Všetko o nechtoch: Túžiš po zdravých a pevných nechtoch, ktoré sú okrasou rúk?

Faktory, ktoré ovplyvňujú pevnosť nechtov sú rôzne. (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

#Mať pekné, jemné a upravené ruky so zdravými nechtami je snom každého. Okrem tejto estetickej stránky je dobré dbať aj na tú praktickú. Zdravé a pevné nechty ti chránia prsty pri bežných denných činnostiach, čím plnia svoj účel. Ako ale na zdravé a pevné nechty? Je to jednoduché – stačí, ak si osvojíš pár zásad!

Faktory ovplyvňujúce (aj) nechty

Pokožka často prezrádza prvé známky zdravotných problémov, ale aj nedostatočnú starostlivosť. Ak sa o svoju pokožku pravidelne staráš, môže byť za tým práve tá prvá možnosť. Neprepadni hneď panike, že ťa skľučuje choroba…

Pokojne môže ísť aj záležitosti duševného zdravia, o stresové obdobie alebo psychickú nepohodu. Na kvalite nechtov sa zas odrazí správnosť a vyváženosť tvojho jedálnička.

Vieš, ako vyzerajú zdravé nechty?

Zdravé nechty sú na prvý pohľad bez škvŕn a nerovností. Sú hladké, pevné a lesklé. Pri nechtovom lôžku si môžeš všimnúť svetlý polmesiac, zvyšok nechtu by mal byť v ružových tónoch farieb.

Aj takto perfektne vyzerajúce nechty môžu mať odchýlky. Vplyvom chladu v zime alebo tepla (napríklad po horúcej sprche) sa ich vzhľad môže meniť.

Faktory, ktoré ovplyvňujú pevnosť nechtov sú rôzne. Najčastejšie ide o genetiku. Ako sme už spomínali vyššie, v stresovejších obdobiach života, alebo vplyvom zlej životosprávy sa ti môžu začať lámať.

Ako sa o nechty starať?

Starostlivosť si vyžaduje určitú dávku trpezlivosti. Priemerne ti nechty narastú o 3 milimetre za mesiac, čiže nejakú radikálnu zmenu uvidíš po niekoľkých týždňoch.

V prípade, že užívaš výživové doplnky na podporu rastu vlasov, môže to napomôcť aj rastu nechtov. V takýchto doplnkoch je zvyčajne obsiahnutý selén, zinok či biotín, ktoré podporujú rast vlasov, nechtov, ale aj ochlpenia!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Túžiš po plných a šťavnatých perách? Na čo sa pripraviť, ak sa rozhodneš pre zväčšenie pier

Ak si chceš dopestovať krásne prírodné nechty, určite by si sa mala vyhnúť umelým zásahom manikérky. Gélové či akrylové nechty lôžko oslabujú, čím dochádza k zhoršeniu (už tak zlého stavu) nechtu.

Výživa je základ

Nechty je potrebné vyživovať najmä zvonku. Zadováž si nechtový olejček, ktorý kúpiš v lekárni alebo v lepšej drogérii. Ak nechceš svoje telo vystavovať chémií, na trhu nájdeš mnohé prírodné oleje, ktoré ti pomôžu. Za nás odporúčame určite ricínový a arganový, ktoré urobia svoju službu tak, ako majú!

Prevencia

Je dobré, ak si počas upratovania chrániš ruky gumenými rukavicami. Tiež je priam žiadúce venovať sa výberu odlakovača – vyberaj si alternatívu bez acetónu. Acetón by tvoje nechty zbytočne vysušoval, a oberal o živiny.

Ak sú tvoje nechty lámavé, udržuj ich čo najkratšie. Skracuj ich skôr pilníkom, ktorý je šetrnejšia alternatíva než nožničky.

Nezabúdaj si ruky pravidelne hydratovať! Pred spaním si poriadne nakrémuj ruky, nevynechaj ani nechty a nechtové lôžka.

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame