Sme síce tvoriví, no nie vždy sme v kreatívnom prostredí: Ako zostať kreatívnym aj osamote?

Ak tvoja kreativita trpí nedostatkom tvorivého okruhu ľudí, tieto typy ti možno pomôžu tvoj blok prekonať (Zdroj: Unsplash/Alice Dietrich)

#Možno to poznáš aj ty. Ešte študuješ, prípadne si už školu skončil, a tvojim jediným cieľom je nájsť kolektív ľudí, s ktorými si budeš rozumieť, budete sa vzájomne motivovať a pracovať spolu na veľkých projektoch. Ideálne by bolo, ak by ti tento stav vydržal do až dôchodku. Čo však robiť, ak si sa zrazu ocitol mimo kreatívnej komunity (nielen tej školskej, ale aj v zamestnaní) a máš teraz pocit, že bez týchto ľudí skončila aj tvoja akákoľvek tvorivá činnosť? Tieto postrehy ti môžu pomôcť tento stav prekonať.

Online komunity

Pokiaľ si stále študentom, väčšina podobných problémov na teba ešte len čaká. Nech je, ako chce, táto situácia sa môže udiať nielen freelancerom, ktorí síce môžu spolupracovať s mnohými klientmi, no na konci spolupráce sa ich cesty rozdelia.

Problémom môže byť aj náhla zmena prostredia. Mať svoje pokojné miesto kdesi na vidieku je určite dobré po rôznych stránkach, no môže ťa aj obmedzovať. Podobným skúsenostiam nás pred časom vystavila aj pandémia. Pokiaľ tvoja práca vyžaduje kreatívne podnety od iných ľudí či kreatívne prostredie väčších miest, v ktorých však prenájom obydlia nie je práve lacný, no tebe jedno z toho (alebo oboje) momentálne chýba, nezúfaj.

Žiť mimo mesto môže byť pre mnohých kreatívnych ľudí naozaj nepríjemné (Zdroj: Unsplash/John Reed)

Skús rôzne online komunity. Pokiaľ chceš s niekým na niečom zaujímavom spolupracovať, nepotrebuješ k tomu dotyčného osobne vidieť či sa s ním osobne stýkať. Vo svete internetu môžeš takých ľudí nájsť takmer kdekoľvek, respektíve z odkiaľkoľvek. V tomto prípade ti pomôže, ak budeš mať prehľad o konkrétnych aplikáciách či sociálnych sieťach.

Z nich bude potrebné vybrať takú, ktorá bude pre tvoje zámery najvhodnejšia (Pokiaľ fotíš, nemusí byť tvojou jedinou platformou len Instagram). Takýmto spôsobom po čase môžeš získať zástup fanúšikov z rôznych kútov sveta. Chce to len odhodlanie, vytrvalosť a úprimnú chuť na niečom pracovať. Väčšinu foriem kreatívnych činností môžeš šíriť cez internet, tak preto to neskúsiť?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pri cestovaní buď obozretný: Toto sú turistické pasce a podvody, na ktoré si daj pozor!
Pamätaj, že väčšinu kreatívnych činností je možné číriť aj cez internet (Zdroj: Unsplash/Kari Shea)

Vybuduj si lokálne kontakty

Pokiaľ žiješ vo veľkom meste, určite cítiš, že vo svojom okolí máš veľa kreatívnych ľudí, s ktorými by si si vedel predstaviť nejakú tu spoluprácu. Stačí sa len občas vybrať večer do mesta. Čím však žiješ v menšom meste, tým je tento pocit slabší. No tak, ako je tomu aj pri iných veciach, aj toto vnímanie je skôr výsledkom negatívneho zmýšľania ako skutočnosti.

Prečo by v malom meste či na dedine nemali žiť kreatívni ľudia? Fakt je ten, že práve tieto prostredia priťahujú čoraz viac tvorivých duší bez ohľadu na vek. Tiež je fakt, že takmer každé malé mesto má svoje komunity ľudí, medzi ktorými by si zrejme našiel aj tú umeleckú.

Ako ich nájsť? Poobzeraj sa po miestnych umeleckých výstavách, galériách, alebo aktuálnych podujatiach. Užitočné môžu byť aj špeciálne zamerané obchody, v ktorých sa niekedy toho dozvieš oveľa viac, ako by ti vôbec bolo napadlo. Tvoje možnosti sa rozšíria v momente, keď si uvedomíš, že pri akejkoľvek tvorbe nie si odkázaný len na vplyvy z konkrétnej oblasti, ktorej sa venuješ.

To znamená, že ak robíš dizajn či grafiku, pokojne ťa môže inšpirovať nielen fotografia a prirodzené prostredie okolo teba, ale aj poézia, film, výtvarné umenie a tak ďalej. No a práve na kultúrnych udalostiach môžeš spoznať svojich budúcich spolupracovníkov!

Inšpirovať ťa môže čokoľvek, takže sa neobmedzuj len na to, čo už poznáš a čomu sa venuješ (Zdroj: Unsplash/Mohamed Nohassi)

Rutina, disciplína a oddych

Nič z tohto sa ti, samozrejme, nepodarí okamžite. Vždy za tým musí byť úsilie, snaha a viera v to, že vždy môžeš z minima vyťažiť maximum (Pokiaľ chceš a veríš tomu). Priprav sa teda na to, že ak sa zrazu ocitneš v prostredí, ktoré tvojim umeleckým činnostiam nepraje, negatívne pocity budú vždy na blízku.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dokáže umelá inteligencia natočiť film? Dokáže, no bez ľudí to stále nepôjde

Aby si návalom týchto pocitov zabránil, je dobré vedieť rozdeliť si deň na pracovnú časť a na tú „oddychovú“. Pokiaľ sa ti to podarí, je fajn, ak si vypestuješ v sebe disciplínu, vďaka ktorej sa budeš tohto rozdelenia držať a vytvoríš si rutinu. Tá nielenže udrží tvoju kreativitu živú, no získaš aj akýsi pocit stability. Tá je dobrým bojovníkom proti samote a pocitom izolácie.

Je tiež dobré, pokiaľ pracuješ na rôznych miestach. Ak sa živíš slovom, môže byť pre teba tým najvhodnejším prostredím proste len izba, v ktorej jej poriadok, ale môže ním byť napríklad aj kaviareň. No a pokiaľ sú pre teba dôležité vizuálne podnety, vtedy môžeš nájsť inšpiráciu v prírode, v meste a lokálnej architektúre. Toto všetko však bude fungovať hlavne vtedy, ak si vybuduješ disciplínu a pozitívne uvažovanie.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, creativeboom.com
Odporúčame