Začni nový rok návštevou kina: Tieto skvelé januárové novinky si nemôžeš nechať ujsť

Dolittle. Zdroj: Universal Pictures

#Rok 2019 je definitívne minulosťou a filmoví fanúšikovia s očakávaniami vzhliadajú k tomu, čo prinesie rok 2020. Pokiaľ máš chuť ešte bilancovať, pred pár dňami sme ti priniesli náš výber najlepších filmov minulého roka, takže pokiaľ ťa zaujíma, čo sme vybrali, klikaj na tento odkaz. Ak už netrpezlivo čakáš, čo si pozrieť v januári v kinách, pusti sa do článku nižšie.

Na nože (2. január)

Keď slávneho autora detektívok Harlana Thrombeyho (Christopher Plummer) nájdu mŕtveho v jeho sídle tesne po oslave 85. narodenín, na mieste činu sa záhadne objaví svojrázny a šarmantne neodbytný detektív Benoit Blanc (Daniel Craig). Postupne sa zoznamuje s členmi rozhádanej excentrickej rodiny aj s oddaným služobníctvom, aby rozmotal sieť dômyselne utkanú zo lží a poloprávd a vylovil z nej pravdu o smrti starého pána.

Cats (9. január)

Dnes večer dostane jedna jediná mačka šancu prežiť nový život. Legendárny muzikál Cats sa dočkal filmového spracovania. Oscarový režisér Tom Hooper (Králova reč, Bedári) sa obklopil tými najlepšími hercami, spevákmi a tanečníkmi a sľubuje nezabudnuteľný divácky zážitok.

Príbeh sa odohráva na legendárnom mačacom bále, ktorý sa odohráva raz ročne a jedna vybraná mačka na ňom vždy dostane šancu na nový život. Voľbu sprevádza tá najstaršia z nich, pravidlá pozná snáď len ona, ale všetci sa snažia, čo im schopnosti a sily stačia, aby sa práve oni stali tými vyvolenými.

Dolittle (16. január)

Doktor Dolittle bol tak výnimočný, že ho menovali osobným lekárom anglickej kráľovnej Viktórii. Avšak to je už minulosť. Pred pár rokmi ovdovel a od tej doby sa utiahol do ústrania, za múry svojho kedysi veľkolepého sídla, obklopený svojimi zvieracími priateľmi, s ktorými si rozumie najlepšie. To až dovtedy kým mu do života nevstúpi jeden drzý chlapec, ktorý si vzal do hlavy, že bude jeho učňom a navyše ho povolajú ku kráľovnej, ktorá ochorela smrteľne nebezpečnou chorobou.

A pretože liek proti tejto chorobe sa nachádza na legendami opradenom exotickom ostrove, musí sa Dolittle vydať na veľmi dobrodružnú plavbu do neznáma. Samozrejme v sprievode svojich priateľov, medzi ktorými je napr. vystrašená gorila, strelená hus, cynický pštros, optimistický ľadový medveď alebo neuveriteľne chytrý papagáj. Veľký tím bude treba, pretože Dolittle má pred sebou nebezpečenstvá, na ktoré nie je ani trochu pripravený.

Králiček Jojo (23. január)

Byť v nacistickej Tretej ríši malým blondiakom znamená, že máte ideálnu štartovaciu pozíciu pre život. Jedným z prvých krokov je samozrejme členstvo v organizácii Hitlerjugend, čiže v „Hitlerovej mládeži,“ čo obnáša trošku vojenského drilu, pálenie nebezpečných kníh, vyhadzovanie vecí do vzduchu, nenávidenie židov a podobné hranie si na vojakov a na vojnu. A to v partii s kopou Hitlerovi oddaných kamarátov. Zmysel a cieľ to má jednoduchý – stať sa riadnym a plnohodnotným nacistom.

A tým chce byť aj desaťročný chlapec Jojo, ktorému v tom pomáha jeho imaginárny priateľ, tak trochu nahlúply Adolf Hitler. Adolf Jojovi radí v rôznych životných situáciách a podporuje ho v jeho správnom náckovstve. Zlom v Jojovom živote nastane v okamihu, keď zistí, že jeho mama ukrýva v podkroví židovské dievča. Od tejto chvíle musí malý Jojo čeliť svojmu vlastnému zaslepenému vzťahu k nacizmu a s tým mu jeho vymyslený Hitler už môže len veľmi ťažko poradiť. Aj keď sa celkom snaží.

Bad Boys Navždy (23. január)

Dlhých 17 rokov trvalo, kým sa podarilo vyladiť scenár, nájsť režiséra a zladiť nabité kalendáre Willa Smitha a Martina Lawrencea, no je to tu. Bad Boys sa vracajú v treťom filme s podtitulom For Life (v slovenských kinách ako Bad Boys Navždy) a my sa už teraz nevieme dočkať premiéry. Chémia medzi hercami naozaj funguje, spoločne hláškujú a ukazujú giganticikú akciu plnú explózií.

Chalani sa teda spoločne vydajú na poslednú jazdu a vyzerá to tak, že si to poriadne užijú. Film si na starosti zobrala režisérska dvojica v zložení Adil El Arbi a Bilall Fallah, scenár obstaral zase Peter Craig, ktorý sa podpísal aj pod ďalší očakávaný hit, Top Gun: Maverick.

Richard Jewell (23. január)

Počas XXVI. letných olympijských hier, ktoré sa konali v roku 1996 v americkej Atlante, bezpečnostný strážnik Richard Jewell zachránil tisícky životov nálezom batoha plného bômb a následnou evakuáciou oblasti štadióna pred ich explóziou. Z prvotne oslavovaného hrdinu sa neskôr kvôli nespoľahlivým a nekompletným informáciám z médií stáva hlavným podozrivým.

Dramatickú snímku natočila nestarnúca legenda filmu, Clint Eastwood. Ten mimochodom tento rok v máji oslávi už 90. narodeniny. Ani to mu však nebráni točiť filmy. Klobúk dolu.

Gentlemani (30. január)

Guy Ritchie, režisér skvelých filmov, akými boli Sherlock Holmes, The Man from U.N.C.L.E., Kráľ Artuš či jeho posledný Aladin, si pre nás pripravil novú lahôdku. Predstavte si, že sa ako vlastník gigantického marihuanového impéria v Londýne rozhodnete svoj biznis predať. Tento problém rieši Mickey Pearson v podaní Matthewa McConaugheyho.

Všetko sa však poriadne zvrtne a my budeme sledovať množstvo úmrtí, ale aj napätia a poriadne šialených momentov, ktoré ťa v kine nenechajú chladným. Skvele vyzerá aj herecké obsadenie, ktoré činí mená, ako Charlie Hunnam, Henry Golding, Michelle Dockery, Jeremy Strong, Eddie Marsan, Colin Farrell či Hugh Grant.

Malé ženy (30. január)

Autorka oceňovanej drámy Lady Bird prichádza s adaptáciou nadčasového romantického románu. Jo, Meg, Amy a Beth sú štyri dospievajúce sestry, ktoré snáď ani nemôžu byť viac odlišné. Po tom, čo ich otec zahynul vo vojne, žijú už len s matkou a napriek tomu, že ich život je ťažký, tieto „malé ženy“ nestrácajú nádej ani chuť žiť najlepšie, ako vedia, no hlavne – po svojom. V dojímavej i veselej novinke sa v hlavných úlohách predstavia Emma Watson, Saoirse Ronan a Timothée Chalamet.

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAXU vo svojom meste!

Ďalšie akcie na Slovensku

Pokiaľ nie si práve nadšencom mainstreamu, respektíve ťa žiadna zo snímok (z nelogických dôvodov) nezaujala, máme pre teba aj alternatívu. Košické kino Úsmev opäť pokračuje vo svojej sérii Cestovateľské kino. Už 21. januára budeš môcť so Zdenkom Somorovským objaviť nádhernú prírodu na Azorských ostrovoch.

Do kina Lumière zase môžeš exkluzívne zájsť na dlho očakávanú snímku Maják. V príbehu z konca 19. storočia podávajú fenomenálne výkony Robert Pattinson a Willem Dafoe ako strážcovia majáku. Súžitie drsného skúseného námorníka a jeho nového asistenta sa začne prepadať do šialenstva a paranoje, zatiaľ čo nováčik poodkrýva okolnosti záhadného osudu svojho predchodcu.

Zdroj: CINEMAX, Hashtag, csfd.cz, Kino Úsmev, Kino Lumière,
Odporúčame