Jarné umývanie auta je základ: S našimi tipmi bude ako nové, pozor na najčastejšie chyby!

muž umýva auto

Umývanie auta by sa malo stať pravidelnosťou starostlivosťou ( Zdroj: GettyImages)

Umývanie auta patrí k základnej údržbe, ktorú by si mal svojmu štvorkolesovému tátošovi raz za čas venovať aj ty. Zanedbaná starostlivosť o zovňajšok môže vyústiť do viac než len nenávratného poškodenia laku. Vedel si však, že k ešte horšiemu poškodeniu môže dôjsť, ak auto umývaš nesprávne? My ti poradíme ako na to.

V dnešnej dobe existuje hneď niekoľko spôsobov, ako účinne umyť auto. K najobľúbenejším patria klasické autoumyvárky s kefami, no do popredia sa čoraz viac dostávajú bezdotykové automatické stanice a samoobslužné wapky. Ak máš dostatok času, môžeš si ho umyť aj ručne, špongiou a vhodným šampónom. Majitelia luxusnejších vozidiel zas uprednostňujú profesionálne detailingové štúdiá, ktoré sú síce dôsledné, no ich službám zodpovedá aj vysoká cena.

Dôležitá starostlivosť po zime

Na jar by si mal svojmu autu dopriať poriadnu očistu. Soľ a nečistoty zo zimných ciest sa ukladajú nielen na laku, ale aj na diskoch a častiach podvozka. Na jar by si mal preto svojmu tátošovi dopriať kvalitné ručné umytie.

Exteriér môžeš pokojne vydrhnúť aj v klasickej umyvárke, no následne použi špongiu a povenuj sa horšie dostupným miestam. Vystriekaj tiež podvozok a podbehy kolies. Zbavíš ich tak zvyškov soli a nečistôt, ktoré urýchľujú hrdzavenie. V neposlednom rade nezabúdaj ani na interiér.

Kefy alebo bezdotykovo?

Jednou z najčastejších chýb pri umývaní je navštevovanie starých autoumyváriek s kefami. Tie totiž využívajú na čistenie polyuretánové kefy. Ich štetinky sú podobné štetinám na metle. Pri kontakte s lakom tak spôsobujú viditeľné škrabance už po jednom umytí.

Lepšou alternatívou je umývanie na bezdotykovej automatizovanej stanici. V tomto prípade ramená prechádzajú okolo celého auta a striekajú na neho silný prúd vody s čistiacim prípravkom. Väčšina moderných z nich dokáže auto zbaviť nečistôt podobne efektívne ako kefy. Bonusom je aj vysušenie prúdom vzduchu.

auto v umyvárke
Uprednostni radšej penové kefy (Zdroj: Pixabay)

Praktický tip: Moderné autoumyvárky využívajú penové kefy, ktoré už lak auta nepoškrabú. Predtým, ako si necháš auto umyť kefami, over si, či sú vybavené modernými penovými alebo staromódnymi polyuretánovými štetinami.

Samoobslužná vysokotlaková umyvárka

Mnohí motoristi obľubujú samoobslužné bezdotykové autoumyvárky, ktoré sú známe aj ako wapky. Výhodou tohto riešenia je nižšia cena – menšie auto dokážeš často bez problémov umyť za 3 – 4 eurá. Vybrať si môžeš z viacerých programov, medzi najčastejšie patrí vysokotlakové čistenie vodou, nanášanie čistiacej peny, prípravku na odstránenie hmyzu alebo vosku. Pri umývaní postupuj vždy smerom zhora nadol. Najprv auto opláchni čistou vodou, následne nanes penu a nechaj ju chvíľu pôsobiť. Penu potom poriadne zmy prúdom vody. Daj si záležať na odstránení všetkých zvyškov, v opačnom prípade po zaschnutí spôsobia na laku škvrny a fľaky.

Častou chybou pri umývaní na wapke je nedodržanie vzdialenosti striekacej pištole od laku auta. Na informačných tabuliach je vždy napísané, z akej optimálnej vzdialenosti by si mal auto umývať. Väčšinou sa jedná o 10 – 15 cm. Ak vysokým prúdom striekaš z tesnej blízkosti, môže dôjsť k narušeniu vrchnej časti laku.

Pozor na metlu! Striekacie pištole majú niekedy na svojom konci metlu. Tú však nikdy nepoužívaj na čistenie laku. Jej tvrdé štetiny ho totižto veľmi ľahko poškodia. Táto metla slúži predovšetkým na čistenie kolies. Predtým, ako ju použiješ, dobre ju prepláchni vo vode, aby si z nej odstránil kamienky a iné častice.

Vlastnoručné čistenie

Vlastnoručné umývanie auta prebieha najčastejšie kombináciou čistenia domácou wapkou a vhodnou špongiou. Po opláchnutí auta čistou vodou nasleduje použitie špongie a šampónu. Daj si veľký pozor pri výbere zvolených pomôcok, ako aj čistiaceho prostriedku. Klasické špongie, ktoré nie sú vyslovene určené na umývanie auta, na svojom povrchu zachytávajú kamienky a iné tvrdé čiastočky, ktoré môžu poškrabať lak. Aj nesprávny prostriedok môže narušiť vrchnú vrstvu, a pri častom umývaní ju narušiť. Vždy kupuj prostriedky, ktoré sú špeciálne určené na lak auta.

umývanie auta
Vlastnoručné umytie auta má viacero významov (Zdroj: Pixabay)

Na umývanie používaj 2 vedrá. Jedno s čistou vodou a druhé s  prostriedkom. Špongiu čo najčastejšie premývaj vo vedre s čistou vodou, ktorá vyplaví nečistoty. Po detailom umytí auto opláchni wapkou a nezabudni ho vysušiť. Ak kvapky vody necháš zaschnúť prirodzene, vplyvom slnka, zostanú po nich biele stopy vodného kameňa.

Význam vlastnoručného čistenia: Každý by mal svojmu autu raz za čas dopriať ručné umytie. Na umyvárke sa nikdy nedostaneš k určitým častiam, ktoré sú zakryté dverami a vekom kufra. Vnútorná strana prahov, blatníkov a nárazníka tak zostáva stále špinavá a vyčistiť sa dá jedine ručne, po otvorení dverí.


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame