#Určite to aj ty poznáš. Pri akejkoľvek registrácií je najotravnejšia práve tá najpodstatnejšia vec – heslo. Väčšinou máš predpísané, čo všetko by malo obsahovať, čo nám lenivcom pridáva ešte viac nervov. Vedci však prišli s novým zaujímavým zistením – zložité heslo nemusí byť stále spoľahlivé.
Za silné heslo sa väčšinou považuje to, ktoré obsahuje veľké aj malé písmená, špeciálne znaky a čísla. Výskum sa pozrel na to, ako je s komplikovanými heslami, ktoré obsahujú čísla. Hoci je pomerne náročné zapamätať si ich, pre skúseného hackera sú najjednoduchšou cestou k tvojmu účtu.
Ideálne heslo
Od komplexnosti hesiel by sa podľa expertov z Univerzity Jamesa Cooka malo pomaly upúšťať. Prejsť by sa malo na nový systém, ktorý je presným opakom. Pre náš mozog je jednoduchý, no pre programy a stroje je mimoriadne náročný na prelomenie.
Jednou z mainstreamových teórií v kyberkomunite sa stáva práve myšlienka, že komplexné a zložité heslá nie sú správna odpoveď na bezpečnosť. Väčšina hackerských útokov totiž spočíva v nadizajnovaní programu, ktorý náhodne dopĺňa písmena a čísla, kým heslo neprelomí.
Profesor Dillon preto za ideálne heslo považuje napríklad Slnkojeseňostrosvieti. Ide o jednoduché slová, ktorý si môžeme ľahko zapamätať, no pre podobný hackerský útok je takmer neprelomiteľné. Taktiež upozorňuje vlastníkov webov, aby na heslá nedávali veľa požiadaviek. Často sa totiž stáva, že užívateľom sa nechce vymýšľať nové heslá a používajú všade to isté.
Zdieľať na