Mesiac sa vzďaľuje od Zeme: Čo by sa mohlo stať, ak by sa definitívne stratil?

Nie je dôvod na paniku (Zdroj: Freepik/Alones)

#Existenciu Mesiaca na oblohe už možno ani nevnímaš. Aj keď je pomerne nenápadný, pre Zem má obrovskú funkciu. A nejde len o prílivy a odlivy morí. Čo by sa mohlo stať, keby sa nenávratne vzdialil od Zeme? Nasledoval by drastický scenár alebo by fungovalo všetko ako doposiaľ?

Prieskum spred 300 rokov

Nad tým, že Mesiac našu planétu pomaly ale isto opúšťa ľudstvo špekuluje u dlhšie. Už pred približne 300 rokmi prišiel britský astronóm Edmund Halley s teóriou, ktorá vznikla počas pozorovania zatmenia Slnka. Zo záznamov je jasné, že ľudstvo bolo vesmírom fascinované už v minulosti.

Spomínaná 300 ročná teória sa však rokmi dočkala overení. Vedci z Ameriky, vtedajšieho Sovietskeho Zväzu, či po novom z Indie, na povrch prírodnej družice Zeme umiestnili zrkadlá, ktoré odrážajú laserové lúče späť do výskumných staníc.

Takmer 4 centimetre ročne

Vedci skúmali Mesiac z rôznych uhlov. Meranie rýchlosti, ktorou sa vzďaľuje od Zeme je podľa ich výpočtov približne 3,8 centimetra ročne!

Tento jav je spôsobovaný takzvanými slapovými javmi. Ich vplyvy môžeš pozorovať ako spomínaný príliv a odliv. Vzájomné pôsobenie gravitačnej, zotrvačnej a odstredivej sily zapríčiňuje stratu energie zo systému Zeme, čo spôsobuje mierne predlžovanie dní. Tým Mesiac dostáva energiu, ktorá mu pomáha so vzdialením sa od nás.

Bodyguard planéty

Mesiac má ešte okrem prílivu a odlivu aj ďalšie funkcie, jednou z nich je brániť planétu. Mesačné gravitačné pole totiž dokáže zachytiť veľké množstvo asteroidov, ktoré by inak dopadli na Zem. Vzdialením Mesiaca hrozí, že o túto ochranu zemeguľa postupne príde.

Nie je to devastujúci stav, no prinesie to komplikácie pre ľudstvo. Vedel si o tom, že Mesiac má na starosti aj stabilitu ročných období? Mierne naklonenie zemegule smerom k nemu totiž zabezpečuje pravidelné striedanie podmienok…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zaujímavý objav z vesmíru: V Slnečnej sústave je záhadná planéta, z nezvyčajných oblakov na nej prší piesok!

Čo nám hrozí?

Nie je dôvod na paniku. Prejsť vzdialenosť, v ktorej sa teraz nachádza, mu trvalo 4,5 miliardy rokov. S istotou vieme povedať, že nejakú zásadnú zmenu nepocítiš. Aj keď je, samozrejme, ťažké odhadnúť ako dlho ešte bude ľudstvo existovať.

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame