Máme pre teba 15 najlepších destinácií leta! Kde sú aktuálne rekordné návaly turistov?

Dievčina v Paríži

Medzi top destinácie aktuálneho leta patrí aj Paríž (Zdroj: GettyImages)

#Leto sa nám naplno rozbehlo, takže nastal čas pozrieť sa, ktoré destinácie budú počas nasledujúcich mesiacov naozaj dobrým rozhodnutím. Na úvod treba objektívne napísať, že cestovanie všetkého druhu je obohacujúcou skúsenosťou, ktorá so sebou prináša unikátne zážitky. Kam sa teda aktuálne oplatí vybrať?

Táto pätnástka je prienikom viacerých prestížnych rebríčkov a rankingov, minimálne pár destinácií dozaista zaujme aj teba.

15. Lausanne, Švajčiarsko

Prečo navštíviť Lausanne? Je to stredoveké mesto na brehu Ženevského jazera, ktoré kedysi obývali Rimania. „Má očarujúce historické staré mesto, ako aj čarovný výhľad na Alpy a nekonečné prírodné krásy,“ hovorí cestovný poradca James Katz. Na svoje si príde každý, kto má rád históriu, ale aj nadšenci, ktorí milujú pešiu turistiku. A okrem toho, Lausanne ponúka miesta s dokonalým pokojom, kde sa môžeš ponoriť do vlastných myšlienok.

14. Alentejo, Portugalsko

Medzi Lisabonom a Algarve sa nachádza menej známy poľnohospodársky región Portugalska známy ako Alentejo. Je domovom viníc, olivových hájov a bohatej miestnej kultúry. „Niektoré pokrokovo zmýšľajúce portugalské rodiny premenili svoje farmy na hotely a sprístupnili tak hosťom autentické zážitky,“ hovorí cestovná poradkyňa Sylvia Lebovitch.

Farmársky región Alentejo poskytuje pohlcujúci zážitok, ktorý si doslova uchmatne tvoje srdce a nebude ti ho chcieť vrátiť. Toto je ideálne miesto pre páry, rodiny aj gurmánov. 

13. Kodaň, Dánsko

Toto večne chladné mesto sa v roku 2023 stalo oficiálnym svetovým hlavným mestom architektúry UNESCO a zdôrazňuje tak svoje majstrovstvo v oblasti dizajnu. Jedným z najzaujímavejších spotov mesta je elektráreň Copenhill, najčistejšia elektráreň na výrobu energie z odpadu na svete. Možno ťa pobaví, že je zároveň miestom umelej lyžiarskej zjazdovky.

Kodaň ponúka množstvo krásnej architektúry, na mnohých miestach na teba doslova dýchne história, a určite natrafíš na nejedno zákutie, ktoré sála romantickou atmosférou. 

12. Atény, Grécko

Atény majú síce povesť mesta, kde sa len tak zastavíš a ideš ďalej, ale zaslúžia si, aby si si ich pozrel bližšie a strávil v nich aspoň niekoľko nocí. Neďaleko prístavu Pireus, odkiaľ cestujúci naskakujú na vnútroštátne trajekty a výletné lode križujúce Stredozemné more, zaznamenala Aténska riviéra prudký rozvoj.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Herný newsfilter: Super Mario Bros Wonder ti pripomenie začiatky značky

Hotel Four Seasons Astir Palace, ktorý bol otvorený uprostred pandémie, má súkromnú pláž pri šumiacom Saronskom mori a dva priestory navrhnuté švédskym architektom Martinom Brudnizkim, vrátane moderného koktailového baru v polovici storočia a reštaurácie Pelagos. Tá už stihla získať svoju prvú michelinskú hviezdu. Množstvo pamiatok, ktoré môžeš v Aténach vidieť, je pravdepodobne zbytočné menovať, sleduj nižšie priložené video.

11. Havana, Kuba

Dokonalé počasie, uvoľnení ľudia a množstvo alternatív, ako tráviť voľný čas. Havana ponúka toho viac, ako by si si mohol myslieť. Hlavné mesto Kuby je ideálnou alternatívou pre cestovateľov, ktorí chcú zažiť poriadne dobrodružstvo, ale aj pre tých, ktorí chcú „vypnúť“ a oddýchnuť si. Nenadarmo sa hovorí, že keď prídeš do Havany a stráviš tam pár dní, nebude sa ti chcieť odísť. Čas tam plynie akosi inak. 

10. Amsterdam, Holandsko

Amsterdam v lete ožíva. Návštevníci si môžu vychutnať množstvo festivalov, bicyklovať sa po meste, plaviť sa loďou po kanáloch alebo si urobiť piknik v jednom z mnohých amsterdamských parkov.

Priemerné teploty v meste sa počas leta pohybujú okolo 20 až 22 stupňov Celzia, takže je len malá pravdepodobnosť, že sa pri turistických aktivitách príliš zapotíš. Práve naopak, budeš sa cítiť viac než príjemne. A určite sa daj do reči s domácimi, nebudeš ľutovať, sú to otvorení a srdeční ľudia. 

9. Orlando, Florida

Vďaka svojim slávnym zábavným parkom, ako sú Walt Disney World a Universal Studios, nie je divu, že sa toto americké mesto dostalo do svetového zoznamu. Leto je skvelým obdobím na návštevu týchto miest, a nielen pre rodiny s deťmi.

Horúčavy na Floride však počas leta stúpajú, preto je dobré zaistiť si dostatok tekutín a dávať si pozor na slnko. Nemusíš však zúfať, na Floride je hneď niekoľko miest, kde sa môžeš schladiť. Ak chceš zažiť atmosféru basketbalovej NBA a vidieť v akcii Orlando Magic, odporúčame sem vycestovať až koncom roka. 

8. Punta Cana, Karibik

Ležanie na pláži je v Punta Cana najvyššou prioritou a scenériu, ktorú tam môžeš vidieť, nemožno prekonať. Táto oblasť je plná all inclusive rezortov. Avšak tí, ktorí hľadajú cenovo výhodné možnosti, nebudú sklamaní. Po tom, ako zo seba zmyješ pláž a slanú vodu, budeš mať v tejto destinácii na výber z množstva aktivít pre nočný život. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TOP atrakcie New Yorku: Ktorá budova má vyzerať ako ceruzka a ktorý park vznikol zo železnice?

7. Antalya, Turecko

Antalya je prístavné mesto na tureckom pobreží Stredozemného mora. Ale nemysli sa, nie je len pre plážových povaľačov, i keď treba uznať, že tí si tu prídu na svoje. Návštevníci si zamilujú prechádzky labyrintom, ktorý pripomínajú uličky historickej štvrte Antalya Kaleiçi, večere vo vynikajúcich reštauráciách, popíjanie kávy v miestnych kaviarňach a výhľad na ikonický prístav.

Kúsok odtiaľto môžu milovníci histórie navštíviť zrúcaniny v Aspendose aj Termessose. Ak sa ti nechce opustiť mesto, môžeš si pozrieť Yivli Minare, Hadriánovu bránu a obdivovať rímsku pevnosť.

6. New York City, New York

Určite využi jednu alebo dve z mnohých prehliadok mesta, ktoré sú k dispozícii loďou, autobusom alebo pešo, a neboj sa navštíviť niektoré z najobľúbenejších turistických atrakcií, ako sú Times Square, Brooklyn Bridge a Empire State Building. Zoznam lokalít a atrakcií, ktoré tu treba vidieť, sme pre teba pripravili v nedávnom článku.

5. Barcelona, Španielsko

Vďaka svojej úžasnej architektúre, bohatej kultúre a prvotriednej gastronómii nie je divu, že sa Barcelona dostala do tohto zoznamu, pretože je to alternatíva, ktorá nikdy nesklame. Hoci v lete môže byť v meste horúco, pobrežné mesto je domovom mnohých pláží, kde sa turisti môžu schladiť po dni plnom dobrodružstiev. Cez deň pamiatky a pláže, večer nočný život a k tomu kultúra a šport. Čo viac si priať, však? 

4. Cancún, Mexiko

Mexiko sa neustále umiestňuje na popredných miestach v rebríčkoch najobľúbenejších zahraničných destinácií. Môže sa za tým skrývať aj jednoduchosť, s akou sa táto dovolenka zvyčajne rezervuje. Priame lety, all inclusive rezorty a takmer bezchybné počasie na pláži robia z tejto krajiny skvelý výlet pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť, relaxovať a načerpať nové sily.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tieto básnické zbierky ti zmenia pohľad na svet: Jednu napísal aj Expl0ited!

Návštevníci sa môžu zabaviť bez toho, aby opustili svoj rezort, alebo sa môžu ľahko rozhodnúť pre dobrodružnejšiu dovolenku so šnorchlovaním, návštevou Chichén Itzá, slávneho mayského archeologického náleziska, alebo výletom do jedného z nádherných cenotov v Cancúne. Pozri si video, ktoré ťa pravdepodobne donúti čeknúť dostupnosť leteniek.

3. Rím, Taliansko

Rím by mal mať na svojom zozname každý a nezáleží na tom, či si tam už bol alebo nie. Archeologické náleziská, múzeá, Vatikán, jedlo a kultúra sú len niektoré z vecí, vďaka ktorým musíš toto mesto vidieť zas a zas.

Letné dni v Ríme však môžu dosiahnuť až 40 stupňov Celzia, takže poludnie môže byť ideálnym časom na návštevu múzea alebo na oddych pri zmrzline či popíjaní talianskej kávy v kaviarni. Pozor tiež na návaly turistov, ktorých je v hlavnom meste Talianska aktuálne rekordné množstvo.

2. Londýn, Spojené Kráľovstvo

Hoci je Londýn známy svojím daždivým počasím, leto prináša viac slnečných lúčov a teploty sú zvyčajne pomerne mierne (okolo 20 stupňov Celzia cez deň). Dážď je však stále možný, preto si pribaľ dáždnik alebo pršiplášť. Určite nechceš, aby ti počasie prekazilo šancu vidieť také významné pamiatky, ako sú London Bridge, Buckinghamský palác, Westminsterské opátstvo a Big Ben.

Treba byť však objektívny, a teda, globálne otepľovanie vplýva aj na Britániu, pričom slnečných dní v Londýne pribúda každým rokom. Je teda možné, že tam stráviš týždeň a ani nebudeš vedieť, ako vyzerá typické londýnske počasie.

1. Paríž, Francúzsko

Nie je prekvapením, že Paríž je na čele tohto zoznamu, keďže je známy ako jedno z najromantickejších miest na svete. Aj keď v posledných rokoch Francúzsko sužujú veľké horúčavy, parížske teploty sa počas leta zvyčajne pohybujú pod 30 stupňov.

Málokto po výlete v Paríži povie, že to bola zlá voľba. Je to mesto, kde si každý príde na svoje, či už máš rád kultúru, hudbu, umenie, šport alebo oddychovanie. A Eiffelova veža? To je niečo, čo chce vidieť každý!

Sleduj náš TikTok

 

Zdroj: hashtag.sk, Weather, Trip Advisor, Travel + Leisure, Forbes, YouTube, Twitter
Odporúčame