5 najlepších českých albumov roku 2017

Sviatočné obdobie a koniec roka prináša okrem príjemnej pohody pre čitateľov aj tradičné rebríčky, v ktorých viaceré weby sumarizujú prehľad aktuálneho roka. Len pred pár dňami sme vám priniesli rebríček najlepších slovenských albumov, ktorý bol opäť raz bohatý na komentáre od najrôznejších expertov. Každému musí byť už dopredu jasné, že všetci máme iný vkus a každý na jednotlivé rapové diela prihliada inak.

Rovnako ako naša, tak aj česká scéna vyprodukovala v roku 2017 veľa kvalitných albumov, ktoré nám spôsobili pri zostavovaní rebríčka neľahké úlohy. No a keď sme vás pri slovenskom rebríčku niektorými výbermi prekvapili, ani dnešok nebude výnimkou. Na druhej strane, kto reálne všetky diela počúval a má aspoň štipku kritického pohľadu, určite nám dá aspoň z väčšej časti za pravdu.

Český rebríček sumarizovali v našej redakcii štyria ľudia a konečný výsledok je kompromisom našich názorov. Ako už zdôrazňujeme pri každom článku tohto druhu, jedná sa o subjektívne názory našich redaktorov. Vaše postrehy si radi prečítame v komentároch.

5. Zkrat Kratochvíl – MCMLXXXIII

Toto meno v rebríčku asi nikto nečakal a na začiatku roka vlastne ani my. Zkrat vydal svoj nový album 1983 v tichosti, avšak o to s hlbšími posolstvami. Album má dostatočne široký tracklist obsahujúci až 17 skladieb, v ktorých sa na mikrofóne predstavil aj novokorunovaný kráľ refrénov Lvcas Dope alebo Pier. Hudobne tvorí album jeden koncept, z ktorého výrazne nevybočili žiadne skladby a práve tento fakt iba podtrhuje silnú atmosféru albumu. Tá pochopiteľne najvýraznejšie vychádza z textov a ponúka nám náhľad na autorov život, ohliadnutie sa za stratenými priateľmi, alebo až dokonca apokalyptické pohnútky v tracku Jednou. Za zmienku rozhodne stojí aj použitie samplu nostalgickej piesne od skupiny BSP – Země vzdálená. Retrospektívne pohľady na Zkratov život nám neponúka len on sám, ale napríklad aj Oliver Lowe v slohe na tracku Mladej jinoch, kde spomína na ich spoločné pôsobenie vo formácií Divokej západ. Tento album neponúka rádiové hity, ani si ho nepustíte s priateľmi na párty, rozhodne však neplytvá slovami tam, kde to nie je potrebné a preto vás možno zaujme v tej pravej chvíli tými pravými pocitmi. Slovami Zkrata totiž „Mládí je tatam.“

Mohlo by ťa zaujímať:  Gleb ponúka svieži song „BOO". Zaujme text, beat aj klip na mobil

4. Logic – Zhora Vypadá Všechno Líp

Logic sa za posledné roky úspešne etabloval ako jeden z najvýraznejších a najprogresívnejších členov českej scény, ktorý nám každoročne od vydania svojho debutu prináša nový materiál v podobe albumov a množstva singlov. Rok 2017 nebol výnimkou a Yzomandias nám pripravil svoju, v poradí už tretiu sólovú dosku s názvom Zhora Vypadá Všechno Líp. Logic sa na albume drží svojho špecifického moderného zvuku a originálneho prejavu, ktorý okrem svojej chytľavosti ukrýva aj rôzne posolstvá a hlbšie myšlienky, čím nám ukazuje svoju vyspelejšiu stránku. Pri pohľade na hostí nezostaneme prekvapení, nakoľko s výnimkou Ega, sa jedná výlučne o členov Milion+ labelu. Z nich vytŕčajú dve mená a to Nik Tendo, ktorý dostal priestor až na troch songoch a kvalitatívne už tradične Lvcas Dope, ktorému to v spojení s Logicom neuveriteľne sedí a podieľal sa tak zrejme na najlepšom tracku z albumu Holly Molly.

3. Paulie Garand – Nirvana

V tomto roku uzrela svetlo sveta aj Nirvana libereckého rapera Paulieho Garanda, ktorý zotrval na vlne jemu príznačného workoholizmu a znovu priniesol svojim fanúšikom plnohodnotný album. Dlhohrajka oslovuje nielen svojou rozmanitosťou, ale zaujme poslucháčov aj kvalitne spracovaným bookletom, ktorý prezrádza, že sa rozhodne je na čo tešiť. Ako sme už naznačili Paulie ponúka svojím ďalším albumom naozaj širokú rozmanitosť nielen beatov, na ktorých sa podieľali DJ Wich, Grimaso alebo Maiky Beatz, ale aj emócií, ktoré si so sebou poslucháč po vypočutí odnáša. Album je vyváženou kombináciou trackov, z ktorých srší energia ako napríklad Bali alebo Bar(Bar) a trackov, ktoré prinášajú obrazy života, často naberajúce až abstraktné rozmery (Penicilin). Dušou albumu je však Paulieho nielen hudobná vyzretosť, ale aj vnímanie vzťahov okolo seba. Práve tieto aspekty stoja za vznikom jednej z najlepších skladieb roka Loyalty a celkovo hudobne najkomplexnejšieho albumu tohto stabilného člena Ty Nikdy.

Mohlo by ťa zaujímať:  Separov nový album odje*e strop. Kedy Separ vydá nový singel?

2. Vladimír 518 – Ultra! Ultra!

Jednu z najočakávanejších dosiek roku 2017 nám priniesol popredný člen stajne Bigg Boss a legenda zo skupiny PSH Vladimír 518. Album so značne excentrickým názvom (aj obsahom) Ultra! Ultra! sa nakoniec stretol s pomerne vlažným prijatím zo strany veľkej časti kritiky. Nás však Vladimír dokázal presvedčiť. A to nie len o tom, že je album dobrý, ale dokonca výnimočný. Či už sa jedná o celkový sound albumu, na ktorom sa výraznou mierou podieľal dvorný producent Mike Trafik, s ktorým vyskladali naozaj jedinečne až experimentálne znejúce beaty vytvárajúce industriálne surovú atmosféru, alebo o hostí z rôznych žánrov, vďaka ktorým album neupadá do repovej jednotvárnosti. V tomto smere si žiada vyzdvihnúť featuring so slovenskou pesničkárkou Katarziou, alebo mladým spevákom Albertom Černým, ktorého Vláďa obsadil rovno do dvoch skladieb.

1. Michajlov – Ronin

Není sranda udelat album.“ Práve týmito slovami sa o slovo hlási jeden z dvojice aktuálne najaktívnejších reprezentantov Brna na rapovej mape Českej republiky – Michajlov. Ronin je jeho druhým sólovým počinom z ktorého sála istota prejavu, úderné hudby a výber tém, ktorými nesklame takmer žiadneho poslucháča. Svojim prejavom sa dištancuje od narastajúcich hudobných trendov a aj napriek niektorým modernejším hudbám z albumu cítiť jasné postoje, miestami až surovosť. Obklopený hosťami, ktorých predstavujú stabilné mená českej scény ako DJ Opia, Tafrob, Rest či Idea maximalizoval hodnovernosť svojho počinu. Spôsob akým na albume opisuje autor vzťahy a svoje zážitky dokážu človeka vtiahnuť do deja aj napriek tomu, že mnohokrát ide o rýdzo raperove osobné skúsenosti. A o tom tento album je. O živote, o jeho pôvode, minulosti, kauzách a jeho schopnostiach, o ktorých v budúcnosti ešte určite budeme počuť. Dalo by sa totiž konštatovať, že Michajlov je v roku 2017 v Českej republike „Rap“.

Mohlo by ťa zaujímať:  Separ má na krku dvojizbák a posiela klip z New Yorku (VIDEO)

BONUS: Smack – Terapie

Nebojte sa, nezabudli sme ani na Smackov nový album Terapie, ktorý uvádzame ako bonus, nakoľko je to skôr zástupca grimeu, než čistokrvný rap (a určite nie kvôli tomu, že sme vybrali 6 albumov do top 5). Český grimeový kráľ nám dodal, podľa svojich vlastných slov, zatiaľ jeho najlepší album, s čím môžeme len súhlasiť. Hudobne rôznorodé, no vždy energické a rapovo technicky vyšperkované dielo nenudí od prvej do poslednej skladby. Tematicky je Smack verný svojej doterajšej tvorbe, no viac prehlbuje osobné témy, čoho najväčším dôkazom je skladba Terapie, v ktorej spomína na niekdajšie spory s Jamesom Coleom alebo Restom. Zaujímavosťou je, že k doske už vyšlo dovedna 6 klipov, čo je na tunajšie pomery dosť a ďalšie sa chystajú, takže album tak skoro nezapadne prachom.

[democracy id=“13″]

Lukáš, Peter, Jakub, Dávid

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *