Výstava reprodukcií diel Andyho Warhola vo Svidníku: Aký bol umelcov pohľad na smrť?

Na novej výstave diel Andyho Warhola spoznáš umelcov názor na smrť (Zdroj: flickr/ jpellgen)

#O Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach si už určite počul. Vzniklo v roku 1991 a v súčasnosti funguje ako múzejno-galerijná inštitúcia. Zaoberá sa predovšetkým životom a dielom Andyho Warhola, no tiež súčasným výtvarným umením. Pracovníci múzea spolu s Podduklianskym osvetovým strediskom pripravili v rámci projektu Warhol Tour výstavu s názvom „Andy Warhol – Smrť a katastrofy…“. Tá prebieha vo Svidníku, a ako informuje portál Teraz.sk, návštevníkom približuje umelcov pohľad na smrť.

Rozhodujúci vplyv mala matka

Andy Warhol je azda najznámejším predstaviteľom pop-artu. Počas svojej kariéry pracoval s rôznymi médiami a medzi jeho najznámejšie diela patria napríklad sieťotlačové obrazy Campbell’s Soup Cans či Marilyn. Warhol sa venoval tiež fotografii, ilustrácii či filmovej tvorbe. Okrem toho, že bol predovšetkým vizuálnym umelcom, bol tiež manažérom undergroundovej kapely The Velvet Underground a spoluzakladateľom magazínu Interview.

Andy Warhol sa narodil 6. augusta 1928 v Pittsburgu. Práve do tohto mesta emigrovali jeho rodičia Júlia a Ondrej z dnešnej Mikovej. Umelcova matka Júlia veľkou mierou ovplyvnila jeho život a tvorbu. Ako uviedol Miroslav Štoffa z Podduklianskeho osvetového strediska, matka Warholovi často rozprávala príbehy o tom, ako sa v lese pri Mikovej dali nájsť kosti vojakov. Práve tieto príbehy formovali aj jeho pohľad na smrť.

„Vtedy sa u neho vytvoril nejaký mýtus o prehistorických a tajomných lesoch na východnom Slovensku. Prežil nejakú katarziu, keď si uvedomil, že kým je on na svete, smrť tu nie je a keď smrť príde, tak tu už nebude on, takže ho to nemá trápiť,“ vysvetlil Štoffa.

Téma smrti

Výstava s názvom „Andy Warhol – Smrť a katastrofy…“ je súčasťou projektu Warhol Tour. Ten prebieha už niekoľko rokov a výstavy, ktoré sa v rámci neho konajú, sú v každom meste iné. Vo Svidníku bola zvolená téma smrti preto, že výstava bola otváraná v období Dušičiek a tiež preto, že okolím Svidníka prechádzal front prvej aj druhej svetovej vojny.

Návštevníci výstavy budú môcť okrem iného vidieť diela zo série Skull. Samotný autor ich pracovne nazýval večnými portrétmi a sú na nich zachytené ľudské lebky nasvietené tak, že ich tieň pripomína profil hlavy novorodenca. Vystavená je tiež reprodukcia fotografie Jackie Kennedy na pohrebe svojho manžela, ale aj portrét Júlie Warholovej. Ak by si výstavu chcel navštíviť, do 4. decembra bude prístupná vo výstavných priestoroch Podduklianskeho osvetového strediska vo Svidníku.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame