Bude naša planéta neobývateľná? Vedci tvrdia, že vzniká novodobý kontinent podobný pravekej Pangei

Informácie hovoria, že by sa to malo týkať najmä pobreží Afriky, Austrálie, južnej Ázie, no dokonca aj Európy (Zdroj: Freepik/freepik)

#Život na našej planéte čaká prelomový okamih. Z obývateľného povrchu Zeme sa má stať časom nový superkontinent, ktorý bude podobný pravekej Pangei, ktorú si môžeš pamätať z hodín geografie. Bude to prelomový okamih novodobej histórie alebo ľudstvo postretne skaza, ktorá všetkých vyhubí?

Vzniká nový kontinent?

Ak máš v pláne žiť aj o 250 miliónov rokov, možno sa ho dočkáš. Tento proces nie je záležitosťou, ktorá sa udeje za niekoľko storočí. Nová vedecká štúdia sa zaoberá všetkými poznatkami, ktoré sú doposiaľ o tvorbe nového kusu pevniny známe.

Zaujímavé zistenia

Prostredníctvom modelov klimatického prostredia experti skúmali možné zmeny, ktoré by sa mohli vyskytnúť. Ak sa kontinenty spoja do jedného, fatálne to poškodí klímu na Zemi. Vedci simulovali nárast teplôt, vlhkosti, dažďa či veterných podmienok pre tento kontinent z budúcnosti.

Podľa prieskumu by mala „nová Pangea“ spôsobiť častejšie sopečné erupcie, únik oxidu uhličitého do atmosféry a prispieť k celkovému otepleniu podmienok na našej planéte. Ľudstvu a živým organizmom teda odhadom zostáva „iba“ 250 miliónov rokov, kým ich zemeguľa doslova zahubí.

Trojitá pohroma

„Novovzniknutý superkontinent by vytvoril trojitú pohromu. Tá zahŕňa efekt kontinentality, horúcejšie Slnko a viac CO2 v atmosfére,“ vysvetlil výskumný pracovník na Univerzite v Bristole, ktorý sa zaoberá týmto javom.

Teploty by mali stúpnuť na 40 až 50 stupňov Celzia. Tento teplotný extrém by mal na svedomí aj nárast vlhkosti. Ľudia a živočíchy by nemali šancu z dlhodobého hľadiska zvládnuť toto podnebie.

Určiť ďalekú budúcnosť je nonsens. Avšak odborníci, podľa CNN, varujú, aby ľudia nepodceňovali klímu ani teraz.

Koniec sveta?

Podľa známych správ je jasné, že emisie skleníkových plynov dlhodobo posúvajú klímu na našej planéte do čoraz väčšieho tepla. To sa neudialo už niekoľko miliónov rokov. Súčasné globálne otepľovanie je naozaj veľmi nebezpečné, zvyšovanie teplôt by mohlo spôsobiť, že isté časti sveta budú neobývateľné. Informácie hovoria, že by sa to malo týkať najmä pobreží Afriky, Austrálie, južnej Ázie, no dokonca aj Európy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Situácia je divoká: Naša planéta sa otriasa vplyvom globálneho otepľovania, hrozí nám nebezpečenstvo?

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame