Máš pocit, že sa tvoj telefón správa neobvykle? Toto sú znaky, ktoré ti napovedia, či by mohol byť napadnutý hackermi

Treba si dávať pozor, na čo klikáš (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

#Nejasné odkazy, e-maily, bannery na sociálnych sieťach, falošné správy… Máš pocit, že by ťa mohol niekto sledovať cez telefón? Môže byť ťažké zistiť, či bolo tvoje zariadenie nejakým spôsobom napadnuté… Ak máš znepokojujúce podozrenie, že ti ho niekto hackol, pozri sa na tento zoznam.

Horúci telefón

Nemyslíme tým horúcu novinku na trhu, ani „horúcu linku“ keď voláš hodiny s kamošmi. Reč je o nadmernom prehrievaní tvojho zariadenia. Ray Walsh z Proprivacy, ktorý je expertom na digitálne súkromie, hovorí jasne: „Okrem toho, že nadmerné nabíjanie zariadenia znižuje kvalitu telefónu, je zodpovedné za prehrievanie. Ak je mobil ale horúci aj vtedy, ak ho práve nepoužívaš, môže ísť o znak toho, že sú online údaje frekventovanejšie, než zvyčajne“.

Spomalený telefón

Pozeráš naň hodiny, snažíš sa opticky urýchliť nabíjanie, odosielanie správy, či načítanie internetovej stránky? Môže to byť ďalšie znamenie, že nad tvojim zariadením má kontrolu aj niekto iný.

Predtým, než ale prepadneš panike, si polož otázku, či nie je tvoj mobil príliš starý, alebo „zahádzaný“ nepotrebnými súbormi a fotografiami. To, či je hacknutý alebo nie, by sa malo dať odsledovať aj rýchlosťou a správnosťou vypínania zariadenia.

Problém so signálom

Až podozrivo dlho ti to zvoní, ak niekomu voláš? Alebo si dostal správu, či mail, ktoré mohli byť pofidérneho pôvodu? Skôr či neskôr sa môžeš ocitnúť bez akéhokoľvek signálu.

Hlavne pokoj, môže to znamenať iba bežnú poruchu, ale v tom najhoršom prípade ide o to, že tvoje číslo bolo získané do moci hackerov. Pri podozrení je vhodné kontaktovať mobilného operátora, ktorý situáciu prešetrí, a poradí ti, ako postupovať ďalej.

Neznáme appky?

Prekvapene pozeráš na displej – Veď takúto appku som si nestiahol… Niektoré aplikácie môžu obsahovať malware, ktorý môže poškodiť tvoje zariadenie, a uľahčiť tak prístup tretej osobe do tvojho zariadenia.

Sleduj si teda všetky aplikácie, ktoré v mobile máš. Ak sa ti nejaké náhle objavia, skús ich čo najrýchlejšie odstrániť. Dôsledkom môžu byť aj skryté appky – ak sa ti podozrivo rýchlo vybíja mobil, skús si checknúť aj nastavenia, a preskúmať všetky appky, ktoré v zariadení sú.

Správy a hovory, o ktorých nevieš

Ak si všimneš hovory, ktoré si neuskutočnil, alebo správy, ktoré si neodoslal, môže ísť znovu o hackerský útok. Pozor si daj zvlášť na správy a hovory, ktoré sú uskutočnené s osobami mimo tvojich kontaktov. Má ísť o čísla, ktoré sú prostredníctvom malware nútené ťa kontaktovať.

Divné maily?

E-maily od neznámych a pofidérnych užívateľov sú každému známe – komu aspoň raz nepristála v schránke správa o tom, ako vyhral milióny?

Treba si však dávať pozor, na čo klikáš. Maily obsahujú veľa osobných informácií a dát. Sleduj podozrivú mailovú aktivitu, zmeny hesiel a bezpečnostné správy, ktoré si si ty sám nevyžiadal, či žiadosti o prístupy do nových neznámych zariadení.

 

Stalo sa ti, že ti niekto hackol zariadenie alebo účet na sociálnej sieti?

Zdroj: LadBible
Odporúčame