Zemský povrch v ohrození: Na tomto mieste dochádza k rozpadu pevniny, je na vine počet obyvateľov?

Hrozí našej planéte katastrofický scenár? (Zdroj: Freepik/djvstock)

#Hrozí našej planéte katastrofický scenár? Po hrozbách globálneho otepľovania a rôznych ekologických katastrofách je na programe niečo, čo by malo zasiahnuť najmä časť Ázie. Výskumníci sú v pozore, hoci obyvatelia zatiaľ nejaké zásadné zmeny nepocítili.

Dianie v hlbinách Zeme

Štúdia z minulého roka priniesla znepokojivé informácie. Podľa vedcov, ktorí vyhodnotili údaje zo seizmografu je jasné, že sa v hlbinách našej planéty niečo deje. Merania vykonávali v oblasti Himalájí a južného Tibetu.

Doposiaľ známe fakty vravia, že by malo dochádzať k postupnému rozpadaniu tektonickej dosky v oblasti, ktorá spája Európu a Áziu.

Prognózy štúdie

Skúmaním hustoty plášťa prišli výskumné tímy na to, že platňa kontinentu, ktorý je eventuálne v ohrození, by sa nemala ponoriť. Čo však nemožno garantovať, je možnosť, že sa litosferické dosky zažijú deformáciu, ktorá ich úplne zmení.

Prognóza ich osudu sa opiera o možnosť nového vrásnenia, čo môže byť príčinou prelomenia niektorých kusov pevniny, prípadne ich potopenia. Uvádza sa aj, že by sa niektoré hrubšie kusy pevniny mohli dokonca rozpadnúť, čo sa už aj v niektorých miestach pomaly deje. Špekulácie o tom, že to má byť následkom preľudnenia sa zatiaľ nepotvrdili.

Opäť porastú Himaláje

Geológovia sa pokúšajú zistiť príčinu, hoci si podľa portálu ScienceAlert myslia, že by mohlo ísť o určité prírodné mechanizmy. Príčinou majú byť akési „prírodné motory“, ktoré zdvíhajú zemský povrch v dôsledku riasenia. To by mohlo spôsobiť dokonca nárast najvyšších hôr na svete!

Pred desiatkami miliónov rokov sa diali podobné veci. Príčinou bola roztavená hornina v zemskom plášti, ktorá pomaličky zdvíhala pevninu. Vtedy sa povrch Zeme rozčlenil na miesta s vyššou a nižšou nadmorskou výškou.

Zastaví sa lámanie?

Časti dosiek sa oddeľujú postupne a k nejakým veľkým zmenám v najbližších rokoch pravdepodobne nepríde. Vedci zostavili model 3D hraníc a dosiek zo súčasnosti, ktorý porovnali s tým z minulosti. Metódy skúmania sú však iba dohadmi, pretože nie je možné určiť to, ako vyzeral povrch Zeme pred tisíckami rokov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mesiac sa vzďaľuje od Zeme: Čo by sa mohlo stať, ak by sa definitívne stratil?

To, čo bude nasledovať, a či tento jav bude mať na svedomí vlnu zemetrasení, zostáva na teraz nevyriešenou otázkou.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame