Friends with benefits: Je voľný vzťah medzi kamošmi skutočne dobrý nápad?

priateľstvo s výhodami

Slobodná a voľná láska (Zdroj: Freepik/drobotdean)

#Mať kamaráta s výhodami je čoraz populárnejšie. Aj letné lásky môžu mať takúto podobu. Mnohí túto cestu zvolia z dôvodu, že sa nechcú dlhodobo viazať. Mať však takýto vzťah bez podmienok môže byť aj sklamaním. Tento typ priateľstva ukrýva veľa hrozieb a možných zlyhaní. A samozrejme, ak to nevyjde, prídeš ešte aj o dobrého kamoša. V tomto článku sa dozvieš:

Čo je vlastne FWB?

Kto sú vlastne kamaráti s výhodami? Pojem kamarát s výhodami pochádza z anglického „friends with benefits“ (v skratke FWB). Ide o akýsi bonus k bežnému priateľstvu. Za benefit sa považuje sexuálny vzťah, ktorý však funguje bez záväzkov. Emócie a akékoľvek putá teda idú bokom. Žiadne rande, kino, večera či vyznania lásky. Samozrejme, ako kamoši si sem-tam môžete zájsť do spoločnosti alebo na nejakú párty, no nie je to podmienka pre tento druh vzťahu.

V takejto forme vzťahu chcete obaja najmä výhody bez toho, aby ste sa viazali či niečo si sľubovali. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako super alternatíva pre slobodných, no nie? Podľa viacerých názorov je ale jasné, že takýto vzťah nemá dlhú trvácnosť a prináša so sebou riziká. Tie bezpečnejšie, ale aj menej bezpečné.

Priatelia s výhodami (Zdroj: Freepik/halayalex)

Je to prirodzené?

Za zmienku stojí aj to, že takýto typ vzťahu medzi dvoma ľuďmi nie je prirodzený. Podľa psychológov je takéto priateľstvo proti ľudskej podstate. Ak s niekým udržiavaš intímny vzťah, je len otázkou času, kedy do hry vstúpia emócie.

Zaujímavé poznatky priniesol aj nedávny prieskum v Spojených štátoch. V magazíne Psychology Today ho publikoval výskumný pracovník amerického Kinseyho inštitútu, Justin J. Lehmiller, ktorý je svetovo uznávaným odborníkom na sexuálne vzťahy. Vyše roka sledoval páry žijúce vo voľnom vzťahu bez záväzkov a zistil, že až tri štvrtiny z nich sa po roku buď rozíde alebo zvolí inú formu vzťahu. 15 % skončilo podľa prieskumu v romantickom zväzku a niečo vyše štvrtiny zostalo priateľmi s výhodami aj naďalej.

Aj keď sa budeš akokoľvek snažiť a tváriť sa, že tebe sa to nemôže stať, podvedome si (skôr či neskôr) začne jeden z dvojice robiť na toho druhého robiť nároky. V momente, keď začneš skúmať, čo robí alebo s kým trávi čas, máš prehraté.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prehľad letných kín pre každý región: Uži si obľúbené filmy pod hviezdami

Predtým, než si niečo sľúbite…

Ešte predtým, než sa dohodnete na takomto typu záväzku, je dobré, ak si vyjasníte niektoré veci. Ak chceš predísť zlomenému srdcu alebo veľkému sklamaniu, musíte byť k sebe obaja úprimní.

Prejdite si všetky pre a proti, vysvetlite si, prečo by ste takýto druh vzťahu spolu chceli a vykomunikujte si všetky pravidlá. Nie je nič horšie ako neskoršie nedorozumenia spôsobené komunikačným šumom.

Ešte na začiatku sa dohodnite na frekvencii stretávania – predíde tak obaja možným výčitkám, že na seba nemáte čas. A pamätaj, každé stretnutie hneď nemusí skončiť v posteli. Mať kamaráta s výhodami znamená aj to, že trávite spoločný čas aj ako kamoši.

(Zdroj: Freepik/prostooleh)

Výhody friends with benefits

Neriešiš city a záväzky

Ak necítiš potrebu viazať sa vzťahom a si na to aj psychicky pripravený, je to pre teba tá pravá alternatíva. City a záväzky, ktoré sú základom partnerských vzťahov a ktoré do vzťahu neraz vnášajú komplikácie, pri forme FWB prosto neexistujú. Ak to tak vyhovuje obom stranám, nie je čo riešiť.

Žiarlenie a povinnosti idú bokom

Nechceš žiarlivú polovičku, ktorá ťa bude kontrolovať a správať sa k tebe ako stíhačka? Choď do kamarátstva s výhodami. Obaja budete rovnocennými partnermi, budete mať rovnaké právo stretať sa aj s niekým iným a nebudete si mať čo vyčítať. Pozor, nie je to pre každého!

Bez randenia, výhovoriek a skrývania sa

Nemáš v obľube randenie? Nechceš sa vyhovárať, že na toho druhého nemáš čas? Kamaráti s výhodami toto neriešia. Samozrejme, môžete zájsť na výlet či do kina, ale nie je to povinnosťou. Trávite čas spolu, keď máte na to obaja čas a chuť, nielen preto, že ste pár a musíte sa vidieť viac ako raz za týždeň.

Nemusíš nikoho predstavovať rodine

Formálne zoznamovačky s rodinnými príslušníkmi vedia byť otravné a trápne. Ak máš kamoša s výhodami, tohto budeš ušetrený. Načo by si predsa predstavoval rodičom niekoho, s kým bude tvoj (letný) románik trvať len krátko? A už vôbec nikdy z toho nič nevznikne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KRIMI PRÍPADY Celé mesiace žili s podvodníkom: Rodina uverila, že ide o ich nezvestného chlapca!

Jednoduchšie to ukončíš

Rozchody bývajú nepríjemné. Možno máš jeden práve za sebou, preto hľadáš inú alternatívu. Máme pre teba dobrú správu – vzťah s kamarátskymi výhodami je jednoduchšie ukončiť než ten partnerský. Žiadne hádky, výčitky ani scény ťa nečakajú. Jednoducho sa dohodnete, že je koniec a už sa nestretnete. Aké jednoduché, nie?

Priatelia s výhodami si často dobre rozumejú (Zdroj: Freepik/lookstudio)

Nevýhody friends with benefits

Jeden chce vždy niečo viac

Tento bod by sa dal považovať za najrizikovejší pri kamarátstve s výhodami. Je totiž takmer 100-percentná pravdepodobnosť, že jeden z dvojice bude po čase chcieť niečo viac. Jednoducho, city človeka niekedy prevalcujú.

City sa nedajú len tak zahodiť a je ťažké ich ignorovať a prehliadať, hlavne, ak si dvaja mladí ľudia začnú byť veľmi blízki. Sympatie sa zmenia na náklonnosť, tá zasa na lásku. Ak sa však stretneš s takouto jednostrannou náklonnosťou, môžeš prežiť veľké sklamanie. Zamotáš sa v kruhu vzťahu-nevzťahu, budeš dúfať, že raz nadíde deň, kedy tvoje city budú opätované, a možno sa nikdy nedočkáš.

Riskantná je aj situácia v koži toho druhého – ak sa do teba niekto zamiluje, no ty to tak nebudeš cítiť, tiež to nemusí byť príjemná situácia. A bude z nej ťažké vykorčuľovať bez ujmy.

Môžu ti ujsť iné možnosti

Buď k sebe úprimný – takéto vzťahy nemajú dlhú trvanlivosť. Ak to berieš ako chvíľkovú zábavku, v poriadku. Ak si zvyknutý na tento typ vzťahu a dlhodobo ho preferuješ pred partnerským vzťahom, je to na tebe.

Problém môže nastať vtedy, ak FWB berieš ako akýsi „prestoj“ medzi dvoma vážnymi vzťahmi. Samozrejme, každý má svoje potreby a po ťažkom rozchode je určite dobré ich ventilovať, ale dávaj si pozor na jednu vec! Ak sa budeš príliš sústrediť na hľadanie vhodného FWB vzťahu, môžu ti pomedzi prsty uniknúť príležitosti na normálny partnerský vzťah. A to môžeš neskôr oľutovať.

Ak to skončí, stratíš kamoša

Určite si počul názor, že priateľstvo medzi ženou a mužom neexistuje. Nemusí tomu tak byť, je to o uhle pohľadu. Avšak friends with benefits zvyčajne vzniká z priateľstva. Dvaja priatelia sa dohodnú na určitých pravidlách nezáväzného sexu a ide sa na vec. Vieš si ale predstaviť, že sa takáto dohoda nedodrží? Ak takýto typ vzťahu skrachuje, prídeš jednoducho o všetko.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Tom Cruise? Na pľaci zvláda kaskadérske kúsky, pre divnú vieru ho opustila manželka s dcérou

Návrat k obyčajnému priateľstvu je v mnohých prípadoch nemožný, pretože medzi vami stále zostane niečo nevypovedané.

Pozor na neželané dôsledky

Na jednej strane, takýto typ vzťahu s kamarátom môže byť bezpečnejší, než keď zvolíš sexuálny vzťah s niekým neznámym. Neprepadni ale falošnému pocitu bezpečnosti. Neriskuj nechránený sex ani v tomto prípade. To, že ste kamošmi, ťa neochráni pred sexuálne prenosnými ochoreniami či neželaným tehotenstvom.

Nebudeš jediný v jeho živote

Nebude ti prekážať, že tvoj kamarát udržiava takýto typ priateľstva súčasne aj s niekým ďalším? Pozri sa na to realisticky – jeden druhému nemusíte byť verný (čo je možno pre niekoho aj výhodou), ale to zvyšuje iné riziká.

Či už vyššie riziko pohlavných chorôb alebo pocit, že pre toho druhého nie si dosť dobrý. Môžeš sa cítiť menejcenne, prahnúť po pozornosti toho druhého či dokonca začať žiarliť, čo môže vo finále viesť ku krachu FWB.

Každá rozprávka raz môže skončiť (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Si na to ready?

Predtým, než sa pre niečo takéto rozhodneš, je potrebné zvážiť, či to dokážeš. Ustojíš takýto typ vzťahu? Možno ťa friends with benefits uspokojí a naplní tvoje (nielen sexuálne) túžby, no môže ti kompletne rozhádzať tvoje emócie. Preto sa najskôr samého seba opýtaj:

  • Si pripravený na emocionálne výkyvy?
  • Neprekáža ti pustiť si blízkeho človeka (doslova) k telu?
  • Prekročíš hranicu sexuality bez toho, aby ste tvorili pár?
  • Nebude ti prekážať, že sa nemôžete verejne prezentovať ako pár?
  • Ako sa vyrovnáš s tým, keď ten druhý začne k tebe prejavovať city?
  • Dokážeš sa s ním potom stretávať tak, akoby sa nič nestalo?
  • Nebudeš žiarliť, ak okolo toho druhého bude „konkurencia“?

Toto je len zlomok otázok, ktorým budeš čeliť pri takomto vzťahu. Ak ti po zvážení všetkých otázok vyšlo, že do toho chceš ísť, tak pokojne choď! Život máš len jeden, tak si dopraj každé dobrodružstvo, po ktorom tvoje srdce prahne!

Aký je tvoj názor na takýto druh vzťahu?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame