť smrťou, ako sme sa presvedčili v nedávnych smutných prípadoch z prímorských destinácií. Avšak, na druhej strane, je dobré byť počas letných mesiacov informovaný o tom, čo v takomto prípade robiť. A my ti radi poradíme. V článku sa dozvieš:

Ako sa pripraviť na útok žraloka?

Možno si povieš, že nad niečím takým nechceš premýšľať, ale vždy je lepšie byť pripravený ako prekvapený. Výskyt žralokov je v populárnych letoviskách čoraz častejší, pričom neraz sa stane, že sa jeden zo žralokov „zatúla“ do oblasti, kde je plno turistov. Čo teda urobiť ako prvé, keď zbadáš žraloka, ktorý je pri tebe blízko? 

Ostaň pokojný

Hoci to možno bude to posledné, na čo budeš v danej chvíli myslieť, skús nepanikáriť. Skutočne, ostaň pokojný, čo najviac sa bude dať, pokús sa spomaliť dýchanie a nerobiť prudké pohyby. Je zaujímavé, že podobný scenár vieš aplikovať aj pri ďalších dravých zvieratách, napríklad medveďoch, ktoré sú zasa rozšírené v našich končinách.

Nestrácaj ho z dohľadu

To, že ty vidíš žraloka, neznamená, že žralok vidí teba. Tak, ako sa dostal do tvojej blízkosti, rovnako sa z nej môže aj vytratiť. Pozorne ho sleduj a možno skús odhadnúť, akým smerom by sa mohol vybrať. Samozrejme, priamo v praxi bude na rozhodovanie pomerne málo času, ale to je prirodzené.

Snaž sa opustiť vodu

Môže to byť pomerne náročné, ale ak je to čo i len trochu možné, okamžite opusti vodu a choď na pevninu. Žralok si ťa môže všimnúť a môže za tebou vyštartovať, ale na súši je jeho šanca na útok priam zanedbateľná. Ak ideš niekam na otvorené more, nie je na škodu si zistiť, či by sa tam mali nachádzať žraloky. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Sú lacnejšie Xiaomi lepšie ako drahé vlajky? Redmi Note 12 Pro by mohol ponúknuť odpoveď
Žralok
Žralok vo vode pôsobí hrôzostrašne (Zdroj: Unsplash.com/Marcelo Cidrack)

Čo robiť, keď žralok zaútočí?

Keď sa udeje to, čomu sa chceš vyhnúť, a teda, že žralok naozaj zaútočí, nemusí byť všetko stratené. Existuje totiž niekoľko možností, ktoré v danej situácii máš.

Bráň sa!

Áno, presne tak! Vyviň aktivitu a pokús sa žraloka odohnať, zraniť – skrátka, obrániť sa. Aj keď sa to často traduje ako dobrá rada, „hrať mŕtveho“ ti v tomto prípade nepomôže. Akonáhle žralok zacíti krv, je mu prakticky jedno, či budeš nehybne stáť alebo nie. Preto ti môže tvoja aktivita doslova zachrániť život.

Použi všetko, čo máš pri sebe

Samozrejme, brániť sa žralokovi holými rukami je dosť zbytočné. Ak nie je iná možnosť, treba to skúsiť, ale za iných okolností použi čokoľvek, čo je v tvojej blízkosti, či už je to surf, rybárske náčinie, neoprén, skrátka hocičo. V prípade, že pri sebe nemáš nič, sústreď sa na žraločie oči, nos a žiabre. Tam by mali byť údery najefektívnejšie.

Rob prudké pohyby 

Ak budeš v prípade útoku žraloka robiť prudké a nečakané pohyby do rôznych strán a rôznym spôsobom, je možné, že sa žralok zľakne. Skutočne, čím menej predvídateľné budú tvoje pohyby, tým  väčšiu šancu získaš, že úspešne vyviazneš, resp. s čo najmenšou ujmou.

Čo robiť po útoku žraloka?

Ak sa staneš obeťou útoku žraloka, prípadne budeš svedkom takejto udalosti, je dobré vedieť, ako postupovať, prípadne poskytnúť prvú pomoc.

V prípade uhryznutia

Ak ťa žralok pohryzie a krvácaš, okamžite sa snaž prúd krvi zastaviť. Vytvor na poranené miesto tlak a pokús sa krvácanie zamedziť. Krv v tvojom okolí by totiž mohla prilákať viacerých žralokov. Následne, okamžite ako budeš môcť, opusti vodu a dostaň sa na pevninu. Nezabudni ale na to, aby si bol čo najpokojnejší, to môže byť kľúčové. Do tretice, v čo najkratšom možnom čase vyhľadaj medickú, odbornú pomoc. Nezáleží pritom na tom, aké malé sa môže zranenie zdať. Je dôležité, aby ťa prezrel odborník.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Máme pre teba 15 najlepších destinácií leta! Kde sú aktuálne rekordné návaly turistov?

Keď si svedkom útoku

Môže sa stať, že obeťou útoku nebudeš priamo ty, ale uvidíš, že sa niečo takéto udialo. Skontroluj, ako je na tom zranená osoba s ranami a stratou krvi. Snaž sa, aby obeť čo najskôr opustila vodu. Keď už ste mimo ohrozenia, s napadnutým človekom zbytočne nehýb. Nevieš totiž, aký rozsah zranení môže byť. Samozrejme, hneď, ako to bude možné, zavolaj lekársku pomoc. Ideálne je postarať sa o to, aby obeť nenachladla, takže ideálne ju zahrej nejakým dostupným kúskom oblečenia alebo dekou.

Veríme, že sa pri najbližšej návšteve mora nebudeš báť. Útoky žralokov sa síce dejú, ale nie sú také časté, ako by sa niekedy mohlo zdať. Podľa dostupných dát v uplynulých rokoch prebiehali desiatky takýchto útokov po celom svete. Naďalej ostávajú pre žralokov nebezpečnejší ľudia ako žraloky pre ľudí. Podľa štatistík totiž ročne ulovíme približne 100 miliónov žralokov. 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag, YouTube, Twitter, Victorian Fisheries, WikiHow, CNN
Odporúčame