TikTokové a Instagramové hviezdy kapybary: Čo by si o týchto hlodavcoch mal vedieť?

Kapybary sú novou senzáciou na sociálnych sieťach (Zdroj: Pexels.com/Magali Guimarães)

#Už niekoľko mesiacov sa na sociálnych sieťach objavujú videá a fotky s roztomilo vyzerajúcimi kapybarami. Na TikToku majú ich videá miliardy zobrazení a je o nich vytvorená aj jedna z najchytľavejších pesničiek, ktorú je ťažké dostať z hlavy.

Čo sú vlastne zač, kde žijú a aká absurdnosť sa s nimi spája? To všetko ti prezradíme v tomto článku.

@amazinganimalsinc

Who else thinks PJ and Penelope are the best capybara out there?? #capybara #capybaratiktok #capybarasong #pj #penelope #fyp #foryou #amazinganimalsinc

♬ Капибара – Capybara – Сто-Личный Она-Нас

Najväčší hlodavec na svete

Ako už z týchto videí iste vieš, sú to veľmi priateľské hlodavce, ktoré žijú v skupinách (10 – 30 jedincov) v blízkosti vodných plôch.

Hoci je kapybara príbuzná s morčaťom, môže vážiť až neuveriteľných 65 kilogramov. Nepôsobí ako veľmi obratné zviera, no je pomerne dobrým plavcom – pod vodou vie zadržať dych aj na 5 minút. Pokojne si vo vode dokonca aj zdriemne.

Bylinožravec z Južnej Ameriky si získal celý svet

Kapybara nie je veľmi náročná na potravu – živí sa trávou, vodnými rastlinami ovocím a kôrou stromov. Zväčša si ju na sociálnych sieťach videl ležať na brehu rieky, kde je prítulná aj k inými druhom zvierat. Práve jej pokojná povaha a roztomilý vzhľad si získali srdcia ľudí.

Vďaka tejto internetovej senzácii sa upozornilo aj na potrebu chrániť divoko žijúce zvieratá a ich prirodzené prostredie. Nie vždy sa ale kapybary považovali za zvieratá, ktoré bolo treba chrániť.

Vatikán ich dlhé roky považoval za ryby

Môže to znieť ako úplný nezmysel, no dlhé stáročia boli kapybary Vatikánom skutočne označované ako ryby. Dôvod tohto rozhodnutia nie je až taký prekvapivý. V stredoveku nemali kresťania počas pôstneho obdobia (ktoré trvalo 40 dní) dovolené jesť iné mäso, než to rybacie.

Pri kolonizovaní Ameriky sa tak tamojší duchovní rozhodli, že požiadajú Vatikán, aby klasifikoval kapybary ako ryby. Mali na to svoje dôvody. Toto novo objavené zviera žilo väčšinu svojho života vo vode, na končatinách malo blany a jeho chuť vraj pripomínala rybu.

Vatikán teda povolil konzumáciu kapybár a podobný osud mali aj iné zvieratá žijúce pri vodných plochách, ako napríklad bobor. 

Chov kapybary je finančne náročný

Ak po nej veľmi túžiš a uvažuješ nad jej kúpu, tak sa vopred priprav, že jej musíš zabezpečiť dobré podmienky pre život. Jej cena sa údajne pohybuje až v tisíckach eur a zabezpečenie jej výbehu nie je taktiež lacné.

Potrebuje veľkú plochu, jazierko alebo bazén (do ktorého je nutné zabezpečiť filtračný systém) a rovnako si vyžaduje ohrevné zariadenia. Keďže ide o spoločenské zviera, je nevyhnutné, aby si si zaobstaral/a aspoň dvoch jedincov.

Rád/rada si pozeráš príspevky s kapybarami?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame