Vyhorenie alebo len obyčajné znudenie: Aký je medzi nimi rozdiel a kedy by si mal zbystriť pozornosť?

vyhorenie

Nepodceňuj príznaky vyhorenia (Zdroj: Unsplash/ Christian Erfurt)

#Naša doba je rýchlo, hektická a nesmierne stresujúca. Či už robíš manuálne alebo niekde v kancelárii, na každého z nás je toho niekedy príliš veľa. Spoločnosť postupne začína akceptovať syndróm vyhorenia a je k týmto ľuďom zhovievavejšia. Je však potrebné rozlišovať medzi vyhorením a znudením.

Doktor Jeff Foster, lekár z H3 Health definoval vyhorenie ako „fyzický alebo duševný kolaps spôsobený prepracovaním alebo stresom.“ Dodal, že viac ľudí sa popisuje svoje pocity z práce ako syndróm vyhorenia, pracovného stresu alebo úzkosti. A to viac ako kedykoľvek predtým, čo je dôvod, prečo sa môže stať nebezpečným.

Rozdiel medzi znudením a vyhorením

Možno to znie na prvý pohľad komicky, ale nuda v práci môže mať skutočne škodlivé následky. Kľúčovým rozlišovacím faktorom medzi syndrómom vyhorenia a vyhorením je pocit prepracovanosti a pocit nenaplnenia. Pri znudení môže nedostatok intelektuálnej stimulácie viesť k pocitom nezáujmu, bezcennosti a depresii.

Znudenie je psychická porucha, ktorá môže vyústiť do fyzického ochorenia. Je to spôsobené „duševným preťažením na pracovisku v dôsledku nedostatku adekvátnej kvantitatívnej alebo kvalitatívnej pracovnej záťaže – takže nie je dostatočne človek nie je dostatočne motivovaný,“ hovorí doktor Foster.

Ako tieto stavy zlepšiť?

Napriek ich rozdielom môže byť liečba vyhorenia aj znudenia dosť podobná – hoci zmiernenie symptómov vyhorenia je pravdepodobne zložitejšie. Ide o sebareflexiu a krok späť, aby sme zhodnotili, čo je skutočne možné zmeniť oproti tomu, čo nie, a odpútali sa tak od pracovného tlaku.  Ak príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú, odporúča sa navštíviť odborníka.

Pri znudení môžu nové a zaujímavé výzvy v práci pomôcť vyvolať nadšenie. „Tieto môžu byť stanovené manažmentom prostredníctvom krátkodobých cieľov a ochoty prispôsobiť sa,“ vysvetlila Paula Allenová, globálny líderka a senior viceprezidentla pre výskum a celkovú pohodu v spoločnosti LifeWorks. „To môže obnoviť pocit úspechu vo vašej práci.“

Zdroj: hashtag.sk, indy100.com
Odporúčame