Vzťah s narcistickým človekom môže byť náročný: V mnohých prípadoch ide o poruchu osobnosti

láska

Ako byť vo vzťahu s narcistickým človekom? (Zdroj: Pexels/RODNAE Productions)

#Slovo narcis alebo narcista je v dnešnej spoločnosti pomerne často používané. Slangovo ním označujeme niekoho, kto je zahľadený do seba a na prvé miesto dáva len svoju osobnosť. Vedel si však, že je rozdiel medzi hovorovým narcisom a tými, ktorí skutočne majú narcisistickú poruchu osobnosti (NPD), poruchu osobnosti, ktorú uznáva Medzinárodná klasifikácia chorôb (MKCH).

Symptómy môžu zahŕňať zveličený pocit vlastnej dôležitosti, nadmernú potrebu pozornosti, problémové vzťahy a nedostatok empatie voči ostatným. Rovnako ako u mnohých iných porúch osobnosti, NPD existuje v spektre, čo môže ľuďom sťažiť diagnostiku alebo liečbu. Odborníci odhadujú, že až päť percent ľudí má NPD.

Ide o zložitú poruchu

Ďalšia vec, ktorá situáciu komplikuje, je, že mnohí si nechcú priznať, že sú narcisti. To je dôvod, prečo môže byť súčasné hnutie narcisov, ktorí si uvedomujú seba samého, na TikToku skutočne prínosné. Platforma je hostiteľom čoraz väčšieho počtu používateľov, ktorí sa otvorene nazývajú narcistami a ponúkajú informácie o poruche pod hashtagom #NarcTok. Niektorí dostali diagnózu NPD – zatiaľ čo iní si len myslia, že sú narcisti a chcú sa podeliť o svoje postrehy.

Väčšina videí pod hashtagom NarcTok je však od tých, ktorí prežili zneužívanie, prípadne od psychológov, ktorí sa špecializujú na „narcistické zneužívanie“. Existujú však aj iní narcisti, ktorí si uvedomujú seba samého, ktorí si myslia, že tieto videá len pridávajú k stigme.

Ako sa vyhnúť takémuto vzťahu

Na TikToku svoj príbeh zverejnil aj  Lee Hammock. „Keď mi to prvýkrát diagnostikovali, cítil som sa tak sám,“ hovorí. „Kto chce byť narcisom? Nie je to prejav náklonnosti. Jediný spôsob, ako si pomôcť s NPD, je ísť na terapiu. Bol to len doplnok k môjmu osobnému rozvoju, na ktorom som už pracoval.“ Priznal, že symptómy NPD si vygooglil, keď mu manželka vykričala, že je narcisom.

Napriek tomu, že sám patrí medzi ľudí s narcistickou poruchou osobnosti, totiž vo svojich videách opisuje aj to, ako sa vyhnúť vzťahu s narcistickými osobami. „Zvýšte svoje štandardy… Mám na mysli štandardy emocionálnej dostupnosti. Pretože inak budete prehliadať signály zo strany budúceho partnera a budete sa upriamovať len na vlastnosti, ktoré vám vyhovujú.“

@mentalhealness

One way to avoid narcissists is to raise your standards of emotional availability. Most narcissist are emotionally unavailable people #npd #narctok #narcissist

♬ original sound – Lee Hammock

Dá sa týmto videám veriť?

Lee nie je jediný, kto sa podelil o svoj príbeh. Často sa však objavuje oponovanie, že takýto ľudia nemôžu byť narcistami, pretože narcisti by sa nikdy nepokorili natoľko, aby to priznali. Najmä tajní narcisti sú známi tým, že ovládajú umenie skrývať svoj narcizmus. Vo svojich komunitách sú často obľúbení a rešpektovaní, ale môžu ľahko zraniť a manipulovať ľudí, ktorí sú im najbližší.

„Ľudia na NarcToku majú obrovskú sledovanosť, keď hovoria, že sú narcisti, ktorí si uvedomujú seba samého. Niektorí sa naozaj chcú zmeniť, ale nie je veľa takých. Lee a ďalší sebauvedomujúci narcisti, ktorých poznám, sa skutočne chcú zmeniť a vybudovať lepšie vzťahy,“ vysvetľuje Manjit Ruprai, terapeutka na zotavenie sa z narcistického zneužívania, ktorá tiež natáča videá a uverejňuje ich pod hashtagom NarcTok.

Ako pri každej téme preto treba byť opatrný a upriamovať svoju pozornosť najmä na dôveryhodné zdroje, ktoré sa dajú overiť. Hoci narcistická porucha osobnosti je veľmi zložité a komplexné ochorenie, rozhodne nie je správne podporovať stigmu a hádzať všetkých ľudí do jedného vreca.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame