Nauč sa ovládať svoje nervy: Povedz to bez zbytočných konfliktov

Ak chceš s ľuďmi rozumne vychádzať, nesmieš s nimi bojovať (Zdroj: Freepik/freepik)

#Sklamanie, hnev, frustrácia či nesúhlas. To sú pocity, ktoré môžeš cítiť v prípade, ak niekto neurobí to, čo od neho očakávaš. Obviňuješ ho, prechovávaš k nemu nenávisť, odsúdiš ho… Odpustenia sa často daná osoba dočká až po tom, čo si ju zidealizuješ vo svojej hlave. Prestaň škatuľkovať svoje okolie. Nikto nebude takí, akého si ho praješ ty – ľudia sú jedinečné bytosti, ktoré sa správajú tak ako chcú oni.

Nebojuj!

Ak chceš s ľuďmi rozumne vychádzať, nesmieš s nimi bojovať. Mať pozitívne vzťahy so susedmi, spolubývajúcimi, rodinou či priateľmi je nadmieru podstatné. A tiež to dá dosť zabrať – dobré vzťahy nie sú vecou náhody, ale trpezlivého budovania a práce na sebe samom.

Nastavuješ si zrkadlo

To, ako sa rozprávaš s inými, je tvojím zrkadlom. S obrazom možno nebudeš nikdy spokojný, a dá ti neskutočne veľa práce to zmeniť. Ak chceš, aby sa ti tvoj odraz pozdával, nájdi kompromisy v komunikácii.

Spôsob, ktorým sa bavíš s ľuďmi by malo hovoriť o tom, aký si človek. Egoistické monológy nebudú tá správna cesta! Pokojne presvedč druhých o pravde, ale len v prípade, že si si ňou 100 percentne istý.

(Zdroj: Freepik/prostock-studio)

Povedať nie je náročné…

Nikto nemôže nonstop súhlasiť so všetkými. Určite je aj pre teba ťažké dať von svoj nesúhlas. Sformuluj to, čo ťa ťaží a s čím nie si spokojný aj za cenu toho, že budeš musieť vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. A nenechaj sa zastrašiť, zneistiť či zahanbiť – ty si rovnako jedinečný ako ten, čo ťa kritizuje!

Nehraj sa na niečo, čím nie si!

Aj ty máš tendenciu zahmlievať alebo kľučkovať z odpovede? Občas to môže pôsobiť diplomaticky, no z dlhodobého hľadiska je to neudržateľný stav. Pôsobiť nad vecou môžeš aj vtedy, keď povieš pravdu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Friends with benefits: Je voľný vzťah medzi kamošmi skutočne dobrý nápad?

A že ti niekto povie, že je to neslušné, a že si sa ho dotkol? Kašli na to! Ty si ten, kto je podstatný, preto nedopusti, aby si si donekonečna hrýzol do jazyka a trápil sa s problémom na úkor toho, že by sa niekto mohol ofučať.

Určite tým nechceme povedať, že máš zaliezť do kúta a mlčať. Komunikuj, ale s pátosom! Ak budeš agresívny, egoistický a cynický, nič tým nevyriešiš, skôr naopak… Veď predsa vždy je lepšie nájsť kompromis, nie?

(Zdroj: Freepik/orion-production)

Ako teda slušne komunikovať?

  • Skús sa zamerať len na to, čo máš overené. Dohady a klebety by mali byť pasé, teda aspoň v slušnej komunikácii.
  • Vyhodnoť situáciu s chladnou hlavou. Rieš problém s odstupom ako dospelý človek. Bez zbytočných vyhrážok či osočovania sa…
  • Nepotláčaj svoje pocity. Čím dlhšie to budeš robiť, tým horšie to bude pre teba, keď už nezvládneš ten nápor. Je dobré, aby ten druhý vedel, ako sa cítiš, čo ťa hnevá či teší. Uľahčíš to aj tomu druhému, pretože si nebude musieť dotvárať obraz pravdy sám, často podľa seba…
  • Bežný život nie je šport s protivníkom, preto by si sa mal vyvarovať priamym útokom. Napočítaj do 10, premysli si slová, ktoré vypustíš z úst, a potom konaj. Niektoré slová je ťažké vziať späť…
  • Nemaj presvedčenie, že tvoj názor je jediný dobrý. Zaujímaj sa o to, čo si myslí tvoje okolie. Oni to predsa vidia inak, a ako sa hovorí – viac hláv, viac rozumu. Môže ti to uľahčiť hľadanie objektívnosti v danej situácii.
  • Komunikuj! Nie je nič horšie, ako keď prestaneš komunikovať. Rozhovorom s druhou stranou vyriešiš takmer všetko. Samozrejme, v prípade, že si nebudete presadzovať každý svoju pravdu za každú cenu.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Využívaš asertívnu komunikáciu? Toto sú 3 tipy, s ktorými sa ti podarí prezentovať svoje názory omnohho ľahšie

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame