Zvieratko vo vajíčku, ktoré pobláznilo celý svet: Volalo sa Tamagotchi a stačilo pár hodín na to, aby zomrelo

wikipedia.org

#Virtuálne kuriatko Tamagotchi bolo predstavené pred viac ako dvadsiatimi rokmi a spustilo vtedy celosvetové šialenstvo. Hrať sa, kŕmiť či upratovať po pípajúcom maznáčikovi chceli jednoducho všetci. Ak si bol dieťaťom 90. rokov, tak určite vieš, o čom je reč, a práve si začal nostalgicky spomínať…

Ak o Tamagotchi počuješ prvýkrát, tak vedz, že ide o hračku z plastu v tvare vajca, v ktorej žije malé elektronické zvieratko. Je potrebné sa oň často starať a hra sa nedala prerušiť, preto ho majitelia zvykli nosiť neustále pri sebe. Mohol si si vybrať jedno zo šiestich typov maznáčikov, pričom cieľom bolo udržať ho pri živote čo najdlhšie. Ak si sa o neho staral správne, na displeji sa ukázala mierka jedla, šťastia a disciplíny. Áno, zvieratko sa muselo aj vedieť správať.

Digitálny maznáčik

Tamagotchi vytvorili v Japonsku Akihiro Yokoi z WiZ a Aki Maita z Bandai.  Začalo sa predávať v roku 1996 a neskôr sa rozšírilo do celého sveta. Predalo sa viac ako 76 miliónov digitálnych maznáčikov. Vo väčšine prípadov stačilo na ovládanie používať tri tlačidlá, existovali však aj verzie s viacerými, a tiež Tamagotchi rôznych tvarov. Podľa spoločnosti Bandai je názov vytvorený z kombinácie japonských slov tamago (vajíčko) a uocchi (hodinky).

Druhá vlna šialenstva prišla v roku 2004 v podobe Tamagotchi Plus s novým grafickým dizajnom od spoločnosti JINCO. Princíp hry zostal rovnaký. Zvieratko sa vyliahlo vždy pri aktivácii Tamagotchi, v neskorších verziách mu bolo možné určiť pohlavie aj meno. Novinkou bola aj možnosť pauzy.

Neustála hrozba smrti

Nevýhodou bolo, že toto digitálne zvieratko dokázalo zomrieť kvôli hocičomu. Malo nedostatok jedla, bolo prejedené, ochorelo, nemalo dostatok zábavy. Jednoducho stále existovalo nejaké riziko. Preto nechať ho na poličke celý deň bez povšimnutia jednoducho nebolo riešením. Keď Tamagotchi zomrel, v japonských verziách sa obvykle ukázal náhrobný kameň a duch. V tých britských sa zase zmenil na anjela, alebo sa objavil lietajúci tanier.

Digitálny maznáčik oslavoval aj narodeniny. Zaznela znelka, tvoje zvieratko dostalo tortu a zmenilo vzhľad. Spolu s vekom teda prichádzala ďalšia možnosť, ako môže zahynúť – na starobu. Na začiatku malo Tamagotchi tri cykly – dieťa, dospievajúci a dospelý. Neskôr sa pridal aj cyklus senior. Ak starostlivosť nevyšla podľa predstáv (a to sa dialo veľmi často), našťastie sme si mohli pomocou pár tlačidiel vytvoriť vo vajíčku úplne nové zvieratko.

Namiesto pomôcky celosvetový trend

Pôvodne však nemalo ísť o hračku. Tamahotchi bolo totiž navrhnuté ako pomôcka pre dospievajúce dievčatá, aby získali predstavu o tom, aké to je starať sa o deti. Vajíčko sa však stalo takým hitom, že o ňom bolo vytvorených aj niekoľko piesní. Napríklad hit od dánskej skupiny Daze.

Tak čo, mal si aj ty svoje milované zvieratko stále pri sebe? Alebo si patril medzi tých z nás, ktorým vždy zomrelo? Ktovie, možno slávne vajce zažije svoj veľkolepý comeback a my si budeme môcť svoje rodičovské schopnosti opäť vyskúšať.

Odporúčame