Aby to za to stálo aj v štyridsiatke: Toto je 10+ užitočných vecí, ktoré si musíš v živote osvojiť

Photo by A L L E F . V I N I C I U S Δ on Unsplash

#Prítomnosť formuje tvoju budúcnosť. Na tom, čo robíš a ako to robíš, fakt záleží. Ak nechceš v štyridsiatke skončiť ako lúzer, musíš sa snažiť kvalitne žiť už teraz. Nemusíš sa učiť na vlastných chybách, skús sa radšej inšpirovať od ľudí, ktorí už úspešne prekročili štyridsiatku a vedia, čo skutočne stojí za pozornosť.

Tieto veci si môžeš osvojiť aj ty. Niektoré z nich ťa budú stáť nemálo sily či odvahy. Ak však dokážeš vyjsť zo svojej komfortnej zóny, budeš prekvapený celkovým výsledkom.

#1 Nauč sa povedať nie

Photo by Juan Camilo Navia on Unsplash

Byť dobrý neznamená nechať sa využiť. Nauč sa povedať NIE. Aj tým (alebo najmä tým), ktorých máš rád. Nie je nie. Ak niekoho odmietneš, neospravedlňuj sa za to. Asertivita je niečo, čo sa oplatí čo najskôr aplikovať do svojho každodenného života.

#2 Riskuj

Nemusíš vždy chodiť po vyšliapaných cestách. Ak to tak cítiš, vyber sa cestou, po ktorej ešte nikto nešiel. Plodný a úspešný život sa neskladá z istôt. Je v ňom množstvo zmien a rizík, ktoré však stoja za to.

#3 Neboj sa zlyhania

Photo by Joshua Earle on Unsplash

Zlyháš. A nie raz. No bez pádu niet cesty nahor. Každé zlyhanie môžeš premeniť na cennú skúsenosť. A tie ťa dostanú k cieľu. Ak chceš niečo skutočne urobiť, tak to urob. Čo najskôr. Neodkladaj to na potom. Čím dlhšie budeš odkladať svoj sen, tým budeš mať menej odvahy na jeho uskutočnenie.

#4 Nauč sa vyjednávať

Ak nie si spokojný s platom či pridelenou pracovnou pozíciou, skús vyjednávať. Nauč sa vyjednávať s ráznosťou, no s rešpektom voči druhému človeku. Nemusíš byť vždy a za každú cenu ticho. Niekedy sa oplatí ukázať dlhé lakte.

#5 Odpusti si

Photo by Lina Trochez on Unsplash

Neveril by si, koľko ľudí si v hlave neustále premieta drobné zlyhanie. Druhí na to mohli už dávno zabudnúť, no oni ho držia uviazané na nohe ako guľu. Preto sa nauč odpustiť si. Uvidíš, ako sa ti uľaví.

#6 Neporovnávaj sa s ostatnými

Každý je jedinečný a má rozdielnu dĺžku kroku. Preto sa s nikým neporovnávaj, ale nauč sa byť najlepšou verziou samého seba. Vždy bude niekto úspešnejší, obľúbenejší či bohatší. To však nie je tvoja starosť.

#7 Neboj sa zmeniť smer

Photo by Adi Goldstein on Unsplash

Ak máš pocit, že si sa ocitol na zlej vysokej škole či v zamestnaní, ktoré vyslovene neznášaš, neboj sa to zmeniť. Máme právo na zlé rozhodnutia. Avšak vždy sa ľahšie vracia z kratšej cesty. Preto to, čo ti nevyhovuje, zmeň čo najskôr.

#8 Vyhýbaj sa dlhom

Nakupuj len to, čo skutočne potrebuješ. Nehraj sa na bohatého, pretože na túto hru môžeš neskôr nepekne doplatiť. Prikrývaj sa takou perinou, na akú máš. Toto pravidlo ti pomôže vyvarovať sa zbytočným dlhom.

#9 Nepáľ za sebou mosty

pixabay.com

Všetko je to o kontaktoch. Nikdy nevieš, či niekedy nebudeš potrebovať radu spolužiaka zo základnej školy. Preto spáliť všetky mosty nemusí byť ten najlepší nápad. Udržovať kontakty s okolím rozhodne nie je na zahodenie.

#10 Staraj sa o svoje telo

Už len preto, že sa nedá reklamovať, ani vymeniť. Pohyb, zdravá strava a pozitívne naladenie je niečo, čomu sa môžeš venovať už teraz, no určite to aj o pár rokov či desaťročí zúročíš.

#11 Nezabúdaj na kamarátov

pixabay.com

Skutočný priateľ je poklad, o ktorý sa treba starať. Mnohí robíme často chybu v tom, že keď sme zadaní, naši priatelia sa dostávajú na vedľajšiu koľaj. Preto nezabudni z času na čas zavolať kamošovi a vyjdi si s ním von. Ak je vaše priateľstvo skutočne silné, zvládnete spolu naozaj všetko.

Zdroj: businessinsider.com
Odporúčame