Zvažuješ kúpu elektrobicykla? Máme tipy pre tvoj rozpočet aj porovnanie výhod a nevýhod

ebike_3

Elektrobicykle sú stále populárnejšie (Zdroj: Unsplash/Tower Electric Bikes)

#V poslednom čase počúvame o elektrobicykloch z každej strany. Ľudia sú v tejto téme rozdelení na dva tábory – jedni si myslia, že ide o skvelú vec, iní ho odsudzujú. Aj keď sa názory líšia, treba uznať, že ide nepochybne o populárny trend, a to nie len u mladých ľudí.


Ako ušetriť milióny eur ročne? V tomto meste to dokázali, stačí sadnúť na bicykel


Ebike je stvorený pre cestu do práce či školy

Možno sa v športoch hľadáš a skúšaš, či môže byť bicykel tvoj prioritný dopravný prostriedok. V meste ide jednoznačne o výhodu v podobe rýchlej dopravy z bydliska do práce či školy. Cyklochodníky sú vybudované takmer v každom väčšom meste a spájajú tie najfrekventovanejšie lokality (aj keď stále nemôžeme hovoriť o spokojnosti).

Elektrobicykel
Elektrobicykle sú stále populárnejšie (Zdroj: Pinterest)

Ebike posúva hranice tejto dopravy o čosi ďalej. Bežný bicykel môže slúžiť v spomínaných mestách, respektíve je vhodný na kratšiu vzdialenosť. Vtedy musíš všetku námahu odmakať ty. No čo ak máš prácu či školu vo vedľajšom meste, povedzme 20 kilometrov od bydliska? V tomto prípade je vhodnou alternatívou práve elektrobicykel, nakoľko strojček poháňa retiazku v náročnejších stúpaniach alebo v pasážach, keď ti dochádzajú sily.


VIDEO Peter Sagan na úteku pred zákonom: Poriadne sa zapotil, z napínavej naháňačky ho dostal bicykel


Nastaviť si dokonca vieš aj ako tempomat, teda tvoj bike pôjde vždy rovnakou rýchlosťou. Ak budeš vyvíjať dostatok energie, aby si danú rýchlosť vytvoril ty sám, motorček sa vypne. Akonáhle nebudeš tempu zvládať, motorček ožije a začne robiť prácu za teba.

Elektrobicykel
Elektrobicykle sú stále populárnejšie (Zdroj: Pinterest)

Dá sa cvičiť, keď robí všetku prácu motorček?

Niektorí športovci ti možno povedia, že elektronický bicykel nie je určený na cvičenie. Pravdou však je, že čoraz viac ľudí bicykluje dlhšie vzdialenosti, povedzme aj 100 kilometrov naraz. Ebike vie zabezpečiť, aby si do zvoleného cieľa skutočne dorazil.

Táto možnosť je ideálna pre začiatočníkov, ktorí ešte nepoznajú svoje cyklistické limity. Keď sa niekam vyberieš, rovnakú vzdialenosť musíš merať aj späť. A ak si v cieli vyčerpaný, späť ti môže pomôcť práve motorček, ktorý ťa poženie rýchlosťou, akú si zvolíš.

Elektrobicykel
Elektrobicykle sú stále populárnejšie (Zdroj: Pinterest)

Mýtom je, že starší ľudia bicyklujú len do obchodu či do kostola. Môj 60-ročný sused veľmi rád bicykluje, avšak s pribúdajúcimi rokmi si zaobstaral ebike a toto rozhodnutie si nevie vynachváliť. Nejde z jeho strany len o šport, ale aj o relax a príjemné strávený čas na sedadle, ktoré miesto šliapania využije na obzeranie sa po krásach Slovenska.


Tiago Ferreira zdolal brutálny svetový rekord: Výšku dvoch Everestov prekonal v extrémne krátkom čase


Fenomén bike-sharing

Ak ťa to skutočne láka von a ebike ti príde ako dobrý nápad, nemusíš ihneď utekať do obchodu a jeden si zakúpiť. V mnohých mestách už funguje možnosť bike-sharingu, teda požičanie mestského bicykla za poplatok. Uisti sa najprv, či si skutočne požičiavaš ebike, keďže vo väčšine miest nájdeš prevažne len obyčajné bicykle.

Elektrobicykel
Elektrobicykle sú stále populárnejšie (Zdroj: Pinterest)

Bike-sharing funguje naplno v mnohých veľkých mestách, najviac však profituje v našom hlavnom meste. Bratislavčania túto funkciu využívajú naplno jednoduchou registráciou, ktorá nezaberie dlhšie ako pár minút. Kreditkou zaplatia za obdobie, počas ktorého sa budú voziť a dostanú cez SMS svoj PIN kód, ktorým si bicykle požičiavajú. Nie je to naozaj nič zložité.

Po meste sú rozmiestnené desiatky staníc, v ktorých sa dá bike požičať alebo vrátiť. Aj cena je veľmi lákavá. Za denný lístok zaplatíš 6 eur, za mesačný 9 eur a za ročný 29,40 eur (študenti dokonca len 19,20 eur). Čím dlhšie obdobie, tým výhodnejšia cena. Oproti električenke dokážeš ušetriť desiatky až stovky eur. V ostatných mestách je cena ešte nižšia, nakoľko ponúkajú o niečo menej bicyklov aj záchytných staníc.

Bike-sharing v Bratislave (Zdroj: bratislava.sme.sk)

Ktoré ebiky sú najvyhľadávanejšie?

Bezkonkurenčne najviac vyhľadávaný model je Leader Fox Altar z roku 2020. Táto horská unisex mašina je vybavená niekoľkostupňovým motorčekom, LCD displejom, či dokonca kvalitnými prehadzovačkami značky Shimano. Za cenu 1 500 eur sľubuje dojazd až 130 kilometrov, preto ťa na tvojej ceste rozhodne nesklame.

Leader Fox Altar (Zdroj: heureka.sk)

Ak hľadáš niečo lacnejšie, odporúčam ti pozrieť model Author Elan z roku 2019. Kvalitné komponenty, retro prevedenie a 8-stupňová prehadzovačka z neho robia taktiež horúceho kandidáta na kúpu. Dostaneš ho kúpiť už od skvelých 750 eur.

Author Elan (Zdroj: heureka.sk)

Dámsky Leader Fox Park City 2020 je skvelý dopravný prostriedok do mesta. Nesklame ľahký hliníkový rám, LCD displej či dokonca funkcia zaberania aj do prudkého kopca. Jazda do práce zrejme ešte nebola príjemnejšia a tohto tátoša zoženieš už za necelých 900 eur.

Leader Fox Park City (Zdroj: heureka.sk)

Pánom, ktorí sa cyklistike venujú dlhodobo, určite odporúčam porozmýšľať nad najnovším modelom Kellys Tygon 10. 120 kilometrový dojazd, deväť prevodov, dotykový displej či kvalitná oceľ z neho robia kráľa svojej kategórie. Dostupný je vo viacerých farbách a taktiež s rôznymi veľkosťami kolies. Za kvalitu sa však platí a preto si pri kúpe tohto modelu priprav aspoň dve tisícky.

Výhody a nevýhody ebikov

Aké sú teda výhody tejto vychytávky? V prvom rade nepotrebuješ vodičák ani peniaze na benzín. S tým sa teda spája aj menej stresu počas jazdy. Určite uvítaš aj možnosť jazdenia na miestach, kam sa auto či MHD nedostane, teda napr. parky či sídliská. No a v školách nás dlho učili, že bicykle jazdia na naše kilokalórie, preto popri presune zhodíš aj nejaké to kilo, nehovoriac o skvelom pocite zo samotnej jazdy.

Nič však nie je zadarmo. Ebiky sú drahšie ako klasické bicykle či lístok na MHD a rozhodne si priprav nejaké peniaze aj na pomerne drahý servis. Elektronické bicykle sú taktiež pomerne ťažké (jeden má približne 18 kilogramov) a treba si v cieľovej destinácii nájsť miesto na ich uloženie. No a čo ťa môže najviac zradiť, je jednoznačne nevyspytateľné počasie a to hlavne v zimných mesiacoch.

Vymeň auto za bicykel (Zdroj: Pixabay)

Možno sa cyklistika zapáči aj tebe a rozhodneš sa do jedného z týchto zariadení investovať. Vedz, že aj keď základné modely najlacnejších z nich stále atakujú hranicu tisíc eur, nie sú to vyhodené peniaze. Každý máme svoj koníček a žiadny z nich nie je zadarmo. Preto ak túžiš po rozumnej kúpe, pridaj si ebike do svojho wishlistu.

Zdroj: mtbiker.sk, welovecycling.com, heureka.sk, plnielanu.sk
Odporúčame