Máš stres z parkovania? Stačí poznať týchto 5 trikov a zvládneš to ľavou-zadnou!

Dievča parkuje svoje auto

Parkovanie môže byť pre začiatočníkov stresujúce (Zdroj: GettyImages)

#Podarilo sa ti získať vodičský preukaz a začínaš sám jazdiť v premávke? Potom máš možno trochu obavy z parkovania, ktoré je strašiakom pre mnohých šoférov. V skutočnosti však vôbec nemusí byť takým problémom! Prezradíme ti 5 praktických trikov, vďaka ktorým ho budeš čoskoro zvládať úplne bez stresu!

#1 Nastav si zrkadlá do správneho uhla

Najmä počas pozdĺžneho parkovania pri obrubníkoch hrozí, že oškrieš disky kolies a ich oprava či výmena ťa bude stáť desiatky, niekedy aj stovky či tisícky eur. Na tento problém však existuje jednoduché riešenie – stačí si správne nastaviť vonkajšie spätné zrkadlá. Ešte predtým, ako začneš parkovací manéver, si nakloň zrkadlo na spolujazdcovej strane tak, aby si videl disk. Zároveň ho však nesklápaj príliš. Je dôležité, aby si v ňom videl aj karosériu. Po ukončení parkovania pri obrubníku si zrkadlo opäť nastav do pôvodnej správnej polohy.

Možno to znie zložito, no na väčšine áut si zrkadlo dokážeš upraviť v priebehu niekoľkých sekúnd. Natrénuj si jeho sklápanie vopred, aby si v premávke z toho nemal zbytočný stres.

Praktický tip: Niektoré moderné autá majú zabudovanú funkciu automatického naklopenia spätného zrkadla pri zaradení spiatočky. Over si, či túto možnosť náhodou neponúka aj tvoje vozidlo.

#2 Priebežne sa pozeraj do všetkých strán

Častou chybou začínajúcich vodičov je, že pri parkovaní sa pozerajú len do jednej strany. To je však pomerne nebezpečné. Hrozí totiž, že niečo prehliadneš a poškodíš svoje auto alebo cudzí majetok. Základné pravidlo preto znie – priebežne sleduj všetky smery. Pozri sa pred auto, do ľavého spätného zrkadla, do vnútorného spätného zrkadla a následne do pravého spätného zrkadla. A celý postup neustále opakuj.

Nezabúdaj: Riziko nehody pri parkovaní stúpa s rýchlosťou. Ak ešte nemáš dostatok skúseností, snaž sa parkovať čo najpomalšie. Na mnohých autách s manuálnou prevodovkou sa na rovine môžeš rozbiehať iba na spojke, bez pridávania plynu.

Parkovisko
Pri parkovaní priebežne sleduj všetky smery (Zdroj: Pixabay/Michi S)

#3 Spoznaj svoje auto

Na internete nájdeš veľa rôznych tipov, ako zaparkovať do pozdĺžneho či priečneho parkovacieho miesta. Avšak, nie je auto ako auto. Najlepšie bude, keď na praktické triky prídeš úplne sám. Večer, keď sú supermarkety zatvorené, choď na ich parkovisko a trénuj. Vyber si parkovacie miesto a skúšaj do neho zaparkovať. Po niekoľkých pokusoch zistíš, aká je najlepšia stratégia a ktorými vecami sa pri manévrovaní môžeš riadiť. V reálnej premávke tak budeš mať z parkovania oveľa menší stres.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Zvládol by si geografiu základnej školy? Uvidíme, ako dobre poznáš Slovensko!

#4 Zahraj si parkovacie hry

Parkovacie hry pre smartfón alebo počítač ti pomôžu viac, ako si možno myslíš. V Apple obchode alebo Google Play ich nájdeš desiatky. Najlepšie sú také, v ktorých si vieš nastaviť pohľad z interiéru vozidla aj so spätnými zrkadlami. Pri prechádzaní levelov sám prídeš na najvýhodnejšie postupy, ako zaparkovať do jednotlivých typov parkovacích miest. Svoje znalosti potom môžeš hneď využiť aj pri parkovaní v realite.

Parkovanie virtuálne
Parkovanie si môžeš najprv vyskúšať virtuálne (Zdroj: GettyImages)

#5 Spoľahni sa na moderné technológie

Ak chceš získať o niečo viac sebavedomia pri parkovaní, zaobstaraj si auto, ktoré je vybavené parkovacími senzormi alebo parkovacou kamerou. V dnešnej dobe môžu byť týmito technológiami vybavené aj cenovo dostupné vozidlá nižších tried.

Avšak, parkovacie senzory a kameru môžeš používať aj v prípade, že máš staršie auto. Existuje veľa predajcov ponúkajúcich senzory či kamery, ktoré si vieš jednoducho nainštalovať na svoje auto. Niektoré stoja len pár desiatok eur, takže sa nemusíš obávať žiadnych obrovských nákladov. Investícia do týchto praktických pomocníkov ti pri parkovaní ušetrí veľa nervov.

Máš aj ty praktické tipy a triky, ktoré uľahčujú parkovanie? Podeľ sa s nimi v komentári! 

Stresuje ťa parkovanie?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame