Áno, môžeš si udržať priateľstvo so svojím ex: Má to však niekoľko pravidiel, pozri na ne

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

#Veta Môžeme predsa ostať kamarátmi,“ neraz býva len klamlivé tvrdenie, ktoré má za úlohu zlepiť dve zlomené srdcia. Väčšina odborníkov radí zaradiť expartnera či expartnerku do šuplíka s názvom „minulosť.“ Vzťah s bývalými partnermi, najmä ak ste si rozumeli, nemusí byť utópiou. Treba si však uvedomiť, že kráčate po tenkom ľade. Môže to fungovať. Takýto vzťah má však niekoľko kľúčových pravidiel:

#1 Dopraj si potrebný čas

Aj keby si sa najradšej vrhol do náručia expartnerky, tvrdiac, že ti skutočne nejde o nič iné, než o kamarátsky vzťah. Môže to tak byť. Ale čo bolí, jednoducho musí prebolieť. Preto netlač na pílu ale dopraj si dostatok času na zahojenie zranených emócií. A potom si obaja môžete položiť otázku, či dokážete byť iba kamaráti. Je to výzva, ktorá vôbec nie je jednoduchá.

Photo by Rachael Crowe on Unsplash

#2 Zisti, prečo sa chceš s ním/ňou stretávať

Osoba, ktorú si miloval/a, určite mala množstvo kvalít, kvôli ktorým ju nechceš stratiť. Je však dôležité pozrieť sa na vzťah kritickým pohľadom a zistiť, či sa obaja dokážete pozerať len na klady a nevyťahovať na zemský povrch svojich vzťahových démonov. Neraz si v závale krivdy môžete vzájomne hodiť do očí poriadnu špinu. A bez toho môžeš byť.

#3 Spoloční priatelia sú háklivá téma

Po ukončení partnerského vzťahu často vypláva na povrch záludná otázka: „Čo bude ďalej so spoločnými priateľmi?“ Aspoň niekoľkokrát sa s nimi skúste stretnúť spolu, najmä ak plánujete udržiavať kamarátsky vzťah. Tu však platí zákon: Obaja sa vyhnite vzájomnému ohováraniu a osočovaniu, pretože tak spoločných priateľov dostanete do veľmi nepríjemnej situácie.

Photo by Helena Lopes on Unsplash

#4 Nastav si hranice

Byť kamarátom s ex môžeš byť len vtedy, keď máte obaja jasne a pevne stanovené vzájomné hranice. Teda žiadna romantika, sex či flirt. Obaja musíte mať jasno. Inak sa budete motať v čudnom spojení, z ktorého nevzíde nič dobré. Buď partnerský vzťah, alebo priateľstvo. Nič medzi tým.

#5 Nechváľ sa novým vzťahom

Toto je bohužiaľ dosť častá taktika. Navonok sa budeš tváriť ako ten najlepší kamoš/tá najlepšia kamoška, no v duchu budeš taktizovať a robiť všetko, aby si získal/a naspäť svojho ex. Preto narýchlo zbalíš nejakú obeť a poctivo sa s ním/ňou ukazuješ pred svojou bývalou láskou. Bolí to, je to pod úroveň a podarí sa ti tak maximálne ublížiť dvom ľuďom. Aj bývalému, aj súčasnému partnerovi. Preto sa takémuto správaniu vyhni širokým oblúkom.

#6 Stav na úprimnosť

A to predovšetkým úprimnosť k samému sebe. Naozaj chceš byť priateľom svojej ex? Alebo sa ju len bojíš pustiť z hlavy? Niekedy je rozchod to najlepšie riešenie, a absolútne prerušenie vzájomných vzťahov tou najlepšou terapiou. Nie je to jednoduché. No na druhej strane je to znak toho, čo sa nazýva vnútorná zrelosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači. Viac informácií