Filmové legendy: Režisér Guy Ritchie je kráľ akčných krimi komédií: Natočil skvelých Gentlemanov aj Sherlocka Holmesa

Režisér Guy Ritchie

Guy Ritchie nakrútil tie najlepšie akčné krimi komédie (Zdroj: Wikipedia/Kathy Hutchins)

#Asi žiadny iný režisér nie je tak kritikmi nenávidený a pritom divákmi tak milovaný, ako práve Guy Ritchie. Jeho filmový rukopis sa preslávil svižnými dialógmi, zaujímavou prácou s kamerou či precíznym strihom. Aj napriek tomu, že sa nemôže pochváliť zatiaľ žiadnou nomináciou na Oscara, vynahrádza mu to obrovská fanúšikovská základňa na celom svete.


Filmové legendy: Christopher Nolan je meno, ktoré sa spája s tými najväčšími filmovými peckami posledných rokov


Guy Ritchie začal svoju profi kariéru krátkometrážnym filmom The Hard Case z roku 1995. V ňom chcú štyria mladíci získať peniaze, aby mohli začal aktívne hrať hazardné hry. Ak nepoznáš Ritchieho filmografiu, tento kraťas ti dáva najavo, o čom 52-ročný Brit nakrúca filmy. Zväčša ide o kriminálne thrillery, ktoré jedine on dokáže podať s poriadne drsným britským humorom.

Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998) –  IMDb 8.2, ČSFD 87 %

Úžasná krimi komédia Zbaľ prachy a vypadni! sa točí okolo partie kamarátov, ktorí za jednu hazardnú noc prišli o 600-tisíc libier. Na to, aby k peniazom prišli späť, potrebujú nielen dôvtip a odvahu, ale aj prístup do londýnskeho podsvetia, v ktorom sa dá k peniazom dostať skutočne rýchlo.

Nakoľko existujú dve verzie filmu, odporúčam ti jednoznačne siahnuť po predĺženej dvojhodinovej verzii. Okrem originálneho Guyovho scenára tu cítiť aj produkciu Matthewa Vaughna (Kingsman: The Secret Service). Ritchie zožal za túto pecku obrovský úspech a obdiv svojho publika.

Snatch (2000) – IMDb 8.3, ČSFD 87 %

V krimi žánri Ritchie ešte zostal. Tentokrát však išlo o ukradnuté diamanty z Antverp, ktoré je treba dostať cez Londýn do New Yorku. Podfu(c)k hovorí o skupine náhodných ľudí, ktorý sa do transportu diamantov zapletú. Sprvu nevinná distribúcia krehkého tovaru sa tak zmení na boj o život.


Filmové legendy: Oscarový velikán Alfonso Cuarón stojí za najlepším Harrym Potterom aj oscarovou Gravitáciou


Mnohí považujú Snatch za vrchol Ritchieho kariéry. Iní vravia len o jej začiatku. Jedno je však isté – Snatch je zaručene svižnou, skvele napísanou, natočenou a nastrihanou akčnou zábavou, ktorá poteší každého fanúšika dobrého filmu. Herci ako Brad Pitt, Jason Statham či samotný režisér Ritchie sú už len čerešničkou na torte.

RocknRolla (2008) – IMDb 7.3, ČSFD 77 %

Do tretice tu máme ďalšiu akčnú komédiu. V RocknRolle sa londýnsky gangster Lenny začína báť o svoju reputáciu vlastníka celého mesta. Do anglickej metropole totiž mieri zahraničná konkurencia, ktorá ho chce o všetku moc pripraviť.

Originálne a svižne podaný príbeh mocných o ovládnutie miliónového mesta Ritchiemu znova vyšiel. V hlavných úlohách uvidíš Geralta Butlera, Marka Stronga, Idrisa Elbu či Toma Hardyho, ktorí spoločne kolotoč akčných scén ešte viac oživia. Ak si tieto tri filmy plánuješ pozrieť, odporúčam ti zvoliť poradie podľa ich vydania.

Sherlock Holmes (2009 – 2011) – IMDb 7.5 – 7.6, ČSFD 75 – 80 %

Nespočetnekrát sfilmovaný detektív Sherlock Holmes prišiel na plátna kín aj v Ritchieho verzii. V prvej časti rieši Sherlock prípad znovuzrodenia tajomného protivníka Blackwooda, druhý film je doslova súbojom myslí medzi samotným Holmesom a jeho najobávanejším nepriateľom, profesorom Moriartym.


Filmové legendy: Ridley Scott natočil Gladiátora i Votrelca a redefinoval ako historický, tak aj sci-fi žáner


Na Sherlocka Holmesa v podobe Roberta Downeyho Jr. je skutočne radosť pozerať. Či už ide o krásnu kameru, svižný a rýchly strih, úžasnú Zimmerovu hudbu alebo vedľajších hercov (Jude Law, Jared Harris či Rachel McAdams), ver mi, že sa nebudeš nudiť ani minútu. Všetci fanúšikovia už netrpezlivo čakajú na tretiu časť, ktorú prednedávnom oficiálne ohlásil sám Downey Jr.

The Man From U.N.C.L.E. (2015) – IMDb 7.3, ČSFD 74 %

Máme tu ďalšiu akčnú komédiu. Ritchie nás však tentokrát zavedie do nacistického Nemecka, v ktorom musia spojiť svoje sily agent CIA a agent KGB. Títo dvaja odvekí rivali musia zabrániť zločineckej organizácii šíriť jadrové zbrane. Jediný, kto im v tom môže pomôcť, je dcéra zmiznutého nemeckého vedca, ktorá je kľúčom k infiltrácii do tejto skupiny.

Na prvý pohľad možno obyčajná, no zaručene zábavná jednohubka, v ktorej si hlavné úlohy strihli Henry Cavill, Armie Hammer a Alicia Vikander. Krycie meno U.N.C.L.E. síce podľa niektorých nedosahuje už tak vysoko nastavenú latku, stále je to však zábava, s ktorou budeš zaručene spokojný.

King Arthur: Legend of the Sword (2017) – IMDb 6.7, ČSFD 73 %

Dostali sme sa k najdiskutabilnejšiemu Ritchieho filmu. Kráľ Artuš mal pôvodne naštartovať nové fantasy univerzum, kvôli slabému zárobku však táto myšlienka išla rýchlo do stratena. Aj keď si príbeh chlapca, ktorý vytiahol legendárny meč Excalibur zo skaly, už určite počul a nepochybne aj videl, ver mi, že v takejto verzii rozhodne nie.


Filmové legendy: Majster napätia David Fincher natočil samé pecky, patrí medzi najobľúbenejších režisérov všetkých čias


To, čo Ritchieho filmy robí inými, je režisérov prístup. Aj v Legende o meči vidíme rýchly strih, drsnú, avšak skvelo skomponovanú hudbu Daniela Pembertona, chladné britské prostredie a hlavne nezameniteľný Guyov rukopis. Tomu všetkému dodáva tvár ansámbel známych hollywoodskych hercov na čele so sympaťákom Charliem Hunnamom.

The Gentlemen (2019) – IMDb 7.8, ČSFD 86 %

Ritchie sa vo svojom doteraz poslednom filme znova vrátil k svojim koreňom. Gentlemani rozprávajú príbeh britského drogového kráľa Mickeyho (Matthew McConaughey), ktorý sa svoje imanie snaží predať miliardárom z Ameriky. To všetko však vidíme z perspektívy novinára, ktorý si príbeh o drogovom kráľovi prišiel vypočuť z prvej ruky k jednému z jeho stúpencov.

Gentlemani sú všetko, určite však nie predvídateľným filmom. Scenár je preplnený neočakávanými zvratmi či vtipnými situáciami a obraz zasa samými A-čkovými hercami. Okrem McConaugheyho môžem spomenúť Colina Farrella, Charlieho Hunnama, Hugha Granta či Jeremyho Stronga. Guy Ritchie tu chytil akoby druhý dych a mnohí s napätím čakajú, čo prinesie nabudúce.

Máš rád filmy Guya Ritchieho? Ktorý je tvoj najobľúbenejší? Daj nám vedieť v komentároch.

Zdroj: hashtag.sk, screenrant.com, HBO
Odporúčame