Ako predĺžiť životnosť auta? Venuj pozornosť týmto maličkostiam a čaká ťa veľa šťastných kilometrov

pár v aute

Vieme, ako predĺžiť životnosť tvojho auta (Zdroj: GettyImages)

#Kúpa auta je vždy veľkou životnou udalosťou. Keď už do neho investuješ svoje ťažko zarobené peniaze, pravdepodobne budeš očakávať, že ti bude spoľahlivo slúžiť veľmi dlho. Každé motorové vozidlo však vo svojich útrobách ukrýva množstvo komplikovanej techniky, ktorá sa prirodzene opotrebúva. Avšak, pokiaľ sa o svoje auto správne staráš, jeho životnosť dokážeš značne predĺžiť. Ako na to?

Venuj pozornosť umývaniu

Pravidelné umývanie je to najmenej, čo môžeš pre svoje auto spraviť. Jeho význam nespočíva len v ohurovaní okolia dokonale lesklým lakom. Pri umývaní sa totižto z povrchu karosérie odstraňujú rôzne chemikálie, soli, kusy náletovej hrdze, brzdového prachu a iných nežiadúcich čiastočiek. Pokiaľ by na laku ostali dlhšiu dobu, postupne by ho začali rozožierať. Auto tak stráca svoj pôvodný šarm, lak sa šúpe a niektoré časti karosérie môžu začať hrdzavieť. Životnosť sa tak rapídne znižuje, nehovoriac o hodnote vozidla v prípade, že ho budeš chcieť predať.

Praktický tip – odborníci odporúčajú umývať auto aspoň raz za dva týždne. Postačí poriadne opláchnutie v samoobslužnej „wapkovej“ autoumyvárni, avšak pokiaľ máš svojho štvorkolesového tátoša naozaj rád, dopriať mu môžeš aj ručné umývanie či detailing.

Pravidelný servis

Mnohí motoristi zanedbávajú pravidelný servis auta, pritom si však neuvedomujú, že tým pomerne významne znižujú životnosť. Vezmime si napríklad výmenu oleja. Pokiaľ na tento úkon zabúdaš a odkladáš ho na neskôr, tvoje auto ti to neskôr spočíta. Motorový olej by sa mal obvykle meniť vždy po odjazdení 10 – 15 000 kilometrov, niektorí výrobcovia však povoľujú aj dlhší interval. Každopádne, pokiaľ prekročíš interval odporúčaný výrobcom, motor sa nadmerne opotrebúva a zanáša nečistotami zo starého maziva. Oveľa skôr tak začnú zlyhávať jednotlivé komponenty, čo sa prejaví na vysokých servisných nákladoch.

Pravidelný servis potrebuje aj auto, ktoré nemá závady (Zdroj: Pixabay/ Taner USTA)

V rámci pravidelného servisu je dôležité dbať aj na výmeny rozvodov, komponentov podvozka či prevodovky. Jednoducho, auto by si mal občas zobrať na prehliadku do servisu aj v prípade, že práve nič nie je pokazené. Prevencia je základ a včas odstránený problém ti ušetrí veľké výdavky v budúcnosti.

Kvalitné komponenty

Určite to poznáš aj ty. Potrebuješ na aute vymeniť nejaký komponent, tak zbehneš do miestnej predajne auto-doplnkov. Tam ti ponúknu niekoľko úplne rovnakých dielov, avšak z rozdielnymi cenami. Mnohí motoristi sa nechajú nalákať na nízke ceny, tie však majú svoju daň. Lacné neznačkové komponenty si síce spočiatku budú plniť svoju úlohu, avšak zlyhajú oveľa skôr ako kvalitné, značkové diely. Pre teba to bude znamenať ďalšie výdavky naviac v podobe servisných prác. Pokiaľ chceš svojmu autu dopriať dlhú životnosť, zainvestuj do kvality – či už sa jedná o diely, pneumatiky alebo doplnky.

Pozor na palivo: Nekvalitné pohonné hmoty negatívne vplývajú na životnosť motora. Môžu spôsobiť upchávanie palivového systému, najmä vstrekovačov, prípadne nadmernú tvorbu sadzí. Najlepšie spravíš, ak svojmu autu dopraješ kvalitné palivo zo značkovej čerpacej stanice.

Správny jazdný štýl

Asi pre teba nebude žiadnou novinkou, keď povieme, že životnosť auta do značnej miery závisí od jazdného štýlu. Žiaden extrém nie je dobrý. Pokiaľ sa každý deň naháňaš a auto už od naštartovania trápiš vysokými otáčkami, neodmení sa ti dlhou životnosťou. Rovnako mu však škodí aj neustále jazdenie v nízkych otáčkach. Pri jazdení sa vyhýbaj najmä nasledovným chybám, ktoré spôsobujú rýchlejšie opotrebovanie komponentov:

  • Vystavovanie motora vysokým otáčkam hneď po naštartovaní. Kým sa motor nezohreje na prevádzkovú teplotu, jazdi pokojne.
  • Podtáčanie motora pri jazde. Pri neustálom jazdení v nízkych otáčkach (obvykle pod 1500 ot/min) sa mnohé motory nadmerne zanášajú sadzami, čím sa znižuje ich životnosť. Motor sa snaž vždy držať v optimálnych otáčkach, kedy neduní a nevibruje.

Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame