Nízke teploty a zahmlené okná na aute? Riešenie je jednoduchšie, než si myslíš

chlapec v aute v zime

V zime by si v aute radšej nedýchal (Zdroj: GettyImages)

#Možno to poznáš aj ty. Keď je vonku chladno a ty nasadneš do svojho auta, po pár minútach jazdy sa ti začne zahmlievať čelné sklo. Ty kvôli tomu dobre nevidíš na cestu a neostane ti nič iné, než naplno pustiť fúkanie vzduchu na okná.

V interiéri tak musíš niekoľko minút počúvať nepríjemný hluk ventilátora. A dokonca, ani to v niektorých prípadoch nepomôže a keď ho vypneš, sklá sa ti po nejakom čase opäť začnú rosiť. Ako sa tohto nepríjemného problému môžeš účinne zbaviť raz a navždy? Prinášame ti niekoľko praktických tipov, ktoré je dobré poznať.

Prečo sa okná auta zahmlievajú? 

Za zahmlievanie okien počas chladných zimných dní môže jednoduchá fyzika. Dochádza k nemu v prípade, že teplý vzduch príde do styku s veľmi chladným povrchom. Vtedy z neho začnú kondenzovať milióny drobných kvapôčok vody, ktoré spôsobia charakteristické zahmlenie skla.

zahmlievanie čelného skla
Zahmlené sklo vie znepríjemniť celú jazdu (Zdroj: Pexels/Tuğba)

Keď v zime nastúpiš do auta, svojím telom a dychom automaticky trochu oteplíš vzduch v interiéri. Tento zahriaty vzduch sa rýchlo dostane ku sklám, kde z neho začne kondenzovať voda, ktorá spôsobí tradičné zahmlenie. Rosenie zhoršíš tým, že si poriadne zakúriš, pretože takto ešte viac zohreješ vzduch.

Pozor na vlhkosť v aute

Čím vyššiu vlhkosť máš v interiéri, tým viac vodných pár sa nachádza vo vzduchu. A čím viac vodných pár, tým viac sa ti budú rosiť okná. Snaž sa preto znížiť vlhkosť v aute na minimum. Ak je vonku sneh, pred nastúpením do interiéru si poriadne oklep topánky, aby si ho zbytočne nedoniesol dovnútra.

Na zimu si namiesto klasických koberčekov daj do interiéru gumené rohože, ktoré oveľa rýchlejšie vyschnú. V koberčekoch sa zbytočne dlho drží vlhkosť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 20 najväčších podvodov v športe: Čo všetko sú ľudia schopní urobiť kvôli výhre?

Použi pohlcovače vlhkosti

Vlhkosť v interiéri môžeš znížiť aj pomocou moderných pohlcovačov vlhkosti, ktoré kúpiš v predajniach auto-doplnkov. Zvyčajne majú podobu malého vankúšika so špeciálnymi granulami. Ten stačí umiestniť pod sedadlo a vlhkosť v interiéri vďaka nemu citeľne poklesne.

Praktický tip: Ak chceš, takýto pohlcovač vlhkosti do auta si môžeš vyrobiť aj sám doma. Napríklad, do ponožky stačí vložiť granule do mačacej toalety a poriadne ju zaviazať.

Správe nastavenie výduchov ventilácie

Roseniu čelného skla môžeš jednoducho zabrániť tak, že nastavíš smer prúdenia vzduchu práve na oblasť čelného okna, zapneš ventilátor na plný výkon a nastavíš vyššiu teplotu fúkaného vzduchu. Čelné sklo sa možno na chvíľku zarosí, no potom sa začne postupne celkom rýchlo odhmlievať. A to vďaka tomu, že fúkaný vzduch oteplí povrch skla, takže na ňom už nebude dochádzať k takej výraznej kondenzácii vodných pár.

prúdenie vzduchu v aute
Prúdenie vzduchu nastav na čelné sklo (Zdroj: Pexels/Eric Mclean)

Keď z okna zmizne zarosenie, stále nechaj zapnuté fúkanie aj na čelné sklo. Ak ho prepneš napríklad na nohy a na okno nebude fúkať teplý vzduch, opäť sa rýchlo vychladí a začne sa postupne rosiť.

Pomôž si klimatizáciou a vyhrievaním okien

Ak máš v aute vyhrievanie čelného skla, zapni ho. Jeho efekt je rovnaký, ako keď na sklo pustíš horúci vzduch – povrch sa oteplí a nebude na ňom kondenzovať voda. Keď vyhrievané čelné sklo nemáš, pusti aspoň klimatizáciu. Tá pri svojej činnosti prirodzene vysušuje vzduch. Keďže z neho veľmi rýchlo odstráni vodné pary, na sklách nebude mať čo kondenzovať a ty budeš mať ničím nerušený výhľad všetkými smermi.

Prípravky proti zahmlievaniu okien

Riziko zahmlievania okien môžeš znížiť aj pomocou špeciálnych prípravkov, ktoré sa striekajú priamo na čelné sklo. Keď si do vyhľadávania Google zadáš „prípravok proti roseniu skiel“, zobrazí sa ti množstvo rôznych produktov. Všetky fungujú na jednoduchom princípe – vytvoria na skle špeciálnu ochrannú vrstvu zabraňujúcu kondenzovaniu vody.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 20 najlepších párty miest sveta: Patrí sem aj Praha, ktoré je absolútny strop?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame