Filmové legendy: Oscarový velikán Alfonso Cuarón stojí za najlepším Harrym Potterom aj oscarovou Gravitáciou

Alfonso Cuarón

Majster Cuarón má na svojom konte viac Oscarov ako Spielberg (Zdroj: oscars.go.com)

#Alfonso Cuarón nie je meno, ktoré bežný filmový divák dokáže ihneď zaradiť. Ak ti poviem o projektoch Harry Potter 3 či Gravitácia, možno ti mozog začne pracovať o čosi rýchlejšie. Tento 59-ročný mexický režisér, scenárista a producent si za svoju 30-ročnú profesionálnu kariéru prešiel už mnohými žánrami, čo však v jeho filmografii rozhodne nenájdeš, je jediný zlý film.

Miláčik Akademikov a filmových kritikov

Možno by tomu uveril len málokto, majster Alfonso Cuarón má na svojom konte viac Oscarov ako Spielberg. Ide konkrétne o 4 ocenenia za filmovú réžiu a kameru (Gravitácia 2013, Roma 2018). Cuarón je okrem iného známy aj tým, že svoje projekty často sám nakrúca či dokonca strihá, čo robí nasledovné filmy o niečo viac osobné.

Alfonso Cuarón
Majster Cuarón má na svojom konte viac Oscarov ako Spielberg (Zdroj: Studio Binder)

Y Tu Mamá También (Mexická jazda) (2001), IMDb 7.6, ČSFD 77%

V našich končinách sa nenájde veľa ľudí, ktorí videli Mexickú jazdu a zväčšia ide len o Cuarónových fanúšikov. Osobné preferencie však stranou, Mexická jazda je skvelý road movie o dvoch mladých chalanoch, ktorí trávia leto bez partneriek. Do ich pokojného leta však vstúpi zrelá žena so smelými plánmi, aby ich naučila niečo viac o priateľstve, sexe a o živote.


Pozri, ako sa nakrúcali nezabudnuteľné scény z obľúbených filmov: Takto sa čarovalo v prípade Harryho Pottera


Predovšetkým nečakaj od filmu odstup od pikantných tém. Ak príde na tabu, Cuarón si neberie servítku pred ústa. Po dopozeraní budeš mať pocit, že jedno takéto leto by si chcel (ale aj nechcel) zažiť aj ty.

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004), IMDb 7.9, ČSFD 85%

Harry sa vracia na Rokfort po tretíkrát. V pätách ho však neustále prenasleduje zlo v podobe väzňa Siriusa Blacka, ktorý utiekol z najstráženejšieho čarodejníckeho väzenia. Tento príbeh všetci poznáme a všetci sme ho videli. Ak si však jedným z tých, ktorí stále odmietajú pozíciu Harryho Pottera ako najznámejšej ságy našej generácia, urob sám sebe láskavosť a daj mu aspoň šancu.

Po mexických projektoch sa Alfonso Cuarón upísal britskému štúdiu Warner Bros. a nakrútil pre nich dnes už legendárny a pre mnohých najobľúbenejší diel Harry Pottera. Odmietol pokračovať v pravidlách, ktoré nastolil Chris Columbus v prvých dvoch dieloch a čarodejnícky svet prešiel redizajnom, ktorý uvítali všetci fanúšikovia.

Children of Men (2006), IMDb 7.9, ČSFD 78%

Rok 2027. Už takmer dve desaťročia sa na Zemi nenarodilo jediné dieťa. Ľudia stratili nádej a bojujú o svoje bezcenné životy. Theo Faron (Clive Owen) je najatý skupinou pašerákov, aby pomohol preniesť černošské dievča na pobrežie a zabezpečiť jej víza, ktoré ju dostanú z krajiny. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, keby dievča nebolo v ôsmom mesiaci tehotenstva.


Harry Potter, Denník Anny Frankovej a mnohé ďalšie: Týmto slávnym knihám hrozilo, že vôbec neuzrú svetlo sveta


Už v prvom Potterovi sa zdalo, že Cuarónové snímky začínajú naberať temnejší tón. Potomkovia ľudí sú však tak realistickým filmom, aký nečakal asi nikto. Drsné prostredie plné zúfalých ľudí nám ukazuje, čoho sme ako druh schopný, keď stratíme nádej. Po dopozeraní ti ostane v ústach zvláštna pachuť a aj napriek zhnuseniu budeš zrejme film pokladať za majstrovské dielo.

Gravity (2013), IMDb 7.7, ČSFD 78%

Ryan Stone (Sandra Bullock) je na svojej prvej vesmírnej misii na orbite Zeme. Matt Kowalski (George Clooney) ju vedie posledný krát pred odchodom do dôchodku. Niečo sa však nepríjemne pokazí a obaja sa ocitajú v ohrození života. Ich jedinou nádejou je vzájomná dôvera. A ich jedinou záchranou je gravitácia.

Aj keď film má len skromných 91 minút, oči od neho neodtrhneš ani na sekundu. Intenzívne vesmírne dobrodružstvo v technicky dokonalom filme si užuješ hlavne na veľkej telke a hlasných reprákoch. Dôkazom je aj sedem Oscarov z technických kategórii za zvuk, hudbu, kameru či strih, takže dlho nerozmýšľaj a bež si Gravitáciu pozrieť čo najskôr.

Roma (2018), IMDb 7.7, ČSFD 78%

Dosiaľ posledný projekt nakrútil Cuarón pre Netflix. Film opisuje jeden rok života mladej mexickej upratovačky v Mexico City, v štvrti Roma. Aj keď snímka nemá špecifický úvod, jadro a záver a ide len o sekvenčný príbeh, dostane ťa tak či inak. Komplikované časy 70. rokov v Mexiku boli poznačené mnohým a ty ich vďaka Rome prežiješ spoločne s hlavnou hrdinkou Cleo.


RECENZIA Najosobnejší film režiséra famóznej Gravitácie: Roma je obyčajným príbehom a to z neho robí silného kandidáta na Oscara


Alfonso Cuarón týmto filmom jednoznačne vzdáva hold svojej rodnej krajine a ženám, ktoré ho vychovali. Šťastné momenty sa prepletajú s tými smutnými a tak to v živote jednoducho chodí. Odporúčam ti vziať si k filmu vreckovku, pretože Roma bude tlačiť ako na pocity protagonistky, tak aj na tie tvoje. Mnohí tipovali, že Roma získa zlatú sošku za film roka, no napokon sa tvorcovia museli uskromniť s najlepším cudzojazyčným filmom.

Alfonso Cuarón zanechal vo filmovom priemysle nezmazateľnú stopu. Či už jeho filmy máš rád alebo nie, nemôžeš poprieť, že ide o všestranného tvorcu, ktorý si získal srdcia mnohých nádejných filmárov budúcej generácie. Videl si všetky Cuarónové filmy? Ktorý z nich je tvoj obľúbený. Podeľ sa s nami v komentároch.

Zdroj: hashtag.com, studiobinder.com, IMDb, ČSFD
Odporúčame