Ochutnal by si miliardy rokov starú vodu? Pre kanadskú vedkyňu to nie je nič nezvyčajné, neuveríš, ako podľa nej chutí

Kanadská vedkyňa je jednou z mála, čo vie, ako chutí voda stará milióny rokov (Zdroj: Unsplash/Manki Kim)

#Počas letných horúčav ktoré v týchto dňoch zažívame, je dodržiavanie pitného režimu ešte dôležitejšie, než inokedy. Aj ty sa možno snažíš mať pohár či fľašu s vodou vždy poruke, no možno sa ti tiež stalo, že si na ňu pozabudol a v izbe ju nechal aj pár dní. Určite nám dáš za pravdu, že napiť sa niekoľko dňovej vody nie je práve lákavé a použiť by sa dala akurát tak na poliatie kvetov. Teraz si predstav, že by voda nestála pár dní na tvojom stole, ale miliardy rokov pod zemským povrchom. Nech to znie akokoľvek nehygienicky, kanadská geologička podľa portálu Unilad presne takúto vodu v mene vedy ochutnala a asi nikoho neprekvapí, že nešlo o veľmi príjemný zážitok.

Voda stará miliardy rokov

Vedci sú v rámci svojich výskumov často ochotní vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Výnimkou nie je ani kanadská geologička Barbara Sherwood Lollar, ktorá pôsobí na Torontskej univerzite. Tá ešte v roku 2013 spolu so svojim tímom objavila v kanadskom meste Timmins, približne 2,4 kilometra pod zemským povrchom, vodu, ktorá tu bola izolovaná od okolitého sveta celé tisícročia.

Voda bola podľa vedcov stará 1,5 až 2,6 miliardy rokov a len sotva by ju niekto považoval za pitnú. Vedkyňu to však neodradilo a napriek všetkému sa tekutinu rozhodla ochutnať. Podľa jej slov chutila presne tak, ako by si od miliardy rokov starej vody očakával. Príšerne.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Canada Science And Tech Museum (@scitechmuseum)

Slaná a horká

„Veľmi slaná a horká. Omnoho slanšia, než morská voda,“ povedala Lollar podľa CNN a slanú chuť vody odôvodnila chemickými reakciami medzi vodou a kameňmi.

„Je hustejšia, než voda z kohútika. Má konzistenciu riedkeho javorového sirupu. Je bezfarebná, no keď sa dostane do kontaktu s kyslíkom, sfarbí sa do oranžova, pretože sa v nej začnú formovať minerály, predovšetkým železo,“ opísala tiež vedkyňa.

Hoci Lollar priznala, že nájdenú vodu „z času na čas“ ochutná, ostatným by to určite neodporúčala a ako vysvetlila, ani ona to nerobí len tak pre nič za nič.

„Zaujíma nás tá najslanšia voda, pretože tá je zároveň najstaršia a ochutnanie je najrýchlejší spôsob, ako zistiť jej slanosť,“ uviedla.

Ak si však predstavuješ, že Lollar si z nájdenej vody normálne odpije, si na omyle. V skutočnosti do nej len namočí prst, ktorý následne oblizne.

„Z vedeckého hľadiska je príliš cenná na to, aby sa ňou tak plytvalo,“ odôvodnila.

Sleduj náš Instagram

 

Zdroj: hashtag.sk, Unilad.com
Odporúčame