Hrozí nám zákaz TikToku? V Montane to bude čoskoro realitou, je niečo podobné možné aj u nás?

Sociálne siete môžu byť skvelým pomocníkom pri sebarozvoji (Zdroj: Pexels.com/Andrea Piacquadio)

#Ak si fanúšikom TikToku, tak by si mal vedieť, že pre viaceré krajiny je kontroverznou aplikáciou a niekde pristúpili už aj k jej úplnému zrušeniu! Po rastúcej vlne kritiky za možný únik informácií zakázal guvernér Montany (USA) od roku 2024 používanie TikToku. Hrozí niečo podobné aj u nás?

Pomerne nová aplikácia dostáva stopku

Sociálna sieť TikTok vznikla pomerne nedávno – prvýkrát sa objavila v auguste 2018 a raketovo sa stala najsťahovanejšou aplikáciou v USA (prekonala aj Instagram či Snapchat).

Najsledovanejšími hviezdami TikToku je napríklad Charli D´Amelio so 150 miliónmi followerov či Bella Poarch, ktorú sleduje viac ako 92 miliónov používateľov TikToku. Nie len ony začali udávať populárne trendy, ale sieť poskytla skvelý priestor aj pre menej známych influencerov, ktorým pomohla odštartovať skvelú kariéru. Tak ako si TikTok rýchlo získal priaznivcov, mnohí sa stali jeho odporcami.

Vlastníkom TikToku je internetová spoločnosť ByteDanca, ktorá sídli v Pekingu. Regulačné orgány rôznych krajín sústavne zvažujú spôsob, akým spoločnosť spravuje súkromie svojich požívateľov. Pokusy o jej zákaz boli v USA už v roku 2020, no podujal sa na to až guvernér Montany – Greg Gianforte, ktorý v máji tohto roka podpísal zákon, ktorý od januára 2024 zakazuje používanie siete v štáte.

Je to porušovanie slobody prejavu?

Spoločnosť riadiaca TikTok sa začala rýchlo brániť a podala na štát Montana žalobu. Hovorkyňa TikToku Brooke Oberwetterová, podľa CNN vo vyhlásení uviedla: „Odporujeme protiústavnému zákazu TikToku v Montane, aby sme ochránili naše podnikanie a státisíce používateľov aplikácie v štáte.“

Vedenie sa rovnako bráni tým, že tento krok je protiústavný a obmedzuje tak svojich občanov v prístupe k sociálnym sieťam a slobode prejavu. Údajne nie je zákaz podložený žiadnymi dôkazmi a vyplýva len zo špekulácií. Preto TikTok žiada, aby súd zrušil platnosť zákona a natrvalo zakázal Montane opätovne sa ho domáhať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dostal, čo si zaslúžil: Neverný muž dostal na narodeniny na miesto výletu do Dubaja kopačky

Montana nie je jediným štátom

Rôzne krajiny sa rozhodli úplne zakázať či obmedziť používanie tejto sociálnej siete. V Belgicku bolo zakázané jeho používanie na vládnych telefónoch. K podobnému kroku už pristúpila aj Kanada, Dánsko a iné krajiny. U nás sa zatiaľ nemusíme ničoho obávať, pretože populárna sociálna sieť TikTok je voľne prístupná.

Máš účet na TikToku?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame