#Vesmírne preteky patria k najzaujímavejším technologickým udalostiam v histórii našej planéty. Prebiehali počas Studenej vojny medzi Spojenými štátmi a Zväzom sovietskych socialistických republík. Aj keď ich v konečnom dôsledku vyhrali USA s Neilom Armstrongom na palube Apolla 11 a jeho ceste na Mesiac, Sovietom nemôžeme uprieť množstvo iných prvenstiev.
Tým najzásadnejším je samozrejme Jurij Gagarin, ktorý ako prvý človek letel do vesmíru. Aj napriek tomu, že to bol jeho jediný let, sa z Gagarina stal jeden z najznámejších ľudí na planéte. S týmito zásadnými udalosťami, dôležitými pre budúcnosť vesmírneho programu celej našej planéty, by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho.

Prvý vo vesmíre
My sa však dnes zameriame na let rakety Voschod 2. Dvojmiestnej posádke sa totiž podarilo ako prvej uskutočniť výstup do otvoreného vesmíru a naživo sprostredkovať tento úspech celému svetu. A ako celá táto akcia vlastne vyzerala? Nebudeme ti klamať, veci rozhodne nešli tak, ako si všetci predstavovali.
Vráťme sa do roku 1965. Posádku letu, ktorá má uskutočniť tento priekopnícky čin, tvoria dvaja kozmonauti – veliteľ Pavel Ivanovič Beľajev a druhý pilot Alexej Archipovič Leonov. Na výrobu samotných kozmických lodí Voschod 1 a Voschod 2, na doladenie technológií a výcvik kozmonautov však zostáva veľmi málo času. Skúšobná loď explodovala v atmosfére, a preto je ďalší štart mimoriadne riskantný.
Boj o holý život
Astronauti sa však cítia perfektne fyzicky pripravení a presvedčia vedenie, že podstúpia akékoľvek riziko. Po štarte letu kozmická loď bezpečne vystúpila na obežnú dráhu. Ale aby kozmonauti misiu dokončili a vrátili sa domov živí, budú musieť podstúpiť ešte mnohé náročné skúšky, vyriešiť veľa nečakaných problémov a úspešne zvládnuť životu nebezpečné situácie.

A že neboli jednoduché. Dvojica bojovala napríklad s nafúknutým skafandrom Alexeja Leonova v otvorenom vesmíre, ktorý mu znemožňoval návrat do kabíny, či otravou kyslíkom v dôsledku aktivácie senzora úniku vnútornej atmosféry. Aby toho nebolo málo, pridá sa manuálny zostup z obežnej dráhy s pristátím v neplánovanej oblasti na Urale.
Ani tu však misia nekončí. Pokiaľ chcú prežiť a vrátiť sa k svojim rodinám, musia prežiť v extrémne drsnom permskom lese do príchodu záchranárov, ktorí majú čo robiť, aby sa k nim vôbec dostali. Celý tento príbeh má v sebe toľko zvratov a silných momentov, že by bola veľká škoda nesfilmovať ho.
Ako skončí vesmír? JurajVie ti to ozrejmí v novom náučnom videu
Film, ktorý musíš vidieť
A tak sa režisér Dmitrij Kiseljov (filmová séria Jolki) podujal na vznik unikátnej vesmírnej snímky, ktorá by nemala ujsť tvojej pozornosti. Snímka Prvý vo vesmíre (The Spacewalker/Время первых) vyzerá tak dobre, že ju môžeme pokojne zaradiť k veľkým hollywoodskym blockbusterom.

Nádherný vizuál a silný príbeh mnohí prirovnávajú k oscarovému filmu Gravity, no dodávajú, že Prvý vo vesmíre je „viac pre dospelých.“ Snímka už asi nemôže byť viac reálnejšie podaná, o čom svedčí aj fakt, že konzultantom celého projektu bol zároveň jeho hlavný protagonista Alexej Leonov.
Pokiaľ si tento film ešte nevidel, mal by si to čo najskôr napraviť. Urobiť tak môžeš už v stredu 11. novembra na JOJke, kedy si film o 20:35 odbije svoju premiéru. Budeš film sledovať? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch nižšie.
Zdieľať na