Najčastejšie výhovorky, ktoré používaš sám pred sebou, aby si nešiel cvičiť: Nájdeš sa aspoň v jednej z nich?

Žena cvičí vo fitku.

Nie jedna vedecká štúdia dokazuje, že fyzická aktivita energiu dobíja, nie uberá (Zdroj: Freepik/serhii_bobyk)

#Nový rok je už preč, a prvotná eufória z novoročných predsavzatí vyprchala. Pochmúrne počasie, ktoré koniec zimy prináša, ti tiež na nálade nepridáva. Si unavený, demotivovaný, nič sa ti nechce… A už vôbec nie cvičiť. Poďme si teda spoločne vyargumentovať niektoré z tvojich výhovoriek, prečo by si mal ísť do fitka. A uvidíš, že všetko sa dá vyriešiť, stačí len chcieť…

Mám toho toľko, že na takéto veci nemám čas/energiu/priestor…

Vezmi do rúk svoj diár. Pozorne si prezri plány na najbližší týždeň – určite nájdeš nejakú voľnú štrbinku. Zameraj sa na hľadanie času ktorý máš, než hľadať ten, ktorý nemáš. Deň má 1440 minút, z ktorých stačí obetovať hoci len pol hodinku. Za ten čas vieš svojmu telu dopriať kvalitný a plnohodnotný pohyb. Je to len o prioritách – si ochotný obetovať (napríklad) jeden diel obľúbeného seriálu, a miesto neho sa ísť rozhýbať?

Po celom dni v práci/škole som na takéto aktivity unavený…

Nie jedna vedecká štúdia dokazuje, že fyzická aktivita energiu dobíja, nie uberá. Vďaka nej ti telo začne produkovať endorfín, čo je následkom skvelých pocitov po tréningu. My sme teda nikdy nestretli nikoho, kto by po tréningu ten čas strávený vo fitku ľutoval!

Ak budeš argumentovať tým, že veď ty pracuješ dlho do večera, ideálne riešenie je nájsť si pol hodinku na pohyb ráno, pred prácou. Nemusíš ísť hneď do fitka, stačí aj polhodinové kardio v podobe ranného behu. Nielen že ťa to dokonale preberie, ale budeš mať skvelú náladu po zvyšok dňa. A večer padneš do postele, ani nebudeš vedieť ako…

Nevyzerám dosť dobre na to, aby som išiel do fitka…

Najlepší spôsob je zahodiť predsudky, zdvihnúť sa, a ísť. Plakať doma sám nad sebou ti nepomôže. Nepomohlo to ešte nikomu… Vo fitku sa ti nikto smiať nebude. Vezmi si slúchadlá, pusti si obľúbený playlist, a poď na to! A ak ti to je predsa len nepríjemné, skús chodiť behať. V každom meste je kus prírody, kde sa to dá. Skús beh skoro ráno alebo neskôr večer, kedy sa nebudeš mať pred kým hanbiť…

Nedodržal som svoje plány, tak začnem od pondelka/ďalšieho týždňa/mesiaca/roku…

Je jednoduché spadnúť do kolobehu chronickej prokrastinácie. Ale ako každý dobre vieme – najhoršie je začať. Pokiaľ ťa ale niečo na sebe štve, nie je najlepšie začať hneď dnes? Uvedom si svoju vlastnú silu, nikto iný to za teba neurobí…
Nebuď na seba náročný, nedávaj si vysoké ciele… Začni pekne pomaly, voľne a ver si. Ver procesu, ktorý ťa bude sprevádzať cestou za tvojou vysnenou postavou. Vezmi všetko odhodlanie – to je to, čo ťa (spolu s trochou času) posunie ďalej!

Sám cvičiť nejdem…

Na tento mindset máme hneď tri variácie možností:

  • Prvou je vytiahnuť kamošku/kamoša a podporiť sa. Odcvičíte si spoločnú pol hodinku, až hodinku, a potom môžete vyraziť niekam na potréningové jedlo.
  • Druhou možnosťou je zamyslieť sa nad tým, či k tomu niekoho naozaj potrebuješ… Kamoške sa nechce? No a čo, nerobíš to pre ňu, ale pre seba. Nenechaj svoje priority upadnúť do zabudnutia len kvôli niekomu.
  • Po tretie – skús skupinovú lekciu! Má to obrovskú výhodu – nikdy tam nie si sám. Navyše je to skvelá možnosť skúsiť nové druhy cvičenia, či celkovo prostredia. Nájdi si kurz a inštruktora, ktorý ťa bude baviť a budeš sa cítiť komfortne.

Chcelo by to osobného trénera, no nemôžem si ho dovoliť…

Skús sa pohrať so svojím rozpočtom, ukrojiť tam, kde sa dá, a sme si istí, že sa niečo nájde. Nepotrebuješ každý mesiac nové oblečenie, či denne kávu vonku. Obetuj načas maličkosti, ktoré ti robia radosť, aby si peniaze investoval do svojho zdravia. Tvoje telo a zdravie je to najcennejšie, a iné už nebude. Investícia do tréningov je jednou z najlepších v živote!

Nenávidím prostredie fitka a kopec ľudí v ňom…

Nemusíš cestovať po celom okrese, aby si si dobre zacvičil. Ak ti nevyhovujú fitká, ktoré máš v okolí, skús zapojiť kreativitu. Či už si doma vybuduješ vlastné provizórne fitko, alebo budeš v izbe cvičiť podľa návodov z YouTube, nájdi si svoju komfortnú zónu. Základné cviky ako squats, lunges, push-ups či mountain climbers môžeš robiť hocikde – nevyžadujú veľa priestoru. Nastav si na mobile stopky na 45 sekúnd, po každom cviku si daj 15 sekúnd odpočinok, a pokračuj série dookola, podľa vlastného uváženia.

 

V koľkých výhovorkách si sa našiel? Nula nie je odpoveď. 😊


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Vogue
Odporúčame