4 najčastejšie chyby majiteľov áut: Daj si pozor, môžeš nimi poškodiť svoje vozidlo!

zimná jazda v aute

Týmto chybám sa môžeš ľahko vyhnúť, stačí si dať pozor (Zdroj: Unsplash/jaromir-kavan)

#Každý z nás robí chyby, no tie za volantom sú jedny z najnebezpečnejších. Môžeš ohroziť niekoho zdravie, ale aj škodiť svojmu autu. V tomto článku nebude reč o nedostatkoch vodičov z pohľadu zákonov, značiek ani dopravných situácií. Zameriame sa na veci, ktorými poškodzuješ technickú stránku svojho vozidla. Hoci väčšina z nich sa neprejaví ihneď, z dlhodobého hľadiska ťa môžu vyjsť poriadne draho.

#1 Vysoké otáčky pri studenom motore

Určite to poznáš aj ty. Ráno zaspíš, ponáhľaš sa do roboty a rýchlo sadneš do auta a vytneš mu „plný kotol,“ aby si bol vo svojej cieľovej destinácii načas. To je tá najhoršia vec, ktorú môžeš spraviť. Na to, aby spaľovací motor dokázal fungovať, musí byť mazaný olejom.

Keď naštartuješ studený motor, olej je ešte stuhnutý. Jeho mazacie schopnosti tak nie sú ideálne a nedokáže sa dostať do všetkých požadovaných častí. Kvôli tomu sa niektoré komponenty opotrebúvajú viac. Práve preto je potrebné prvých pár minút jazdiť pokojnejšie, v nižších otáčkach. Ak sa tejto chyby dopúšťaš dlhodobo, opotrebované časti bude potrebné vymeniť skôr, čo pre teba znamená veľké výdavky naviac.

palubná doska
Vyhni sa vysokým otáčkam a rýchlej jazde so studeným motorom (Zdroj: Pixabay)

Mnohé autá sú vybavené kontrolkou studeného motora. Keď zhasne, znamená to, že je olej dostatočne zohriaty a môžeš začať jazdiť aj dynamickejšie, vo vyšších otáčkach. Ak ňou tvoje auto vybavené nie je, stačí sledovať ukazovateľ teploty chladiacej kvapaliny. Optimálna prevádzková teplota väčšiny spaľovacích motorov je okolo 90 C°.

#2 Okamžité vypnutie po záťaži

Pokiaľ motor viac zaťažíš, či už dynamickou jazdou, alebo dlhšou trasou po diaľnici, po zastavení auta by si ho nikdy nemal ihneď vypnúť. To platí predovšetkým pre tie, ktoré sú vybavené turbodúchadlom. Povedzme, že cestuješ po diaľnici a potrebuješ si dať krátku pauzu na čerpacej stanici. Po zastavení auta na parkovisku by si ho mal nechať minútku bežať na voľnobeh, aby sa turbodúchadlo dochladilo. Ak ho ihneď vypneš, turbo je vystavené prudkej zmene tlaku a vysokej teplote, následkom čoho sa môže poškodiť.

Turbodúchadlo je jedným z najdrahších komponentov v spaľovacom motore, cena nového sa pohybuje v stovkách, až tisíckach eur. Správna starostlivosť v podobe krátkeho dochladenia po záťaži, dokáže výrazne predĺžiť jeho životnosť. Niektoré moderné autá sú už vybavené systémom, ktorý ho dochladí aj po vypnutí. Ak si však nie si istý, či týmto systémom disponuje aj tvoje vozidlo, radšej vždy turbo dochlaď spomínaným spôsobom. Stačí, aby motor niekoľko desiatok sekúnd bežal na voľnobeh.

#3 Zanedbávanie servisu

Táto chyba síce nesúvisí priamo s jazdným štýlom, ale dopúšťa sa jej veľké množstvo vodičov. Ak chceš, aby tvoje auto jazdilo spoľahlivo a bezpečne, mal by si mu aspoň raz ročne dopriať veľký servis. Ten by mal zahŕňať minimálne kontrolu svietivosti a nastavenie svetiel, výmenu filtrov, kontrolu stavu podvozku a pneumatík, prípadne výmenu oleja. Dať svoje auto raz ročne skontrolovať profesionálovi ťa bude stáť maximálne pár desiatok eur a budeš mať vďaka tomu istotu, že sa vždy bezpečne dostaneš do svojho cieľa.

dolievanie oleja
Za pravidelnú kontrolu zaplatíš minimum (Zdroj: Unsplash)

#4 Radenie spiatočky pri pohybujúcom sa aute

Tento neduh vodičov je škodlivý nielen v prípade manuálnej, ale aj automatickej prevodovky. Keď ideš zaradiť spiatočku, kolesá auta musia stáť. Možno sa už aj tebe stalo, že ak si chcel zaradiť spiatočku a auto sa ešte pomaly pohybovalo smerom vpred, z prevodovky sa ozvalo škrípanie zubov. Deje sa to preto, lebo nie je konštrukčne stavaná na to, aby umožnila bezproblémové zaradenie spiatočky pri pohybe auta vpred.

Hoci sa ti to možno pri pomalom pohybe vpred podarí, na prevodovku však vyvinieš obrovský tlak. Ak budeš túto chybu opakovať pravidelne, ozubené kolesá a ložiská sa rýchlejšie opotrebujú. Následná oprava ťa vyjde poriadne draho.

S ktorými chybami sa najčastejšie stretávaš ty? Daj nám vedieť v komentári!


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame