Ako si nájsť nových priateľov: Ak sa cítiš osamelo alebo chceš rozšíriť okruh ľudí, daj na naše tipy

ľudia vonku na lúke

Ak si chceš vybudovať priateľský vzťah s druhou osobou, ideálne by si mal začať od seba samého (Zdroj: Unsplash/Simon Maage)

#Ak sa cítiš osamelo a máš pocit, že by tvoju situáciu vylepšili noví priatelia, na internete objavíš mnoho tipov, ako si nejakých nájsť. Začneš ich napríklad vyhľadávať vedome, budeš sa snažiť byť spoločenskejší. Možno ale zistíš, že nič zásadné sa v tvojom živote nezmenilo. Maximálne sa na druhý deň (či týždeň) pozdravíte, a pokiaľ sa znova pokúsiš o konverzáciu, už to také jednoduché nebude (povedzme, že dotyčný akurát vtedy nebude mať náladu na prehlbovanie vzťahu s tebou). Čo ďalej? Niekoľko postrehov ti prinášame aj v dnešnom článku. Môže sa stať, že práve vďaka nim začnú konečne fungovať všetky tie tipy a návody, ktoré už aj tak poznáš naspamäť.

Spoznaj seba samého

Či už chceš nájsť kolektív kamarátov, alebo ti postačí len jeden kamarát, je dobré poznať seba samého. Nie však len preto, aby si vedel, aký človek by sa ku tebe hodil a s kým by si si mohol rozumieť. Keďže je mnoho ľudí, ktorí si dokážu užívať život aj osamote, je dobre vedieť, prečo cítiš, že toho druhého/tých druhých chceš. V tomto ohľade môže byť pre teba dôležitým poznatkom aj to, či dokážeš zmysluplne tráviť čas aj osamote.

Je totiž pravdepodobné, že ak tomu tak nie je, tak ani celý kolektív priateľov ti nepomôže k šťastnejšiemu životu. Zdieľať svoje problémy s tým druhým môže byť naozaj príjemné a obohacujúce. V zásade však všetci majú svoje vlastné problémy a životy, predovšetkým v dospelosti. Nie je tvoja súčasná potreba priateľov podmienená inou, podstatnejšou nenaplnenou potrebou? Pokiaľ si si istý, že nie, a proste len cítiš, že si chceš raz za čas vyjsť s niekým von, čítaj ďalej.

ruky
To, že poznáš seba samého, ti pomôže nielen vo výbere nových priateľov (Zdroj: Pixabay/jarmoluk)

Preber iniciatívu

V detstve asi väčšina z nás spoznávala nové deti pravidelne. Niektoré možnosti spoznať niekoho nového prichádzali náhodou, iné boli „povinné“. Školskému kolektívu sa napríklad vyhneš len ťažko. Podľa Forbes však v dospeláckom živote môže byť tak, ako aj v iných oblastiach, nutné prevziať iniciatívu do vlastných rúk. Ak ešte chodíš do školy a denne stretávaš množstvo rovesníkov, je dosť nepravdepodobné, že niektorý z nich príde sám za tebou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ťažké nadväzovanie medziľudských vzťahov: Tipy priamo od psychológa, ktoré ti pomôžu nájsť si priateľov

Pokiaľ si myslíš, že by si si s dotyčným rozumel, no zatiaľ ste sa maximálne tak pozdravili, skús sa mu sám prihovoriť. Ako to urobiť? Veľmi prirodzené môžu byť situačné konverzácie, pri ktorých nie je nutné hľadať tie najvhodnejšie témy na rozhovor. Najlepšie na tom celom je, že takéto konverzácie môžeš viesť prakticky kdekoľvek a s kýmkoľvek. No a pri nich môžu byť nápomocné otvorené otázky, na ktoré len ťažko dostaneš odpoveď áno/nie. Vďaka nim rýchlo zistíš, či má zmysel pokračovať v konverzácii ďalej.

So záujmom počúvaj

Asi si už aj ty čítal o tom, že ľudia najradšej hovoria o sebe samých. Možno si to na sebe spozoroval aj ty sám. Ak áno, máš výhodu v tom, že tento fakt máš overený aj na sebe. Ak mysľou odbiehaš od rozhovoru nech už je o čomkoľvek, skús všetky tie myšlienky na chvíľu vypustiť z hlavy. Spomenieš si na ne neskôr, hlavne vtedy, ak sa týkajú problémov, ktoré aktuálne riešiš.

Môžeš tých druhých aj priamo podporovať v tom, o čom práve rozprávajú. Uvidíš, že väčšina z nich bude spokojne pokračovať ďalej. Budeš pôsobiť ako niekto, kto sa o nich skutočne zaujíma (čo vôbec nemusí byť bežná vec). Časom dokonca zistíš, že mnohí ľudia sú skutočne zaujímaví, hoci by si to o nich nebol povedal.

Nech je už téma vašej prvej konverzácie akokoľvek banálna, ak chceš a dáš si záležať na správnom výbere otázok, môžeš sa o tom druhom podozvedať naozaj všeličo. Tiež je pravdepodobné, že podobnú iniciatívu začnú títo ľudia vynakladať aj voči tebe. To je veľmi dobrým signálom toho, že sa začína medzi vami rodiť priateľský vzťah.

ženy na hojdačke
Záujem o toho druhého je pri budovaní vzťahu možno tým najpodstatnejším (Zdroj: Unsplash/Bewakoof.com Official)

Nemeň sa kvôli druhým

Nemeň sa kvôli druhým. To, že sa budeš robiť niekým iným v snahe zaujať, časom buď vyjde najavo, alebo váš práve vzniknutý kamarátsky vzťah zavedieš do slepej uličky. Ľudia ocenia úprimnosť, hlavne teda tí, ktorí sú sami úprimní. Nemusíte sa zhodnúť vo všetkom. Ak by sa tak stalo, po pár konverzáciách si už zrejme nebudete mať veľmi čo povedať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Krásny svet, kdeže si? Nový úchvatný román od írskeho zázraku Sally Rooney

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame