Syndróm vyhorenia dnes už nie je tabu ani medzi mladými: Poradíme ti, ako s ním zabojovať a znovu v sebe zapáliť iskru

syndróm vyhorenia

Syndróm vyhorenia, alebo aj burnout, môže postihnúť každého v akejkoľvek situácií (Zdroj: Pixabay/lukasbieri)

#Máš niekedy pocit, že tvoja duša sa z tvojho tela stráca? Niektorí z nás sa tak môžu, bohužiaľ, cítiť často. Ľudia, ktorí zažívajú syndróm vyhorenia, sa cítia vyčerpaní. Fyzicky, aj psychicky. Je to stav, o ktorom sa málo hovorí, no vzniká v dôsledku zvýšeného stresu. Ako však proti nemu bojovať, a predchádzať mu?

O čo ide?

Si neustále online, a s telefónom v ruke, pretože máš strach, že ti niečo ujde? Mnohí z nás sa boja, že zmeškajú dôležitú správu z práce, či od blízkeho, a preto neustále kontrolujú notifikácie.

Terapeutka Kateřina Chytrá, ktorá sa k tejto téme vyjadrila pre Elle vysvetľuje, že dochádza k stavu chronického stresu, ktorý je dôsledkom dlhodobého napätia. Môže sa prejaviť aj vo fyzickej forme – únava, vyčerpanie, nespavosť, tlak na hrudi, zvieranie hrdla či úzkosti. V psychickej rovine sa cítiš sklamaný, neschopný, nesústredený, podráždený

„Dotyční jedinci zahoria pre svoju prácu natoľko, že všetok svoje oheň vložia do danej činnosti. Zabudnú, že prikladať polienka sa dajú aj zvonka. Nevyvážia investovanú energiu odpočinkom,“ vysvetľuje Chytrá.

Čo si na sebe všímať?

Syndróm vyhorenia, alebo aj burnout, môže postihnúť každého v akejkoľvek situácií. Najrizikovejšie skupiny ľudí sú podľa Chytrej tieto:

  • Perfekcionizmus – máš tendenciu preťažiť svoje možnosti, a kladieš na seba vysoké nároky. Vytváraš si tak tlak sám na seba, ktorý je náročné ukorigovať.
  • Workoholizmus – žiješ len prácou/školou. Všetko ostatné je u teba na druhom mieste…
  • Nepoznáš svoje limity a hranice – aj napriek tomu, že cítiš únavu a napätie, nespomalíš. Prejavy únavy potlačíš kávou, a pokračuješ vo svojom tempe. Dávaj si pozor, pretože pri dlhodobom potláčaní únavy ti hrozí kolaps!
  • Chýbajú ti kvalitné vzťahy – máš málo kamošov, nevieš si nájsť poriadny vzťah, cítiš nedostatok podpory od svojej rodiny a okolia? Popremýšľaj, či máš dostatok času na svoj osobný život.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Dokázal by si robiť túto prácu? Preveríme, či vidíš do duše!

Môže ti ísť o život

Problémom pri burnoute je, že prichádza postupne. Uvedomíš si, že niečo nie je v poriadku ešte skôr, než si úplne zúfalý. Človek, ktorý trpí týmto syndrómom sa cíti ako v rozbehnutom vlaku, ktorý nie je čas zastaviť. Neuvažuje často racionálne, čo môže situáciu ešte zhoršiť. Posledná fáza je, keď začneš robiť chyby. Často si potom musíš vziať pár dní voľna, čo sa nie vždy dá.

„V prípade plne rozvinutého syndrómu ide naozaj o život, a preto je potrebné urobiť isté kroky. Je dôležité dopriať si obdobie pokoja, poprípade zmeniť prostredie a nemať na seba také nároky. Je fajn si nastaviť zdravý spánkový režim, pridať pohyb na čerstvom vzduchu… Keď telo načerpá dostatok energie, rozjasní sa aj myseľ,“ vysvetlila Chytrá.

A záver?

Rozhodne je dobré nepodceniť už prvé príznaky. Nehanbi sa osloviť odborníka, ktorý ti pomôže. Dostať sa z burnoutu je dlhodobý proces, preto to neodkladaj na potom!

Predchádzaj mu tým, že sa budeš starať o svoje duševné zdravie, a posnažíš sa vyvážiť pomer práce/školy s osobnými životom.

 

 


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Elle
Odporúčame