Stále váhaš a zvažuješ tisíc možností: Čo robiť, ak ťa ovládne rozhodovacia paralýza?

Je dobré, ak sa rozhodneš v súlade so svojimi hodnotami a cieľmi (Zdroj: Freepik/freepik)

#Nerozhodnosť dokáže človeku skomplikovať aj tie najbežnejšie úkony v živote. Dáš si na obed steak alebo sushi? Pôjdeš autom alebo autobusom? Kúpiš si modré šaty alebo zelené? Poznáme to všetci… Pokiaľ je tvojím pseudonymom slovko „neviem“, vitaj vo svete rozhodovacej paralýzy! Čo to je, a ako s tým bojovať?

Za všetkým hľadaj psychológiu

Ak máš na výber z viacerých neporovnateľných možností, či dostatok variácií na výber, môže byť tvoje rozhodovanie ťažšie. V mnohých prípadoch až frustrujúce.

Pojem „rozhodovacia paralýza“ sa prvýkrát objavil v publikácií Paradox voľby od psychológa Barryho Schwartza, ktorý sa venoval výskumu tejto problematiky. Zisťoval, ako nekonečný zástup možností komplikuje naše životy.

V slepej uličke

Poznáš pocit, ak sa niekam kamošom sľúbiš, no cítiš, že tam nechceš ísť? S tvojou účasťou sa počíta, a ty si pred dilemou „ísť či neísť“. Rád by si zostal doma, v pokoji si užil večer pri seriáloch, ale vieš, že na party by mohla byť sranda. Akcia začína o pár hodín, a ty stále nevieš, čo urobiť. A tak sa ocitneš v situácií, kedy ti ani jedna možnosť, pre ktorú sa môžeš rozhodnúť, nerobí radosť.

Takéto situácie ťa dostávajú do takzvanej rozhodovacej paralýzy. Nekonečné analyzovanie možností to môže ale ešte zhoršiť. Podľa odborníkov je lepšie, ak prídeš na riešenie prostredníctvom nejakého postupu.

Ako prvý krok by mal byť nejaká osobný deadline, ktorý ti označí úsek, v ktorom sa máš pre danú vec rozhodnúť. Daj si stopku skôr, než začneš špekulovať nad nezmyslenými možnosťami.

Je dobré, ak sa rozhodneš v súlade so svojimi hodnotami a cieľmi – uvedom si, či večer pri seriály nemôžeš zažiť hocikedy, pričom party sa nekoná každý deň. Môžeš sa socializovať a rozšíriť svoje spoločenské kontakty, čo nikdy nie je na škodu!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Je Ed Sheeran plagiátor? Takmer ukončil kariéru, no súd ho zbavil obvinení!

Ty musíš vedieť, čo chceš…

Nikdy na 100 percent nevieš, či si sa rozhodol správne. Ak sa rozhodneš pre nejakú možnosť, urob pre ňu ale maximum. Sleduj to, čo ti radí srdce a rozum, teda najracionálnejšie časti tvojej osobnosti. Hlas intuície ti zvyčajne napovie dobre, hoci máš tendenciu ho utláčať do kúta.

Riešením je aj pozerať sa na rozhodovanie z perspektívy toho, čo zo situácie získať, alebo kam ťa to posunie – ak teda zostaneš doma, a budeš sledovať nekonečný seriál, dá ti to do (spoločenského) života niečo? Asi nie, však? Pričom čas, ktorý by si strávil s kamošmi a v spoločnosti, ťa môže obohatiť viac, než si myslíš.

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame