Nenápadná, no veľmi zákerná závislosť: Môže postihnúť stredoškolákov aj dospelých!

Osamelá žena pri okne.

Hovorí ti niečo pojem citová závislosť? Je to podobné ako alkohol alebo drogy (Zdroj: Unsplash.com/Alex Ivashenko)

#Citová závislosť patrí k tým menej nápadným, no zároveň aj zákernejším závislostiam. Predstav si nasledujúcu situáciu: Tomáš chodí na strednú, no v triede nie je veľmi obľúbený. Chýbajú mu kamaráti a, samozrejme, priateľka. Už vie, že počítačové hry mu spoločnosť druhých nenahradia. Cíti úzkosť, lebo sa nikam neposúva a nemá žiadne ciele.

Tomáš však môže byť už dávno dospelý, no aj tak si týmito stavmi prešiel alebo stále prechádza. Možno sa z nich už „vykúpil“ závislosťou. Chvíľu mu je fajn, no rýchlo na to začne doplácať. K dispozícií máme množstvo týchto tlmičov úzkosti, vrátanie alkoholu a prejedania sa. Na podobnom princípe funguje aj citová závislosť.


Andrea hovorí o odsudzovaní kvôli jej vzťahu s mulatom: Aj keď to bola pravá láska, museli sme sa rozísť


Postihnúť môže všetky vekové kategórie

Na úplnom začiatku do hry vstupujú dedičné faktory a osobnosť, s ktorou sa dieťa narodí. Taktiež sklony k nízkemu sebavedomiu. No často sa v ňom tieto pocity prebudia nesprávnou výchovou rodičov, prípadne nezdravými vzťahmi medzi ostatnými členmi rodiny. Už na základnej škole býva odmietané kolektívom.

O to viac sa snaží byť prijímané, a to za akúkoľvek cenu. Môže si vymýšľať alebo klamať. Tieto pokusy bývajú často márne, keďže takéto deti si zvyčajne počínajú skôr neobratne. To, čo nenájdu v rodine a neskôr medzi rovesníkmi, budú v puberte a hlavne v dospelosti hľadať v partnerskom vzťahu.

Bežnú zdvorilosť hneď berie ako jasný prejav záujmu. Dotyčnú osobu si rýchlo idealizuje a pokiaľ vyhovuje jeho osobným preferenciám, koleduje si už o vážny problém. Vo vzťahu je takýto človek stopercentne oddaný a niekedy až prehnane starostlivý. Miestami toto správanie môže hraničiť až s posadnutosťou. Na jednej strane je žiarlivý, no v niektorých prípadoch bude tolerovať aj neveru.

Pokiaľ vzťah aj tak stroskotá, môže sa stať napríklad oddaným zamestnancom. Jednoducho povedané, ak máš už na začiatku smolu a ak ani neskôr nič so svojimi problémami neurobíš, budeš si ich niesť so sebou dlhé roky. Ak chceš vedieť o tejto téme viac, prečítaj si knihu Citová závislost od Marie-Chantal Deetjens.

Nešťastný pár muž a žena.
Citová závislosť jedného partnera dokáže toho druhého aj úplne vyčerpať a zničiť vzťah (Zdroj: Freepik.com/wavebreakmedia_micro)

Citová závislosť a sociálne siete

Vráťme sa ešte k Tomášovi. Nezdravý vzťah, aký si vytvoríš napríklad ku sladkostiam, si ľahko vytvoríš aj k druhej osobe. Túto osobu pritom vôbec nemusíš spoznať osobne. Živnou pôdou pre rozvoj takejto závislosti môžu byť napríklad sociálne siete. Dostatok voľného času, ktorý zrejme máš, ak ešte chodíš na strednú a nemusíš zatiaľ riešiť rôzne existenčné problémy, ti v tomto prípade tiež môže byť skôr na škodu.

Po návrate zo školy môžeš dlho do noci pestovať online vzťahy, z ktorých nakoniec nič viac byť nemusí. Hoci zažiješ chvíle, aké si doteraz nepoznal, objekt tvojho záujmu nemusí byť na tom tak zle ako ty. Časom ho písanie jednoducho môže prestať baviť alebo si nájde niekoho iného. Tým, že dotyčnému či dotyčnej napíšeš hneď, ako prídeš zo školy, si jeho náklonnosť tiež nezískaš.

Keďže to, ako konáme, určujú hlavne emócie a pocity, v takýchto prípadoch môžu hravo prevalcovať akúkoľvek logiku a varovné signály. Zažiješ totiž emocionálnu odozvu, akú by si napríklad pri pití alkoholu nezažil. Raz sa ti môže zdať, že si milovaný, a ty sa zrazu topíš v endorfínoch.

Takýmito skúsenosťami si začneš nevedome kompenzovať neúspechy v rôznych oblastiach a tvoje správanie sa rýchlo stane zvykom. No a keď sa toto všetko udeje cez sociálne siete, kde môžeš byť prakticky kýmkoľvek budeš chcieť, tvoj odklon od reality bude ešte výraznejší. Vzdiališ sa nielen sebe, ale aj životu tam vonku.

Sústreď sa na seba

Citová závislosť sa živí strachom z opustenia. Podobne, ako pri mnohých iných psychických problémoch, aj tu je nutné strachu čeliť. Osamelosť môže bolieť, no samota bolieť nemusí. Keď vydržíme, strach z opustenia bude slabnúť a my si postupne uvedomíme nielen seba samého, ale hlavne to, ako sme svoj život vymenili za život niekoho iného.

Smutné dievča hľadí z okna.
Samota nemusí znamenať osamelosť, vnímajte ju ako slobodu (Zdroj: Freepik.com/rawpixel.com)

Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame