Ľudstvo môže posunúť život do vesmíru: Prostredníctvom laserov by sa mal dostať až na vzdialené hviezdy

vesmír

Ľudstvo rozšíri život do vzdialeného vesmíru (Zdroj: Unsplash/Shot by Cerqueira)

#Takmer každý mesiac ľudstvo prekoná ďalší a ďalší míľnik vo vesmíre. Pokročilá technológia nám umožňuje pokrok, o akom sa nám v minulosti ani nesnívalo. Hoci do kozmu vieme dostať rôzne prístroje, medzihviezdne cestovanie je pre človeka nesmierne náročné až nemožné. Skupina astronómov a fyzikov sa preto snaží nájsť riešenie, ako tento proces zlepšiť, a to prostredníctvom masívnych laserom a najodolnejších organizmov Zeme – tardigrád.

Tieto mikroskopické vodné živočíchy, niekedy nazývané vodné medvede, sú takmer nezničiteľné. Sú schopné vydržať sucho, mrazivé teploty, vysokú úroveň žiarenia, nepriaznivé tlakové a gravitačné podmienky a pozastavenú animáciu – spomalenie biologického fungovania na dlhé časové obdobia. To z nich robí ideálneho kandidáta na experimenty pri zvyšovaní náročnosti vesmírneho cestovania.

tardigrady
Prvým organizmom v vzdialenom vesmíre by mohli byť tadigrady (Zdroj: Flickr/Willow Gabriel, Goldstein Lab)

Cestovanie pomocou laserov

Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare navrhli nový spôsob vesmírneho pohonu pomocou laserov na Zemi, ktoré tlačia svetelné plachty pripojené ku kozmickej lodi pomocou fotónov na cestovanie. Táto forma cestovania si nevyžaduje spaľovanie paliva ako tomu bolo doteraz. Taktiež skracuje čas cesty do medzihviezdneho priestoru z desaťročí na dni.

Novú formu cestovania by mali otestovať už spomínané tardigrady spolu s podobne odolnými bezstavovcami, ako jeCaenorhabditis elegans. Umiestnené by mali byť na doštičky, ktoré by boliposlané do vesmíru rýchlosťou viac než 160 miliónov kilometrov za hodinu.

Tento výskum umožňuje bližšie študovať, ako mikroorganizmy zvládajú radikálne zmeny a či sa nejakým spôsobom odrazia aj na ich vitálnych funkciách. Výsledky štúdií môžu byť použité napríklad aj na na posúdenie potenciálneho vplyvu medzihviezdneho cestovania na ľudí.

laser
Nové rakety by mali mať laserový pohon (Zdroj: Sciencedirect/Lantin a kol.)
Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame