Z pouličného umelca ikona: Diela Jean-Michela Basquiata si môžeš pozrieť na výstave vo Viedni

dielo Gold griot od Jeana Michela Basquiata

Diela známeho Jeana Michela Basquiata si budeš môcť pozrieť na výstave len kúsok od našich hraníc (Zdroj: flickr/rocor)

#Andy Warhol, Keith Haring a Jean-Michel Basquiat. Práve tieto tri mená patria najvýznamnejším predstaviteľom newyorskej umeleckej scény osemdesiatych rokov minulého storočia. Diela jedného z nich si momentálne môžeš pozrieť len kúsok od našich hraníc. Ako uvádza Vogue, vo viedenskej galérii Albertina bude až do 8. januára prebiehať retrospektívna výstava obrazov slávneho Jean-Michela Basquiata.

Vo víre diania

Jean-Michel Basquiat sa narodil 22. decembra 1960 v New Yorku. K umeniu ho od detstva viedla jeho matka. Záujem verejnosti vzbudil už koncom sedemdesiatych rokov vďaka graffitom, ktoré pod menom SAMO tvoril so spolužiakom Alom Diazom. Keď sa Basquiat ako sedemnásťročný rozhodol odísť zo školy, otec ho vyhodil z domu. V tej dobe Basquiat strávil istý čas prespávaním na ulici alebo u známych, pričom sa stále venoval prevažne graffitom. Krátke texty a symboly neskôr vkladal aj do väčšiny svojich obrazov.

Istý posun nielen v tvorbe, ale aj v kariére profesionálneho umelca, nastal začiatkom osemdesiatych rokov. Práve vtedy začal Basquiat maľovať a kresliť. Rýchlo sa stal dôležitou súčasťou umeleckej scény v New Yorku. Svoju prvú výstavu mal v klube Mudd, kde tiež hrával so svojou kapelou. Na začiatku roku 1981 sa objavil vo videoklipe k piesni Rapture od kapely Blondie, spriatelil sa tiež s Andym Warholom, ktorý bol v tej dobe idolom takmer každého mladého umelca na oboch stranách Atlantiku. V roku 1982 mal istý čas vzťah s Madonnou.

Osudný heroín

Ako dvadsaťjedenročný sa stal najmladším umelcom, ktorého diela boli súčasťou výstavy Documenta v nemeckom meste Kassel. Rýchlo nadobudnutá sláva však mala aj odvrátenú stránku. Basquiat mal problémy s drogami, čo sa mu napokon stalo aj osudným. V auguste roku 1988 sa ako dvadsaťsedemročný predávkoval heroínom.

Tvorba Jean-Michela Basquiata sa radí k neo-expresionizmu a nesie tiež prvky modernistického primitivizmu. Jeho diela sú ľahko rozoznateľné, často obsahujú slová a symboly. Azda najčastejším symbolom, ktorý Basquiat používal, je trojcípa koruna. Do svojich obrazov vkladal prvky irónie a tiež v nich oslavoval svoje afroamerické korene. Hlavnou témou v jeho tvorbe je však všadeprítomný rasizmus, s ktorým mal skúsenosti aj samotný umelec.

Na výstave vo Viedni si návštevníci budú môcť pozrieť približne päťdesiat obrazov tohto výnimočného umelca. Okrem veľkoformátových diel, ako je napríklad maľba Flesh and Spirit, je súčasťou výstavy napríklad aj Basquiatov autoportrét z roku 1983. Výstava BASQUIAT. The Retrospective vo viedenskej galérii Albertina prebieha už od 9. septembra a navštíviť ju môžeš kedykoľvek do 8. januára.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

 

Zdroj: hashtag.sk, vogue.cz
Odporúčame