Ako zvýšiš hodnotu auta pred predajom? Tieto triky takmer nič nestoja, no zarobiť dokážu hneď niekoľko stoviek!

šofér v aute

Ako zvýšiť pri predaji hodnotu auta? (Zdroj: GettyImages)

#Takmer každý majiteľ auta sa raz ocitne v situácii, že svojho štvorkolesového miláčika musí predať. Vozidlá obvykle postupne strácajú svoju hodnotu, je tak jasné, že pri predaji nedostaneš toľko, koľko si zaplatil pri kúpe. Predsa len však existujú triky, ktoré spravia tvoje auto pri predaji atraktívnejším, a ty ho budeš môcť predať za čo najlepšiu cenu. Ktoré z nich sa oplatí vyskúšať?

Postaraj sa o exteriér

Ako sa hovorí, obal predáva. V prípade auta je to karoséria. Pred predajom, respektíve fotením vozidla, ho poriadne umy. Pozornosť venuj nielen samotnému laku, ale aj oknám, kolesám a podvozku. Ak kupujúci uvidí, že auto je krásne čisté, bude mať dobrý pocit, že si sa o neho vzorne staral. Naopak, zanedbaný exteriér signalizuje, že s veľkou pravdepodobnosťou si takpovediac kašľal aj na pravidelný servis.

Ak chceš lacnejšie auto predať za čo najlepšiu cenu, obvykle nestojí za to vrážať do starostlivosti o exteriér veľa peňazí. Napríklad, ak sú na povrchu väčšie hrdzavé miesta, ich oprava môže vyjsť drahšie ako je hodnota samotného auta. Vždy si pred predajom spočítaj, aké úpravy na exteriéri sa ti oplatia a ktoré už nemajú zmysel. Platí staré známe – menej je niekedy viac. Hlavne si daj záležať na tom, aby auto pôsobilo čistým a udržiavaným dojmom.

umývanie auta
To či si sa o svoje auto staral napovie aj jeho zovňajšok (Zdroj: Unsplash/ethan-sexton)

Praktický tip – môže sa stať, že na laku auta sú drobné odreté bodky od kamienkov. Pokiaľ ich nie je veľa, pred predajom stojí za zváženie ich opravenie pomocou takzvanej lakovej ceruzky. Prostredníctvom nej zatrieš odreniny, aby nebili do očí. Svojmu autu tak dokážeš celkom dobre zvýšiť hodnotu.

Nezabúdaj na interiér

Určite si aj ty niekedy otvoril inzerát na predaj auta, v ktorom ti doslova udrela do očí fotka špinavého zablateného interiéru s rôznymi smeťami v odkladacích priestoroch. Čo si vtedy spravil? S najväčšou pravdepodobnosťou si ho zhrozený zavrel. Pred predajom vždy daj interiér do čo najlepšieho stavu. Povysávaj ho, utri plasty palubnej dosky, vyhádž všetky smeti a osobné predmety. Jednoducho, snaž sa ho dostať do stavu úplne nového auta zo showroomu.

Auto poriadne vyčisti aj zvnútra (Zdroj: Unsplach/andrew mcelroy

Sila vône nie je žiadnym tajomstvom, že príjemná vôňa dokáže doslova omámiť zmysly človeka. Ak chceš, aby tvoje auto spravilo na kupujúceho dojem, po vyčistení interiéru do neho daj kvalitnú voňavku. Dávaj si však pozor na to, aby nebola príliš silná. V takom prípade môže budiť dojem, že sa ňou snažíš zakryť niečo nekalé.

Sprav technickú a emisnú kontrolu

Prvá emisná a technická kontrola musí byť na aute vykonaná po 4 rokoch od uvedenia do prevádzky, následne každé 2 roky. Ak má vozidlo pri predaji relatívne čerstvú kontrolu, oveľa rýchlejšie sa predá. Kupujúci totiž vie, že najbližšie 2 roky bude mať od nej pokoj. Plus sú tieto kontroly akýmsi signálom, že auto je v dobrom stave. Okrem emisií motora sa na nich preveruje stav bŕzd, podvozka, svetiel a ďalších technických častí. Ak by malo auto nejakú vážnejšiu vadu, kontrolami by jednoducho neprešlo.

Prevez sa na pravidelnú emisnú a technickú kontrolu (Zdroj: Unsplash why kei gal)

To znamená, že pokiaľ sa chystáš predávať auto a vidíš, že technická a emisná kontrola ti končí o 2 mesiace, nechaj ju spraviť ty. Ak by si auto dal na predaj ešte so starou TK a EK, odradí množstvo kupujúcich a jeho hodnota bude výrazne nižšia.

Zváž odstránenie porúch a chybových hlásení

Auto s poruchami sa vždy predáva ťažšie a za nižšiu cenu. Opäť však platí, že treba brať do úvahy výhodnosť investície. Naliať do servisu auta 4 000 eur a potom ho predať za 3 000 rozhodne nie je rozumný krok. Avšak, pokiaľ je tvoje auto v peknom stave, no akurát ti tesne pred predajom vyskočila kontrolka motora, airbagu alebo niečoho podobného, určite stojí za to navštíviť servis. Technik možno zistí, že chyba je len v nejakom senzore a oprava ťa bude stáť 50 eur.

Auto pred predajom radšej odvez do servisu (Zdroj: Unsplash/tim mossholder)

Keby si sa na servis vykašľal a auto by si šiel predávať so svietiacou chybovou kontrolkou, nielenže by si odradil množstvo záujemcov, hodnota vozidla by možno klesla aj o niekoľko stoviek eur.


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame