Vyhodili ho z UFC, aby sa tam neskôr stal šampiónom: Brandon Moreno je príkladom, že cesta na vrchol je veľmi kľukatá

Brandon Moreno s opaskom šampióna UFC

Brandon Moreno s opaskom šampióna UFC (Zdroj: Instagram/ufc)

#Šampión mušej váhy UFC Brandon Moreno práve žije svoj sen. Na turnaji UFC 263 získal titul najľahšej mužskej divízie po tom, čo ukončil Deivesona Figueireda v 3. kole. Na samý vrchol divízie, kde figuruje aj Čech David Dvořák, sa ale nedostával ľahko. V roku 2018 bol z Ultimate Fighting Championship prepustený po 2 porážkach na body v rade. Do najlepšej ligy sveta sa o rok vrátil a nedávno zavŕšil krásny príbeh.

Vstup do UFC

Mnoho dnešných bojovníkov organizácie UFC do nej prišlo cez jej reality show The Ultimate Fighter. Tento prípad je aj 27-ročný Mexičan, ktorý v nej ale neuspel. Hneď v osemfinále narazil na Alexandra Pantoju, ktorý ho v extrémne atraktívnom zápase ukončil v 2. kole na škrtenie.

Moreno sa do UFC aj napriek prehre v TUF dostal a v premiére vyzval Louisa Smolku. Toho ukončil už hneď v 1. kole a víťazne odišiel aj z ďalších 2 zápasov. Medzi fanúšikmi sa stal veľkým obľúbencom a vo veľmi mladom veku mal už titulové ambície.

Tie mu zastavili 2 prehry v rade. Obe boli po nevýrazných výkonoch, kedy prehral jednomyseľným rozhodnutím rozhodcov na body. V tomto čase UFC vo veľkom prepúšťalo svojich bojovníkov. Medzi nimi sa pomerne prekvapivo objavil aj mexický bojovník, ktorý sa po výpovedi začal sústreďovať predovšetkým na zápasy v grapplingu.

Návrat na vrchol

Keď sa Brandon Moreno rozhodol, že nastúpi znova do MMA zápasu, zakotvil v organizácii LFA. Ako známy bojovník, ktorý práve opustil UFC, dostal hneď v premiére titulovú šancu. Maikel Pérez padol s Morenom vo 4. šampiónskom kole na TKO a Mexičan získal titul mušej váhy LFA.

Po tomto skvelom výkone dostal vzápätí ponuku vrátiť sa späť do UFC. Tam ho čakal ešte dodnes nezdolaný Dagestanec Askar Askarov. Moreno s ním remizoval, čo je Rusov doposiaľ jediný zápas, ktorý nedokázal vyhrať. Mexický bojovník nasledujúce 2 zápasy vyhral jednoznačne na body a pomaly sa blížil k titulovej šanci.

Tú si vybojoval na turnaji UFC 255, kde zdolal na TKO v 1. kole Brandona Royvala. Na tom istom turnaji tiež v 1. kole obhájil svoj titul šampióna aj Deiveson Figueiredo. Keďže titulové zápasy UFC 266 Usman vs. Burns a Nunes vs. Anderson museli byť posunuté, organizácia hľadala potenciálny titulový zápas, ktorý by ich nahradil.

Titulové šance

Narýchlo sa vytvoril zápas Figueiredo vs. Moreno, keďže obaja bojovníci sa 3 týždne dozadu výrazne nezapotili. Vtedajší šampión Deiveson Figueiredo mal veľké problémy so zhadzovaním, no napokon sa mu váha podarila spraviť. S Morenom spravil jeden z najatraktívnejších zápasov roka 2020. Ten skončil väčšinovou remízou na body.

V takomto prípade titul zostáva v rukách šampióna, avšak spravidla je jeho ďalšou obhajobou súboj s tým istým bojovníkom. Brandon Moreno sa na titulovú odvetu s Figueiredom výborne pripravil a bol lepší v každom aspekte boja. V strede 3. kola Brazílčana ukončil na RNC a získal vysnený titul šampióna.

Momentálne sa hovorí o tom, že Figueiredo má záujem uzavrieť trilógiu. Je ale možné, že pre komplikácie so zhadzovaním do mušej váhy bude Brazílčan nútený zmeniť divíziu. Najpravdepodobnejší ďalší Morenov súper je už spomínaný Askar Askarov, ktorý je aktuálne na vrchole váhy do 57 kilogramov.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame