#Či už ťa čaká prezentovanie projektu pred spolužiakmi či v práci, maturita alebo ústna skúška na výške, ak máš strach z prezentovania, môže to byť skutočné peklo. Ak uvažuješ nad tým, ako s tým zatočiť, skús zmeniť spôsob svojho premýšľania a vnímania okolia. To, ako vnímaš publikum sa odráža aj na tvojom verejnom prejave. Psychológovia priniesli štúdiu, ktorá hovorí o vzťahu medzi úzkosťou a strachom v súvislosti s verejným vystupovaním.
Neistota a strach patria k životu
Neistota je základom strachu. Všetko, na čom ti záleží, môže byť sprevádzané so strachom. Ak k nejakej situácií patrí riziko, môže ísť ruka v ruke so strachom z neznámeho – či už ide o prezentovanie projektu v škole, rozhodnutie zmeniť prácu, alebo začať podnikať „na vlastnú päsť“.
Jediným riešením je vyhrať nad svojimi obavami. Áno, niekedy to môže byť veľmi náročné, ale chce to tréning. A čas. Niekedy až príliš veľa času. Čím viac sa však budeš dostávať do nekomfortných situácií, tým skôr si zvykneš, a neskôr budú pre teba prirodzenými.
Strach je reakcia, ktorá je vrodená
Už z hľadiska evolúcie sa ľudstvo stretá so strachom. Ľudia majú odjakživa strach z neznámeho. Svet praľudí v jaskyniach bol skutočne desivý – to, že vnímali okolie ich chránilo pred potencionálnou hrozbou, a zaistilo im to prežitie.
Doba sa však, naprieč 300 tisíc rokmi, zmenila. V modernom svete sa nemusíš obávať útoku predátora, ale zlá známka za prejav na hodine v tebe môže vyvolať podobné pocity. Nech to však dopadne akokoľvek, stále zostaneš (na rozdiel od pračloveka) nažive.
Automatická neistota pri verejnom prejave
Moja prezentácia/ústna odpoveď sa spolužiakom/učiteľom nebude páčiť… Budú sa mi vysmievať, ak sa „zaseknem“ alebo zakoktám… Dostanem horšiu známku ako ten, ktorý to odflákol, len kvôli svojmu prejavu… – spoznávaš sa v tom?
Žiaden rečník nikdy nevie, ako jeho prejav dopadne. V takejto situácii je dobré, ak zachováš chladnú hlavu. Je to možno klišé, ale funguje to! Nenechaj sa ovládnuť myšlienkami typu „Čo ak…?“.
Od neistoty k úzkosti
Aj ty pociťuješ v spomínaných situáciách fyzické zmeny na svojom tele? Vykazuješ stav človeka, ktorý trpí úzkosťou? Spotené dlane, sucho v ústach, búšenie srdca… Hlavne sa upokoj, a sústreď sa sám na seba! Je to reakcia mozgu na „hrozbu“ – dáva telu signál na útek. Tebe však stačí séria dychových cvičení, ktoré mozog upokoja, a žiaden útek sa konať nebude.
Nedaj priestor obavám
Preformátuj sa – teda zmeň svoj pohľad na konkrétnu situáciu, v ktorej sa nachádzaš. Zameraj sa na pozitívne myšlienky, ktoré ti predostrú benefity, ktoré z danej situácie vyťažíš. Pozri sa na to v trochu zľahčenom príklade: ak sa upokojíš, a zvládneš sa (povedzme) 30 minút plne sústrediť, danú (maturitnú) otázku zodpovieš, dostaneš dobrú známku, a máš maturitu vo vrecku!
Malá rada na záver: ak máš možnosť, skús si dať pred stresovou situáciou cukrík (odporúčame hroznový cukor, dodá ti potrebnú energiu) alebo žuvačku. Tvoj mozog sa zameria na niečo iné, a prinesie ti to úľavu.
Zdieľať na
Zdieľaní